Hledám předka Ján Uherčík Modra - padly za 1. sv. války

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4961
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Ale pochopte, že to je úplne iný fond, ako ten, ktorý je v Prahe. Tento v Bratislave je z Krajského súdu, ktorý vyhlasoval za mŕtvych, teda v spise nemusí byť matričný záznam, ale môžu tam byť svedectvá spolubojovníkov, ktorí dosvedčili úmrtie a na základe toho bol dotyčný vyhlásený za mŕtveho.
Yanina
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 22 Aug 2019, 20:14
Predkovia z oblasti: Modra Pezinok

tak to jsem nevěděla, to vypadá opravdu nadějně, jsem moc zvědavá, zda se najde něco nového, moc děkuji za pomoc ;)
Yanina
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 22 Aug 2019, 20:14
Predkovia z oblasti: Modra Pezinok

duros napísal: 26 Mar 2020, 08:18 Ale pochopte, že to je úplne iný fond, ako ten, ktorý je v Prahe. Tento v Bratislave je z Krajského súdu, ktorý vyhlasoval za mŕtvych, teda v spise nemusí byť matričný záznam, ale môžu tam byť svedectvá spolubojovníkov, ktorí dosvedčili úmrtie a na základe toho bol dotyčný vyhlásený za mŕtveho.
Dobrý den přeji, jen bych se chtěla zeptat, jestli jste náhodou nebyl v tom archívu. Vím, že teď byly velice omezené podmínky, ale kdyby náhodou.
MOc moc děkuji a hezký den
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4961
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Yanina napísal: 14 Júl 2020, 11:46
duros napísal: 26 Mar 2020, 08:18 Ale pochopte, že to je úplne iný fond, ako ten, ktorý je v Prahe. Tento v Bratislave je z Krajského súdu, ktorý vyhlasoval za mŕtvych, teda v spise nemusí byť matričný záznam, ale môžu tam byť svedectvá spolubojovníkov, ktorí dosvedčili úmrtie a na základe toho bol dotyčný vyhlásený za mŕtveho.
Dobrý den přeji, jen bych se chtěla zeptat, jestli jste náhodou nebyl v tom archívu. Vím, že teď byly velice omezené podmínky, ale kdyby náhodou.
MOc moc děkuji a hezký den
Dobrý deň, nebol. Ale ja som Vám ani nesľúbil, že kvôli tejto veci tam pôjdem, iba som Vám posunul info, že tam niečo je.
Yanina
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 22 Aug 2019, 20:14
Predkovia z oblasti: Modra Pezinok

duros napísal: 14 Júl 2020, 12:45
Yanina napísal: 14 Júl 2020, 11:46
duros napísal: 26 Mar 2020, 08:18 Ale pochopte, že to je úplne iný fond, ako ten, ktorý je v Prahe. Tento v Bratislave je z Krajského súdu, ktorý vyhlasoval za mŕtvych, teda v spise nemusí byť matričný záznam, ale môžu tam byť svedectvá spolubojovníkov, ktorí dosvedčili úmrtie a na základe toho bol dotyčný vyhlásený za mŕtveho.
Dobrý den přeji, jen bych se chtěla zeptat, jestli jste náhodou nebyl v tom archívu. Vím, že teď byly velice omezené podmínky, ale kdyby náhodou.
MOc moc děkuji a hezký den
Dobrý deň, nebol. Ale ja som Vám ani nesľúbil, že kvôli tejto veci tam pôjdem, iba som Vám posunul info, že tam niečo je.
dobrý den, omlouvám se, samozřejmě vím, že jste nic neslíbil, jen jsem se chtěla zeptat, abych něco nezjišťovala 2x... takže zkusím napsat do ten soud, třeba mi někdo odpoví...děkuji za rady
Yanina
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 22 Aug 2019, 20:14
Predkovia z oblasti: Modra Pezinok

Zdravím,
tak se mi podařilo sehnat Kmenový list - nejedná se o Jána Uherčíka, jak bylo psané v názvu, ale o Uherčíka Michala, teta si spletla jméno, když mi o něm vyprávěla. Takže náš předek, který padnul v 1. sv. válce byl Michal Uherčík. bohužel jsem nenašla informace o jeho úmrtí. V Praze tyto informace nemají. jedině ještě v Bratislavě v archivu, akorát tam bych musela znát číslo pluku, což neznám. Mám tyto dokumenty a nezdá se mi, že by tam byla nějaká informace, ještě na internetu jsem našla toto, ale nevím, co to 497 znamená https://kramerius.army.cz/search/i.jsp? ... 13d398622b viz Uhercsik Mihály... děkuji za jakoukoliv pomoc
Prílohy
20200728_092356.jpg
20200728_092356.jpg (47.46 KiB) 2201 zobrazení
20200727_154528.jpg
20200727_154528.jpg (52.82 KiB) 2201 zobrazení
20200727_154510.jpg
20200727_154510.jpg (147.1 KiB) 2201 zobrazení
mano
Veterán
Veterán
Príspevky: 629
Dátum registrácie: 28 Okt 2015, 19:34

