Hledam Jan Dzivy narozeny 1878 ve Fricovcich

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
mano
Veterán
Veterán
Príspevky: 624
Dátum registrácie: 28 Okt 2015, 19:34

Zapis o vycestovani Barbory do USA v roku 1904 Ste si precitali aj v originali aj v slovencine nespravne - nepochadzala z Fricoviec ale z Hermanoviec .
Ak bola rk vyznania matriky su tu
https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library
Ak bola grekokatolicka ,tak zrejme matriky z Rencisova
https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library
Naposledy upravil/-a mano v 25 Mar 2019, 20:12, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

T.Vanicek napísal: 25 Mar 2019, 19:14
duros napísal: 25 Mar 2019, 12:58
T.Vanicek napísal: 25 Mar 2019, 11:28 ...
Ted si ale uz nejsem tak jisty protoze v te matrice jsem nasel toho Baluka-Dzivi ktery se psal s i a ne s y .
....
Uplne nepodstatne, ake -i, -y bolo na konci priezviska. Neexistovala gramatika, neexistovali obcianske preukazy.
No asi to podstatne je protoze jak to vypada , staci zmenit -i v -y a da to 2 uplne jine osoby a to je rovnez koren meho problemu . Jednou kdyz se nekdo narodil a byl zapsan s -i , je velmi pravdepodobne (i kdyz ne 100% jiste) ze kdyz se za par let zenil tak se jeho jmeno na stejne fare take napsalo s -i .
....
Pozrite sa, p. Vanicek, ak mi neverite, zite si nadalej vo svojom mylnom nazore. Uz som nejake tie matriky v tomto regione prestudoval, takze viem, o com hovorim a na svojom stanovisku trvam!
laco
Veterán
Veterán
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 11 Apr 2014, 20:01
Predkovia z oblasti: Nitrianský Hrádok, Bánov - Rosival, Necpaly - Justh, Bratislava a Záhorie - Klempa

T.Vanicek napísal: 25 Mar 2019, 19:14 Ty statni matriky zavezene od 1895 se daji nekde prohlednout ? Napriklad kdyby nekde byl seznam vsech lidi bydlicich ve Fricovcich tak bych mohl jednodusse zjistit jestli tam nejaky Dzivy (nebo Dzivi nebo oboje) tehdy zili . Tim spis ze matka Jana Dziveho emigrovala do USA v 1904 a udala jako duvod "jizda k synovi" takze pred tim by se na takove matrice ve Fricovcich mohla objevit .
Tie štátne matriky 1895-1905 by mali byť v okresných archívoch. V matrikách sú len zápisy o narodeniach, svadbách a úmrtiach, ktoré sa stali v danej obci, presnejšie v danom notárskom okrsku. Čiže ak matka Jana Dziveho v roku 1904 cestovala za synom do USA, tak v týchto matrikách nebude s veľmi veľkou pravdepodobnosťou žiaden zápis ani o nej, ani o jej synovi.

Je možné, že existujú nejaké fondy, kde sa dá zistiť že komu boli kedy vydané cestovné pasy, ale o tom nemám žiadne informácie.

Laco
T.Vanicek
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 24 Mar 2019, 10:07
Predkovia z oblasti: Jan Dzivy 1878 , Fricovce , oblast Presov

mano napísal: 25 Mar 2019, 19:50 Zapis o vycestovani Barbory do USA v roku 1904 Ste si precitali aj v originali aj v slovencine nespravne - nepochadzala z Fricoviec ale z Hermanoviec .
Ak bola rk vyznania matriky su tu
https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library
Ak bola grekokatolicka ,tak zrejme matriky z Rencisova
https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library

