starsie zaznamy dedin pod inymi farnostami

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
koralia
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 133
Dátum registrácie: 08 Apr 2020, 15:14

Dobry den,
rada by som sa opytala, ci sa da zistit, po ake obdobie siahaju matriky jedotlivych dedin, resp. ci v starsom obdobi nespadaju pod vacsiu farnost. Potrebovala by som zaznamy spred roka 1730 z obce Lab. Ak nie su tu, znamena to, ze nie su zdigitalizovane (resp. zachovane), alebo ich treba hladat pod nejakou vacsou farnostou?
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443
Naposledy upravil/-a koralia v 17 Apr 2020, 10:15, upravené celkom 2 krát.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3254
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
na to slúži publikácia od J. Sármanyovej, v ktorej sa spomínajú sídla farností a ich farské obvody. Kniha je síce nedostupná, no jej online (maďarskú verziu) môžete nájsť na tejto stránke: http://csaladfa.palmai.eu/felvidekiak/
Po zadaní súčasného názvu akejkoľvek obce sa dozviete, pod aké farnosti patrila. Obec Láb mala vlastnú farnosť od r. 1730, predtým patrila pod farnosť Zohor.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
koralia
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 133
Dátum registrácie: 08 Apr 2020, 15:14

Velmi pekne dakujem, hladala som pod Malackami, Zohor mi veru nenapadol.
A dakujem aj za tu publikaciu, este sa mi urcite zide.
S prianim pekneho dna
Kora
koralia
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 133
Dátum registrácie: 08 Apr 2020, 15:14

Dobry den,
na vasu radu som si prezrela zaznamy Zohoru, ale tam Lab nie je, hoci sa v publikacii uvadza...
Bud som slepa alebo je v publikacii Lab zaradeny chybne pod Zohor. Ja som pod Zohorom nasla len Lozorno.
Pozrela som aj Malacky samotne, ale tam som Lab tiez nenasla.
Ako mam dalej postupovat?
Dakujem za odpoved.
K
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3254
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
námatkovo som otvoril najstaršiu matriku Zohoru a vyzerá to tak, že v roku 1666 (napr. 5. záznam zvrchu vľavo na linku nižšie) sa v matrike spomínajú aj obyvatelia Lábu. Prešli ste teda matriku pozorne? Mohlo sa stať, že Láb sa od Zohorskej farnosti odčlenil skôr než v roku 1730 a najstarší zväzok samostanej matriky farnosti Láb sa nezachoval. V takom prípade Vám nebudeme schopní pomôcť.

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... at=1766898
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4963
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Vznik farnosti Láb je skorší, ako sú dochované matriky od r. 1730. Neviem to teraz v rýchlosti nájsť. Takže do vzniku farnosti naozaj patrili Lábania pod Zohor. Lenže najstaršie matriky Lábu sa nezachovali, alebo bohviekde sú, no dostupné sú až od roku 1730. Ergo, to obdobie od začiatku farnosti do r. 1730 máte smolu. Viem to preto, lebo som v tejto oblasti skúmal.
koralia
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 133
Dátum registrácie: 08 Apr 2020, 15:14

Dakujem za info, hoci ste ma nepotesili :-(
Podla supisu danovnikov z roku 1720 boli v Labe traja danovnici s priezviskom Kovar.
Dokonca teoreticky to mohol byt otec a jeho osamostatneni dvaja synovia (ale to len hadam, kedze jeden mal dvakrát tolko pozemkov a ti dvaja zhodne polovicu z toho).
Dvoch z troch som nasla aj v umrtnej matrike, zomreli v roku 1744, podla matriky 70-rocni. Predok, ktorého hladam, sa mal narodit okolo roku 1705, takze by to kludne mohol byt syn jedneho z tych dvoch.
To vsetko su domnienky, ale nerada by som to v tejto faze bud/alebo vzdala.
Prosim, je mozne sa k tomu dopracovat aj inac ako cez matriky?
Budem velmi vďačná za pomoc, rodokmen robim pre otca k 75-narodeninam.
K
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4963
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Tak už som to našiel. Farnosť vznikla v r. 1682: https://www.knihydominikani.sk/hlavna_n ... pcmeno=lab Už v tejto literatúre (v spomenutom odkaze Zoznam farností a kňazov Ostrihomskej arcidiecézy v roku 1894) sa uvádza, že hoci farnosť bola zriadená v r. 1682, matriky sú od r. 1730. Teda už v 19. storočí najstaršia matrika chýbala. Napriek tomu regionálny historik Hallon vo svojej knihe Nová kniha o Lábe sa odvoláva aj na najstaršiu matriku od roku 1682. Ale kde ju videl, nám už nepovie...v rámci jedného genealogického výskumu sa probant pokúsil komunikovať ako s farnosťou v Lábe, tak aj na dekanáte v Malackách, ja som kontaktoval biskupský archív, všetko márne. Tej matriky jednoducho niet a bez nej sa v danom regióne nepohnete. Pre nás to vtedy bolo tiež kľúčové obdobie, no ďalej sme sa nedostali. Pánko si potom myslel, že som obyčajný šuflikant, tak kontaktoval kohosi z akéhosi archívu, odborníka, historika a archivára, ktorý mu mal pomôcť a teda aj tvrdil, že on to zistí. Zistil trt makový...
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3254
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Žiaľ, každý z nás musí v niektorom historickom bode svoje pátranie ukončiť. Pokiaľ Váš predok nemá pri sobáši alebo pri úmrtí uvedené, ako sa volal jeho otec, potom sa obávam, že to zostane v rovine špekulácií. Nejaké urbáre z Lábu je možné nájsť prostredníctvom portálu Hungaricana:https://archives.hungaricana.hu/en/urba ... CJsYWFiIn0
Môže ísť o panské hospodárske údaje. Nie všetky obsahujú menné zoznamy poddaných, a tak je nutné sa nimi preklikať. Ak nájdete niečo priamo k Vašim predkom, s prekladom pomôžeme radi a ochotne.
Iné písomnosti by som hľadal v Štátnom archíve v Bratislave, konkrétne vo fonde Panstva Stupava, no neviem Vám povedať, kedy budú tieto materiály s ohľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu znovu dostupné na štúdium.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
koralia
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 133
Dátum registrácie: 08 Apr 2020, 15:14

Pan Duros, dakujem za cenne informacie, aspon viem, ze tade cesta naozaj nevedie.
Pan Zakarovsky, velmi pekne dakujem, tie urbare este urcite skusim.
Este sa opytam, online pristup k supisu roku 1692 nie je, resp. nie je tam Ba stolica?
A druha otazka, pan Zakarovsky, citala som vas clanok o patrani po dome vasho predka, da sa patrat aj tymto smerom online ci to ste vsetko hladali v "kamenných arhivoch"? Nieze by som nebola za tym ochotna vycestovat (v Presovskom statnom archive som stravila nejeden piatok v case, ked sme o online digitalizacii ani nesnivali), ale v momentalnej situacii mozem badat naozaj len online.
Vopred dakujem za ochotu a pomoc.
K
Napísať odpoveď