Preklad nemeckého rukopisu

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
reny1
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 30 Apr 2018, 22:08
Predkovia z oblasti: dolnozemskí Slováci, Gemer - Novohrad - Dolná Zem

dobrý deň,
viete mi pomôcť s prekladom matričného záznamu o úmrtí. Je zverejnený na stránke v pravo hore ,úmrtie 30.3.1743 - zomrel Conrads Eulers alebo Johann Rick. Sprievodný text neviem prelúštiť a preložiť. ďakujem

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=130346
Prílohy
úmrtie 1743 Kis-Harta.docx
(407.01 KiB) 126 stiahnutí
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
viem z toho textu prečítať len pár slov: „Martius 30: Ist der Conrads Eulers Knecht fr(au). Joh(anna). Pichl gebürtig Von Rom? Darmstatischen Herrschaft begraben von Alt umgefehr 22 Jahr. frist plötzlich ? ? feldt von sein schlag ? getroffen worden.“
Malo by teda ísť o úmrtie 22-ročnej Johanny Pichlovej, manželky Konráda Eulera. Na doplnenie zvyšku textu a správny preklad by som počkal za používateľom obi, ten je v nemčine väčší macher ako ja.
P.S. Do budúcna odporúčam vkladať obdobné príspevky do sekcie „Čítanie starých dokumentov.“ ;-)
S pozdravom
Patrik Zakarovský
reny1
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 30 Apr 2018, 22:08
Predkovia z oblasti: dolnozemskí Slováci, Gemer - Novohrad - Dolná Zem

Ďakujem za odpoveď. Prekvapujúcu. Domnievala som sa, že ide o dvoch mužov, Conrad Eulers a Johanes Rick. Jeden z nich zomrel, vzťah medzi nimi - pán a možno sluha? Tak to som sa veľmi mýlila. Ak to druhé meno patrí žene, mení to celkom pohľad na úmrtie. Snáď sa ešte niekto pokúsi rozlúštiť text. Vďaka za pomoc.
Používateľov profilový obrázok
obi
Veterán
Veterán
Príspevky: 611
Dátum registrácie: 17 Feb 2017, 18:58
Predkovia z oblasti: Obenau,Stouy,Rakúsko,Maďarsko,Slovensko

Skúsim aj ja:
30. Marti(-us) (März) Ist des Conrads Eulers Knecht N.(Nomen)
Joh. (-ann) Kiehl (?) gebürthig von Komerth (?)
Darmstätischer Herrschaft begraben
word (-en) alt ungefehr 22 Jahr. Er ist
plötzlich auf Feldt von einem Schlag
fluß (schlaganfall)getroffen worden.
30 Marca bol vo veku približne 22 rokov pochovaný Paholok Conrada Eulera menom Johan Kiehl pôvodom z Komerthu ? v Panstve Darmstadt.
Zomrel náhle na mozgovú mŕtvicu.
reny1
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 30 Apr 2018, 22:08
Predkovia z oblasti: dolnozemskí Slováci, Gemer - Novohrad - Dolná Zem

Ďakujem veľmi pekne, veľmi ste mi pomohli. Nebolo mi jasné kto zomrel, a text mi vôbec nedával zmysel. Toto ma posunie ďalej. Ešte raz srdečná vďaka za rýchlu pomoc.
Používateľov profilový obrázok
obi
Veterán
Veterán
Príspevky: 611
Dátum registrácie: 17 Feb 2017, 18:58
Predkovia z oblasti: Obenau,Stouy,Rakúsko,Maďarsko,Slovensko

Význam slova Knecht je len pre mužský rod .
Ak by sa jednalo o ženu tak by tam bolo slovo ,,Magd" čiže Conrad Eulers Magd
Pekný deň
reny1
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 30 Apr 2018, 22:08
Predkovia z oblasti: dolnozemskí Slováci, Gemer - Novohrad - Dolná Zem

ďakujem, keďže ma bádanie zaviedlo do nemeckých evanjelických matrík, na ktoré nie som zvyknutá a na rozdiel od maďarčiny a latinčiny sa veľmi ťažko čítajú, každá informácia je veľmi dôležitá.
srdečná vďaka.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4958
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Téma bola presunutá do správneho subfóra (pôvodne vo Vitajte a čítajte).
Napísať odpoveď