Diky vasi pomoci se mi podarilo najit dost informaci prevazne pochazejicich z USA zdroju . Osoba kterou hledam je Jan (Janos , Janozs , Joannes ?) Dzivi a ne Jan Dzivy jak jsem puvodne myslel .
Dale jsem nasel :
Jeho otce Jozsef Dzivi (pravdepodobne zemrel v 1904 v Hermanovicich)
Jeho matku Barbara Dzivi rozena Lukazs v 1845 a emigrovala do USA v 1904
Jeho sestru Veronika Dzivi rozena 22.4.1873 v Uhorske Raslavice , nabozenstvi rimsko-katolicke .
Jeho zenu Maria Dzivi rozena Knap 6.8.1886 v Udolu .
Ve vsech archivech jak slovenskych tak americkych se jmeno spravne pise Dzivi (s -i) a v zadnem pripade Dzivy (s -y)

Bohuzel co jsem doposud nenasel ve Slovenskych zdrojich :
- Jeho krestni list . Jeho hrob podle vaseho odkazu rika narozeni 1973 coz neni mozne protoze v dubnu 1973 se narodila jeho sestra a dvojcata nejsou . Rovnez nevim kdy do USA emigroval (asi nekdy blizko pred 1904 protoze jeho zene bylo v 1904 jenom 18 let ) .
Krestni list , smrt a svatbu jeho otce Jozsef Dzivi . Z toho muzu jenom usoudit ze je mozne ze Jozsef Dzivi prisel do kraje Presov od nekud mimo Rakousko Uherska (Ruske Polsko ? Ruthenie ? Litva ?) takze nevim jak hledat dale . I tak je divne ze memuzu najit jeho smrt ktera se pravdepodobne stala v Hermanovicich coz bylo Rakousko Uhersko ani jeho svatbu ackoliv jeho zena byla Slovenka .
- Svatbu a smrt Veroniky Dzivi .
Používateľov profilový obrázok
harmi1930
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 250
Dátum registrácie: 09 Jún 2017, 15:56
Predkovia z oblasti: Podlužany/Tekovská Nová Ves (Nová Dedina), Pezinok/Častá/Ch.Grob, Smolník (pri Snine)

duros napísal: 25 Mar 2019, 19:56
T.Vanicek napísal: 25 Mar 2019, 19:14
No asi to podstatne je protoze jak to vypada , staci zmenit -i v -y a da to 2 uplne jine osoby a to je rovnez koren meho problemu . Jednou kdyz se nekdo narodil a byl zapsan s -i , je velmi pravdepodobne (i kdyz ne 100% jiste) ze kdyz se za par let zenil tak se jeho jmeno na stejne fare take napsalo s -i .
....
Pozrite sa, p. Vanicek, ak mi neverite, zite si nadalej vo svojom mylnom nazore. Uz som nejake tie matriky v tomto regione prestudoval, takze viem, o com hovorim a na svojom stanovisku trvam!
p.Vanicek, uz sa to tu diskutovalo viackrat, je to presne ako pise duros. Sam mam v mene koncovku '-dy' a pri troch surodencoch narodenych "relativne nedavno" medzi 1928-1932 maju dvaja "-dy" a jeden "-di" a nepochybne je to ta ista rodina. V davnejsich dobach som nasiel pri predkoch nahodne striedanie i-y a ide stale o ten isty "matricny obvod" od pociatku miestnych matrik asi 1730-1740.

Starsie zaznamy o mojom priezvisku som nasiel na hungaricane v juhovychodnom madarsku z rokov 1562-1592, ale samozrejme na tychto ludi nemam ziadne dolozene prepojenie, podstatne je to, ze v 1562/67 bola pri mojich menovcoch koncovka '-ti' a 1576 uz bola '-di'.


Ale aj pri inom mene som nedavno ukazal, kolko variant na jedno priezvisko sa da najst:

viewtopic.php?f=9&t=10366&p=29236&hilit ... %8D#p29236

Mozete sa na to pozriet aj z opacneho uhla - ak je niekto uvedeny s 'i' a niekto iný s 'y', vobec vam to nedava zaruku, ze ide o naozaj o niekoho ineho.

