Pátranie na katastrálnom úrade

Praktické skúsenosti z archívov.
Bobo2
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 132
Dátum registrácie: 20 Mar 2019, 08:10
Predkovia z oblasti: Ilenin, Lukacsik, Margecanszky, Sikora, Košice-Kavečany

zaujímavý článok od odborníka k problematike
http://www.pce.sk/clanky/vlprnehn.htm
homer
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 18 Feb 2013, 18:24
Predkovia z oblasti: Vrutky, Strba, Vikartovce

Informacie, ktore priniesol Bobo2 su velmi zaujimave. Nesuhlasim celkom s jeho nazorom, preco by mali zostat dokumenty na katastroch nedostupne pre genealogov. Podla mna tato cesta k nejakym majetkovym ziskom by bola prilis narocna a neista. Zaujimavejsi je tento napad:
Pre mňa boli zdrojom mnohých zaujímavejších informácií urbárske súpisy vlastníkov v štátnom archíve k príslušnej obci...okrem pozemkových máp (tie ešte neboli kompatibilné s písomným operátom Pozemkovej knihy, ale slúžili pre vypracovanie máp, ktoré už prepojenie mali, som našiel mapy jednotlových honov a mapu zastavaného územia obce z druhej polovice 50-tych rokov 19. storočia...tá je kompatibilná s Cenzusom 1857, ktorý začína súpisom všetkých domov s informáciu, kto v ktorom býval..
Hoci som samozrejme patral v statnom okresnom archive, ani ma nenapadlo ziadat o nejake urbarske supisy a pracovnicky archivu mi ani nic take nespomenuli. Mozno ich tam nemaju, ale co ak? Len co prehrmi tato "virusova" doba, tak sa do archivu vyberiem a dufam, ze tam nieco najdem.
Bobo2
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 132
Dátum registrácie: 20 Mar 2019, 08:10
Predkovia z oblasti: Ilenin, Lukacsik, Margecanszky, Sikora, Košice-Kavečany

...ja nevidím problém pátrať aj v Pozemkovej knihe v režime splnomocnenca... ;) ak ukážete, že problematike rozumiete a viete čo hľadáte, získate si aj medzi zamestnancami prirodzenú autoritu...

Skôr som chcel povedať, že písomný a mapový operát Pozemkovej knihy, potom neskôr od r. 1964 Evidencie nehnuteľností a začiatkom 90-tych rokov Katastra nehnuteľností pre potreby genealógie považujem za špecifický doplnkový, nie hlavný zdroj informácií ...
homer
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 18 Feb 2013, 18:24
Predkovia z oblasti: Vrutky, Strba, Vikartovce

1. ja nevidím problém pátrať aj v Pozemkovej knihe v režime splnomocnenca... ;) ak ukážete, že problematike rozumiete a viete čo hľadáte, získate si aj medzi zamestnancami prirodzenú autoritu...
2. Skôr som chcel povedať, že písomný a mapový operát Pozemkovej knihy, potom neskôr od r. 1964 Evidencie nehnuteľností a začiatkom 90-tych rokov Katastra nehnuteľností pre potreby genealógie považujem za špecifický doplnkový, nie hlavný zdroj informácií ...
1. Priznam sa, ze tejto vete nerozumiem. Ako mozem patrat v Pozemkovej knihe, ked ma do nej nepustia?

2. Myslim ze som jasne vysvetlil, ze genealogovia asi nemaju zaujem o najnovsiu evidenciu nehnutelnosti (mimochodom, ta je verejne pristupna). Ja osobne by som sa uspokojil s udajmi starsimi ako 100 rokov. A suhlasim, ze je to len doplnkovy zdroj informacii.
Bobo2
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 132
Dátum registrácie: 20 Mar 2019, 08:10
Predkovia z oblasti: Ilenin, Lukacsik, Margecanszky, Sikora, Košice-Kavečany

k 1. ...skúste napísať, čo konkrétne čakáte nájsť v Pozemkovej knihe...ja v nej pátram po majetku príbuzných mojej manželky, ku ktorým nemám žiadnu preukázateľnú väzbu okrem splnomocnenia manželkou ;), ja o nich už ale vopred viem, s kým a kde v obci žili...
k 2. ...boli by ste pre prekvapený, čo KN ukrýva v histórii titulov nadobudnutia na aktuálnych verejne prístupných LV

