Zoštátnenie cirkevným matrík VYRIEŠENÉ

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
Používateľov profilový obrázok
Obsivan
Člen
Člen
Príspevky: 78
Dátum registrácie: 18 Máj 2013, 10:38
Predkovia z oblasti: Terchova, Teplička nad Váhom, Gbeľany, Bela, Mojš, Riečnica

Zdravím,

chcel by som sa spýtať či niekto náhodou nevie v akých rokoch dochádzalo počas socializmu k zoštátneniu cirkevných matrík. Snažím sa identifikovať čo sa stalo s jednou matričnou knihou, podľa kroniky obce ešte v roku 1944 existovala, ale v archíve nefiguruje.

Ďakujem
Naposledy upravil/-a Obsivan v 25 Jún 2019, 23:07, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Obsivan napísal: 25 Jún 2019, 13:43 Zdravím,

chcel by som sa spýtať či niekto náhodou nevie v akých rokoch dochádzalo počas socializmu k zoštátneniu cirkevných matrík. Snažím sa identifikovať čo sa stalo s jednou matričnou knihou, podľa kroniky obce ešte v roku 1944 existovala, ale v archíve nefiguruje.

Ďakujem
Zdravím,
stať sa tak malo v roku 1949. Niektorí farári neodovzdali z rôznych dôvodov niektoré matriky na MNV. Skúste zatelefonovať na farský úrad a spýtať sa ich, či si hľadaný zväzok matriky neponechali.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Používateľov profilový obrázok
Obsivan
Člen
Člen
Príspevky: 78
Dátum registrácie: 18 Máj 2013, 10:38
Predkovia z oblasti: Terchova, Teplička nad Váhom, Gbeľany, Bela, Mojš, Riečnica

Pravdepodobne táto matrika neprežila alebo je niekde inde... preto sa snažím identifikovať kto by o tom mohol vedieť viac. Ďakujem za pomoc.
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 895
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Obsivan napísal: 25 Jún 2019, 13:43 ...chcel by som sa spýtať či niekto náhodou nevie v akých rokoch dochádzalo počas socializmu k zoštátneniu cirkevných matrík...
Zákonom č. 268/1949 Zb. o matrikách, § 27, s účinnosťou od 01.01. 1950.
Obsivan napísal: 25 Jún 2019, 13:43 ...Snažím sa identifikovať čo sa stalo s jednou matričnou knihou, podľa kroniky obce ešte v roku 1944 existovala, ale v archíve nefiguruje...
Nepíšete, koho ste v tejto veci kontaktovali a akým spôsobom. Odporúčam Vám, písomnou žiadosťou oslovte v prvom rade matričný úrad, čo je nástupca bývalého MNV, v ktorého obvode sa daná obec nachádza dnes.
Nečakajte na výhovorky a zároveň v nej žiadajte, aby sa preukázali aj priloženou kópiou preberacieho protokolu, to znamená, že matričnú knihu odovzdali do archívu. Tento postup by ste mali zopakovať aj pri štátnom archíve. S farským úradom bude pravdepodobne ťažká reč. ;)
Používateľov profilový obrázok
Obsivan
Člen
Člen
Príspevky: 78
Dátum registrácie: 18 Máj 2013, 10:38
Predkovia z oblasti: Terchova, Teplička nad Váhom, Gbeľany, Bela, Mojš, Riečnica

Zatiaľ som to riešil iba na fare, ale to bolo pár rokov dozadu keď som mal len indície a nie dôkazy že staršia matrika existovala. Vie niekto aj kedy sa presúvali matričné knihy z matričných úradov do štátnych archívov?
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Obsivan napísal: 28 Jún 2019, 20:35 Zatiaľ som to riešil iba na fare, ale to bolo pár rokov dozadu keď som mal len indície a nie dôkazy že staršia matrika existovala. Vie niekto aj kedy sa presúvali matričné knihy z matričných úradov do štátnych archívov?
To už asi záviselo od aktuálnej kapacity archívov a pripravenosti prevziať matričnú agendu. V Štátnom archíve v Prešove došlo k prevzatiu matrík v 60. rokoch.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Používateľov profilový obrázok
Obsivan
Člen
Člen
Príspevky: 78
Dátum registrácie: 18 Máj 2013, 10:38
Predkovia z oblasti: Terchova, Teplička nad Váhom, Gbeľany, Bela, Mojš, Riečnica

Ďakujem, uvidíme či niečo nájdem :)
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 895
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Obsivan napísal: 28 Jún 2019, 20:35 ...Vie niekto aj kedy sa presúvali matričné knihy z matričných úradov do štátnych archívov?

Rozhodnutím Ministerstva vnútra z januára 1951 a Povereníctva vnútra z januára 1952, boli cirkevné matriky prevzaté z farských úradov. Následne boli odovzdané matričným obvodom v sídlach MNV. Časť týchto matrík (so zápismi cca do r. 1870) sa ešte v r. 1952 odovzdala podľa územnej príslušnosti do 6 krajských archívov - BA, NR (Bojnice), ŽA (Bytča), KE, BB a PO.

Rozhodnutím MV SSR v období od 01.07. do 01.10. 1976, boli prevzaté z matričných obvodov MNV do štátnych archívov ďalšie cirkevné matriky so zápismi do roku 1895, čo bola nadväznosť na c.m. so zápismi do roku 1870.

Na základe súpisu archívnych materiálov Rk cirkvi, sa našlo v roku 1974 ešte niekoľko desiatok neodovzdaných cirkevných matrík, ktoré boli odovzdané štátu v roku 1979.

MV SSR prevzalo do štátnych archívov v roku 1979 aj matriky židovských náboženských obcí z celého Slovenska.
Napísať odpoveď