PH.
T.Vanicek
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 24 Mar 2019, 10:07
Predkovia z oblasti: Jan Dzivy 1878 , Fricovce , oblast Presov

Pane harmi je pravdepodobne ze jste neporozumel tomu co ja hledam a co potrebuji .
Ja hledam 3 osoby : Jan Dzivi (narozeny udajne ve Fricovcich a zemrel v 1939 v Montana USA) , Veroniku Dzivi (narozena v dubnu 1873 v Uhorska Roslavice) a Joszef Dzivi jejich otec (zemrel pravdepodobne v 1904 v Hermanovcich) .

Ve vsech americkych archivech (svatba , smrt , armada , census) jsou zapsani , jejich realita je jista a jejich jmeno se vzdy pise Dzivi a o tom nemuze byt zadna debata .
Tak ja ted hledam Rakousko Uherske dokumenty/archivy ve kterych by se tyto 3 osoby objevovaly protoze nez emigrovali do USA tak zili ve Slovensku a rad bych vedel odkud pochazi . Pritom je mi uplne jedno jestli se v Rakousko Uherskych archivech pisou Dzivi , Divan nebo co chcete .

Ted diky pomoci pana Mano jsem s tim skutecne castecne mel uspech .
V cirkevnich rakousko uherskych archivech jsem nasel jak Jozsef Dzivi tak Veronika Dzivi a Barbara Dzivi .
Jelikoz jejich jmena (Veronika Dzivi, Barbara Dzivi a Jozsef Dzivi) , datum narozeni a rodny vztah (Joszef Dzivi je otec Veroniky, Barbara Dzivi jeji matka) jsou totozne v americkych a v Rakousko Uherskych archivech , da se z toho 100 % usoudit ze se jedna o stejne osoby , ze jo ?
Co se mi ale nepodarilo, bylo najit druhe dite Jozsefa a Barbary Dzivi ktere by se jmenovalo Jan D-cokoliv a ktere by se narodilo ve Fricovcich nebo nekde v Presovskem kraji mezi 1870 a 1880 .

Jak se jeho jmeno napsalo je uplne vedlejsi i kdyz je logicke zacinat hledat pod jmenem ktere udal v USA (Dzivi) spise nez Dyswy nebo Mayer .
Ma otazka byla jednoducha - jelikoz se v Rakousko Uherskych archivech nevyznam , potrebuji pomoc kde a jak tuto informaci hledat .
Diskuse o pravopisu jmen muze byt sice zajimava ale na mou otazku nikterak neodpovida .
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
mám pocit, že sa táto diskusia stala neprehľadná, a preto sa pokúsim Vám pomôcť. Po prvé, myslím si, že ste nám na úvod uviedli pramálo informácií na to, aby sme Vám kvalifikovane vedeli pomôcť. Odkiaľ čerpáte údaje o približnom roku narodenia Jána Dzivého a Márie Knapovej? Viete v Čechách získať ďalšie údaje viažuce sa k týmto osobám?
Po druhé, dovolím si tvrdiť, že Veronika nar. v r. 1873 v Uhorských Raslaviciach nie je Vaša príbuzná. Jej otec bol podľa matriky roľník, teda bol viac-menej viazaný k pôde, na ktorej pracoval. Je preto extrémne nepravdepodobné, že by sa presťahoval do ďalekých Fričoviec. Obdobne si nie som istý, či nájdená Barbora Dzivá, ktorá cestovala za synom Jánom musela byť nevyhnutne Vaša príbuzná. Priezvisko Dzivý je totiž na severovýchode pomerne silno rozšírené.
Odporúčam Vám, aby ste najprv našli rodný list Jánovho syna / dcéry u Vás v Čechách a vyčítali z neho čo najviac údajov. Okrem mena a priezviska nás bude zaujímať vek / dátum narodenia, miesto narodenia a aj vierovyznanie. Bez týchto údajov budeme zbytočne pátrať po Vašich predkoch naslepo, a potom sa môže stať, že Vás nechcene privedieme na nesprávnu stopu. Až získate ďalšie podklady k príbuzným, budeme radi, ak sa ozvete ;-)
S pozdravom
Patrik Zakarovský
mano
Veterán
Veterán
Príspevky: 624
Dátum registrácie: 28 Okt 2015, 19:34