...moja skúsenosť je taká, že najprv potrebujete spracovať rodovú líniu, aby ste porozumeli rodovému majetkovému rozdeleniu...o tom je Pozemková kniha...naopak to jednoducho nefunguje...
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Bobo2 napísal: 15 Mar 2020, 21:15 ...moja skúsenosť je taká, že najprv potrebujete spracovať rodovú líniu, aby ste porozumeli rodovému majetkovému rozdeleniu...o tom je Pozemková kniha...naopak to jednoducho nefunguje...
Kolega uviedol, že to berie ako doplnkovú informáciu. Tak, ako väčšina z nás tu, má pochopiteľne rodovú líniu spracovanú (a v prípade jeho záujmu dokonca celú obec), takže on, aj my ostatní by sme porozumeli rodovému majetkovému rozdeleniu 😊
homer
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 18 Feb 2013, 18:24
Predkovia z oblasti: Vrutky, Strba, Vikartovce

Pre vysvetlenie - nerozumel som tomu, co je to patrat v rezime splnomocnenca. Mozno ze to znamena, ze by som dostal splnomocnenie od nejakej rodiny? Ale mne ide o ziskanie informacii nielen o jednej rodine, ale o celej obci - konkretne o cisla pozemkov, na ktorych stoji cislo domu zo supisu 1869. V tomto konkretnom pripade prave nejde o ziadnu rodovu liniu, len o doplnenie udajov zo supisu grafickou formou - mapou rozmiestnenia jednotlivych domov.
Bobo2
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 132
Dátum registrácie: 20 Mar 2019, 08:10
Predkovia z oblasti: Ilenin, Lukacsik, Margecanszky, Sikora, Košice-Kavečany

Áno, rozumiete tomu správne, ideálne od niekoho, kto v súčasnosti v tom pôvodnom dvore, kde stál dom/domy v súčasnosti žije...

Ok, je treba teda najprv skúsiť v ŠA v urbárskych spisoch obce. Mali by tam byť mapy katastra, honov, súpisy podľa vlastníkov (každý súpis vlastníka začína parcelou s domom a dvorom, zoznamy a prevodníky a iné listinné doklady. Prikladám medzi mapami honov objavenú mapu zastavaného územia obce, a zo ŠA vyhotovený súpis zo sčítania obyvateľov 1857...červenou v mape sú uvedené čísla domov, čierne sú pôvodné parcelné čísla, po spracovaní mapy pozemkových úprav v r. 1866 prečíslované s následnou väzbou do operátu pozemkovej knihy...

U nás bol operát nezjednotený, evidencia začína pozemnoknižnými zápisnicami, potom vložkami....Pozemnoknižná zápisnica vlastníka (tu bol ešte princíp personálnej fólie - vlastníctvo je tu evidované na osobu vlastníka, nie na teleso (pozemok), začína parcelou dvora a číslom domu (nie úplne každá v evidencii, niektoré majetnejšie rody mali aj viac PZKN zápisníc, týkajúcich sa výlučne extravilánových parciel)

Zdá sa, že Vám ide o toto..To o čom som sa rozpísal v druhej časti príspevku je už skutočne o evidencii majetku v pozemkovej knihe...
Prílohy
scitanie 1857 sumar vyrez.png
vyrez 1853.png
vyrez 1853.png (560.18 KiB) 8238 zobrazení
homer
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 18 Feb 2013, 18:24
Predkovia z oblasti: Vrutky, Strba, Vikartovce

Ano, presne nieco take by som potreboval. Dakujem za tip.
Bobo2
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 132
Dátum registrácie: 20 Mar 2019, 08:10
Predkovia z oblasti: Ilenin, Lukacsik, Margecanszky, Sikora, Košice-Kavečany

...za málo...., kľudne sa ozvite ak sa už bude dať v archíve pátrať a budete potrebovať sa na niečo opýtať :)
Napísať odpoveď