Úmrtie 1857 Malý Šariš lat., + hladam Vi??ely? - Harsany, Szabados z Bajerova, rok 1807 - Vyriešené

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
juraj1243
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 23 Nov 2019, 10:26
Predkovia z oblasti: Prešov

Prosím o prepis a preloženie a ak by sa dalo objasnenie z obrázku.
Vychádza mne že dotyčná osoba mala alias?? a prišla z Bajerova na základe rozhodnutia súdu - oriun jud??
Neviem vôbec ako je správne meno - Vigely? - Vižely?? a čo znamená to za ním - dernud con, ventionale???
Ten alias znamená že sa za niekoho vydával alebo mal dva mená?

Matrika
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=701823


Takisto vie niekto poradiť staré matriky online z Bajerova? Na FS sú namiesto Bajerova Bajerovce - Andrejova.
Má Niekto za predkov Harsanyi - Vigely a Szabatoš z Bajerova?

Vďaka
Prílohy
Michael Vigely Harsanyik18071857det.jpg
Michael Vigely Harsanyik18071857deta.jpg
Naposledy upravil/-a juraj1243 v 28 Nov 2019, 16:51, upravené celkom 11 krát.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4951
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Po prvé a po tisícikrát: dávajte link, výrez nemusí stačiť, viď pravidlá hore.
Po druhé: áno, alias.
Po tretie: ex Bajor oriundus - pôvodom (pochádzajúci) z Bajerova.

Podľa názvu témy netuším, čo presne chcete, ten prvý rok máte asi zle.
juraj1243
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 23 Nov 2019, 10:26
Predkovia z oblasti: Prešov

Ďakujem, pravidlá prečítané, príspevok doplnený a opravený.
Vopred vďaka
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 901
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

juraj1243 napísal: 23 Nov 2019, 10:35 ...vie niekto poradiť staré matriky online z Bajerova? Na FS sú namiesto Bajerova Bajerovce - Andrejova...
V katalógu FS sú rk matriky z Bajerova, len ste ich asi prehliadli https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library .
Začiatok je tu https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=656831 . Musíte listovať stranu za stranou, lebo nie je k nim menný index.
juraj1243
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 23 Nov 2019, 10:26
Predkovia z oblasti: Prešov

Vďaka
Prvý odkaz je na Andrejovu a Bardejov
Druhý na Bardejov.
Potreboval by som Bajerov.
Ale ako som to letecky pozrel tak ak to robili mormoni tak môže byť zlý preklad. Ja som myslel, že tie fiše robili archívy. By ma zajímalo, ako sa k tomu dostali, k povoleniu.
Naposledy upravil/-a juraj1243 v 23 Nov 2019, 15:41, upravené celkom 1 krát.
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 901
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Nevšímajte si ten Bardejov https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=656831 , je to jednoducho chyba zo strany FS, ostatné údaje uvedené tam, sú správne.
Druhý link som priložila na prednú stranu rodnej rk matriky Bajerova z rokov 1798 - 1871. Kliknite si na ďalší obrázok "3 of 348", zobrazí sa Vám https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=656831 , môžete veselo listovať ďalej. ;)
Naposledy upravil/-a milestone v 26 Nov 2019, 02:02, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4951
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

juraj1243 napísal: 23 Nov 2019, 15:10 ...
Ale ako som to letecky pozrel tak ak to robili mormoni tak môže byť zlý preklad. Ja som myslel, že tie fiše robili archívy. By ma zajímalo, ako sa k tomu dostali, k povoleniu.
Akokoľvek sú na FS problémy, či sem-tam nesprávne označenie filmov (ktoré boli mimochodom zozbierané a svojho času zverejnené na jednej ich stránke, no v súčasnosti stránka už neexistuje), ruky a nohy im bozkávame za to, že dokázali presvedčiť naše MV SR, aby im dovolilo nasnímať matriky a zverejniť na základe dohody uzatvorenej s MV SR. Naše archívy v tejto veci urobili iba to, že poskytli materiál (matriky) k snímaniu. Keď sa pozriem za rieku Moravu, je mi zle z tejto krajiny.
juraj1243
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 23 Nov 2019, 10:26
Predkovia z oblasti: Prešov

Pomôže niekto prečítať meno a preložiť čo je za ním?
mano
Veterán
Veterán
Príspevky: 628
Dátum registrácie: 28 Okt 2015, 19:34

servus conventionatus - najaty/najomny sluha
juraj1243
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 23 Nov 2019, 10:26
Predkovia z oblasti: Prešov

Meno niekto prečíta? Vigelj - Vižely - Vigely - ????
Stretol sa už niekto s tým že niekto má alias?
Mne to pripadá že to bol nejaký zbojník Harsany ktorý raboval pod menom Vi?el? - Višely?
Napísať odpoveď