Pan Vanicek ,
z US censusu 1900 vyplyva ,ze John sa narodil v auguste 1873
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1325221

Nasiel som jeho sobas v New Jersey v 1904 , bolo by potrebne vygooglit podrobny "Marriage certicate",z ktoreho by Ste sa mohli dozvediet viac - datum a miesto narodenia,rodicov atd.... dtto u manzelky Marie Knap

Reclaim_The_Records_-_New_Jersey_Marriage_Index_-_Brides_-_1904-1909_-_H-L_-_0379.jpg
mano
Veterán
Veterán
Príspevky: 624
Dátum registrácie: 28 Okt 2015, 19:34

Bez ohladu na nahrobok Marie Knap Dzivi ,kde je uvedeny rok narodenia 1881
https://www.findagrave.com/memorial/51763410/mary-dzivi

ako aj na tento zaznam z cintorina
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1926700

je v US censuse 1920 uvedeny jej vek 34 rokov t.j. narod. v +/- 1886
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1488411

Rovnako tu
https://www.familysearch.org/ark:/61903/1:1:VHC6-8DX

takze sa asi naozaj jedna o Mariu Knap narodenu 6.8.1886 ( Udol )
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443

Bera je pravdepodobne skomolenie aliasu Biros a Knoupa priezviska Knap (h.u.druhy link),ale to je len domnienka....

Najidealnejsie by bolo dohladat sobasny zaznam z NJ 1904......
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 895
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

T.Vanicek napísal: 26 Mar 2019, 19:10 ...Co se mi ale nepodarilo, bylo najit druhe dite Jozsefa a Barbary Dzivi ktere by se jmenovalo Jan D-cokoliv a ktere by se narodilo ve Fricovcich nebo nekde v Presovskem kraji mezi 1870 a 1880...Ma otazka byla jednoducha - jelikoz se v Rakousko Uherskych archivech nevyznam , potrebuji pomoc kde a jak tuto informaci hledat...
Jednoduchá odpoveď, tu sú všetky farnosti https://www.familysearch.org/search/cat ... C5%A1ov%22 Prešovského okresu, v ktorých môžete vyhľadávať narodenie Jána Dzivého. Nie všetky matriky majú indexy, preto je nutné "listovať" stranu za stranou.
T.Vanicek napísal: 26 Mar 2019, 11:14 ...Ve vsech archivech jak slovenskych tak americkych se jmeno spravne pise Dzivi (s -i) a v zadnem pripade Dzivy (s -y)...
Vážne, v uhorských matrikách? S dobrým úmyslom Vám to vysvetlili kolegovia duros a harmi1930.
T.Vanicek napísal: 26 Mar 2019, 11:14 ...Bohuzel co jsem doposud nenasel ve Slovenskych zdrojich :...Krestni list , smrt a svatbu jeho otce Jozsef Dzivi . Z toho muzu jenom usoudit ze je mozne ze Jozsef Dzivi prisel do kraje Presov od nekud mimo Rakousko Uherska (Ruske Polsko ? Ruthenie ? Litva ?) takze nevim jak hledat dale...
Krstný list to určite nie je, čo hľadáte, ale matričný zápis (záznam).
Vhodný kandidát je tu https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=697712 - Josephus Dzivy, pokrstený 30.09. 1838, narodený bol v Hendrichovciach. Tu je ten príklad v praxi, že matrika nemá index.

Ďalší, pre Vás vhodní kandidáti zo súpisu z roku 1869 z obce Fričovce sú Jósef Divi a manželka Borbo(a)la - https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=993125 . Chcem Vás upozorniť, že roky narodení v týchto súpisoch sa niekedy nezhodujú s matričnými zápismi. Preto netreba z toho hneď robiť tragédiu.
Napísať odpoveď