Manzelstvo 1817 Sintava - latincina - VYRIESENE

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
ShinThaWan
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 13 Feb 2019, 14:09
Predkovia z oblasti: Šintava, Lomná, Gemelčička (Rumunsko), Dolné Orešany, Majcichov

Ahojte, neviem vylustit co je napisane pri datume pri tomto sobasi
12 cum dif.? in 3 cons? ???
nieco o znefunkcneni manzelstva?

strana 26, treti "riadok"
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443
Naposledy upravil/-a ShinThaWan v 17 Apr 2019, 12:28, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 2224
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Rod Zakarovský a Koscik z Ruských Pekľan a Ličartoviec, Leľo z Havranca a Trenčanský z Nitrianskej Stredy
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať používateľa:

Dobrý deň,
snúbenci boli sobášení „12a Cum dis(pensatione) in 3. Cons(anguinitatis) grad(u),“ teda 12. (februára) s dišpenzom od 3. stupňa pokrvného príbuzenstva, teda mali spoločných prastarých rodičov, ak dobre rátam.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
mano
Veterán
Veterán
Príspevky: 314
Dátum registrácie: 28 Okt 2015, 19:34

3. stupen pokrvneho pribuzenstva je ked jeden zo snubencov je pravnukom/pravnuckou spolocneho predka a druhy na tom moze byt buď rovnako, alebo je tomu spolocnemu predkovi o 1-3 generacie blizsie (tj. vcetne situacie, kedy je sam tym "spolocnym" predkom)
Naposledy upravil/-a mano v 17 Apr 2019, 12:38, upravené celkom 2 krát.
ShinThaWan
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 13 Feb 2019, 14:09
Predkovia z oblasti: Šintava, Lomná, Gemelčička (Rumunsko), Dolné Orešany, Majcichov

Dakujem, velmi ste mi pomohli.
Napísať odpoveď