Priezvisko Šmajda/Smajda/Schmajda/Szmajda

Hladanie priezviska
MartinaS
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 236
Dátum registrácie: 21 Jún 2019, 12:24
Predkovia z oblasti: Pezinok, Raca, Oslany, Vylok

Dobry den, hladam povod priezviska Šmajda. V nasej rodine sme si doteraz mysleli, ze vzhladom na jeho vyznam, sa jedna o priezvisko povodom z Ciech. Ale podla mojho doterajsieho "badania", pravdepodobne prvy Šmajda prisiel na Slovensko z Polska. Je jeden vyskyt v Rajci v r. 1676, ale inak sa zacina vyskytovat v okoli Kezmarku a Starej Lesnej v 18 storoci, neskor aj na celom vychodnom Slovensku. Viete mi poradit, ako zacat s patranim v Polsku? Na FS sa toho vela najst neda. Dakujem, Martina
LuboslavSmajda
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 20 Feb 2020, 11:24
Predkovia z oblasti: Stropkov

Pozdravujem,
vo Veľkej Lesnej na FS je jasne zapísané priezvisko Šmajda, ale v Rajci roku 1676 je to nejak čudne. Určite to bude variant Šmajda?
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4961
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

LuboslavSmajda napísal: 20 Feb 2020, 12:13 Pozdravujem,
vo Veľkej Lesnej na FS je jasne zapísané priezvisko Šmajda, ale v Rajci roku 1676 je to nejak čudne. Určite to bude variant Šmajda?
Vitajte! Máte pravdu, to je zlý prepis indexera, je tam úplne jasný Smatana!
MartinaS
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 236
Dátum registrácie: 21 Jún 2019, 12:24
Predkovia z oblasti: Pezinok, Raca, Oslany, Vylok

No, mate pravdu. Cudujem sa sama sebe, ze som si to neoverila aj ja !
Martina
LuboslavSmajda
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 20 Feb 2020, 11:24
Predkovia z oblasti: Stropkov

Pozdravujem,
stane sa ,nevadí :)
Moji predkovia pochádzajú z obce Potôčky v okrese Stropkov. Bohužiaľ hlbší výskum nie je možné urobiť, nakoľko obec patrila pod farnosť Breznička a tá vyhorela. Matriky boli zničené. Max. viem prísť do konca 19. storočia. Priezvisko sa vyskytuje aj v Tereziánskom urbári v roku 1767, ale staršie som ešte nepozeral. Taktiež túžim zistiť pôvod mena :)
andrej58
Veterán
Veterán
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 02 Nov 2012, 10:03
Predkovia z oblasti: Orava,Marmárosziget

MartinaS napísal: 19 Feb 2020, 20:01 Dobry den, hladam povod priezviska Šmajda. V nasej rodine sme si doteraz mysleli, ze vzhladom na jeho vyznam, sa jedna o priezvisko povodom z Ciech. Ale podla mojho doterajsieho "badania", pravdepodobne prvy Šmajda prisiel na Slovensko z Polska...... Viete mi poradit, ako zacat s patranim v Polsku? ....... Dakujem, Martina
Podľa
cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/bwmeta1.element.hdl_11089_16814/c/60_Acta_Universitatis_Lodziensis._Folia_Linguistica_39._1999.pdf
str.158
SZMAJEK < szmajda, szmaja, ‘człowiek leworęczny, mańkut’ SW 1457, odap., s. 202 čiže má to značovať ľavorukého človeka.

https://nazwiska-polskie.pl/lista/S
Szmajda - najwięcej osób o tym nazwisku mieszka w: Łódź, Włocławek, Radom. (najviac osôb v súčastnosti pochádza z uvedených lokalít)

na otázku:" Viete mi poradiť, ako začať s pátraním v Poľsku?" sa nedá odpovedať, nakoľko v rozloha Poľska je veľká a predkovia mohli, (ak prišli odtiaľto) prísť z akejkoľvek lokality. Pokiaľ nemáte akúkoľvek indíciu, kde začať, obávam sa že v pátraní nebude možné pokračovať. Možno by bolo vhodné napísať čo viete a možno niekto poradí akým spôsobom by pátral ďalej.
Veľa úspechov.
MartinaS
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 236
Dátum registrácie: 21 Jún 2019, 12:24
Predkovia z oblasti: Pezinok, Raca, Oslany, Vylok

Nie, indiciu nemam nijaku, ani prepojenie na moju rodinu, je to len moj odhad. A na FS, cez ktory hladam najradsej, zaznamov z Polska vela nie je. Resp, ja som ich nenasla. Ja som bola hlavne zvedava, odkedy sa toto meno v Polsku vyskytuje v zaznamoch, a v ktorych lokalitach. Ako som uz napisala, napr. v Kezmarku je to cca od roku 1680, a matriky su vedene este sto rokov predtym. Medzitym sa mi podarilo vyguglit niekolko stranok v anglictine alebo francuzstine, kde je polsky system vysvetleny. Tak ak budem mat niekedy v buducnosti cas, skusim sa tomu hlbsie venovat. Zatial mam este co listovat a prehladavat aj na Slovensku…
Dakujem, Martina
Napísať odpoveď