Josef Čergel nar. 2.5.1911 Piešťany

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
MilanChatul
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 15 Nov 2019, 21:15
Predkovia z oblasti: Osuské a Piešťany

Dobrý den,

hledám jeho rodiče, Pavla Čergela a Margitu Horancovou - nevím zda se dá napsat jen tak na matriku aby mi poskytli záznam z matriční knihy nebo zda se dá nějak pátrat? Na FamilySearch nic není a nenašel jsem nikoho takového. Popřípadě jakékoli příbuzné. On odešel na Moravu a zůstal, momentální rodina na Moravě nemá o nikom dalším potuchy (sourozence atd).

Děkuji za jakékoli info nebo návod.

Milan
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 3917
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

To je rok, ktorý spadá oficiálne do tzv. "živých matrík", ktoré sú na matričných úradoch, takže požiadajte o ďalšie informácie matričný úrad. Budete musieť dokladovať príbuzenský vzťah a za jeden záznam budete platiť 5 Eur.
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 726
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17
Predkovia z oblasti: Frivaldszky, Hidvéghy, Sujanszky, Zamaróczy - Trenčianska župa

MilanChatul napísal:
15 Nov 2019, 21:20
...hledám jeho rodiče, Pavla Čergela a Margitu Horancovou...
Hľadáte rodičov Jozefa Čergela nar. 02.05. 1911 v Piešťanoch. Automaticky Vás vek jeho rodičov posunie pred rok 1895, dokedy sú väčšinou sprístupnené matriky na FS (FamilySearch) pre Slovensko. Pravdepodobne ste do vyhľadávača zadávali priezvisko "Čergel", čo je chyba. Priezviská sú v matrikách zapisované v maďarskom jazyku, sú teda "pomaďarčené". Zadávať ste ho mali v tvare "Csergel, Csergely". Je lepšie používať aj zástupné znaky hocikde v jeho priezvisku, potom sa Vám zobrazí viac výsledkov.

Špekulujem, pozrela som sa na FS a už dnes mám tušenie, že Vám z matričného úradu vydajú rodný list, v ktorom bude mať Jozef Čergel uvedených rodičov Pavol Čergel a Margita Chovancová.
Napísať odpoveď