Yanina napísal: 28 Júl 2020, 09:30 ale nevím, co to 497 znamená
497 je cislo Zoznamu strat v 1.sv.vojne zverejneny 4.12.1916 , kde je zmienka o Michalovi Uhercikovi , nar. 1892 , povodom z Dunajskej Stredy, Bratislavska zupa , ktory padol do zajatia pri meste Kurgan v Tobolskej gubernii v Rusku
https://digi.landesbibliothek.at/viewer ... /LOG_0029/

... s Vami hladanym Michalom nesuhlasi ani rok narodenia ( 1892 ),ani povod ( Dunajska Streda) ...
Je to tento Michal , zapis c.115
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... 3AV1ZS-TBH
Yanina
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 22 Aug 2019, 20:14
Predkovia z oblasti: Modra Pezinok

Mockrát děkuji, tohle bych asi bez pomoci nenašla. :)
Tak zkusím hledat dál... ale neznám oddíl, kde bojoval, takže nevím už podle čeho hledat, v Bratislavě to lze hledat podle něj, mi napsali... tak uvidíme ;)
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 902
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Yanina napísal: 28 Júl 2020, 19:43 ... ale neznám oddíl, kde bojoval, takže nevím už podle čeho hledat, v Bratislavě to lze hledat podle něj, mi napsali... tak uvidíme ;)
Na poslednom priloženom obrázku vľavo hore, je pri kraji rukou napísané "cs. és kir. 72 gy. ezred", čo bol bývalý názov pre Cisársky a kráľovský 72. peší pluk (Infanterieregiment (IR) Nr. 72).
Do vojenskej služby v tomto pluku nastúpil 3. apríla 1895 (pozrite písaný text hneď vpravo).
O kolónku nižšie je už údaj, že 1. októbra 1895 bol prevelený do "a 13. honvéd gy."(alogezred) = do 13. honvédskeho pešieho pluku. Môžete sa stretnúť aj s iným názvom tohto pluku - "Prešporský (Bratislavský) 13. vlastibranecký peší pluk".
mano
Veterán
Veterán
Príspevky: 629
Dátum registrácie: 28 Okt 2015, 19:34

Dobry den ,
hladate umrtie Michala Uhercika nar. 21.8.1873 v Modre ( rodicia Martin a Kristina rod. Sodoma ) , ktory mal padnut v 1.svetovej vojne ....
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... 3AKDFQ-2MG
Kmenovy list vojaka z Vami prilozenych snimok mi pride zmatocny a neuplny
- na jednej strane standartne prepustenie z vojenskeho zvazku k poslednemu dnu roka ( 31.12.1923) ,kedy dotycny dovrsil vek 50 rokov ( Branny zakon 93/1920 Sb.) - prepustal sa len zijuci "odvedenec/vojak" ; inac zomrely , padly alebo vyhlaseny za mrtveho bol zo zvazku vyradeny .....
- na druhej strane dodatocny zapis z jan. 1917 o umrti /nezvestnosti po ruskom zajati riesene notariatom v Modre ??? Iba ak k 28.9.1923 este nebol pravoplatne vyhlaseny za mrtveho .... ?! Alebo jedna ruka ( armada) nevedela co robi druha ( notar,sudy) ......
Zaujimave je,ze v kmenovom liste su zapisy len z 1895 , 1915 a 1917 ( tento je pisany dodatocne na ceskom formulari, teda po vzniku CSR .. ?!?!
Jeho posledne zname zaradenie z maja 1915 je Honvedsky pesi pluk c.3 , dislokaciu najdete tu https://www.valka.cz/Honvedsky-pesi-plu ... 918-t48428
V Sprave o nezvestnych a chorých z 3.7.1915 c. 427 najdete aj Michala Uhercika nar. 10.9.1893 v Modre ( rodicia Jan a Maria rod. Turan ). Umrel vo viedenskej nemocnici po strele do chrbta 27.5.1915
https://kramerius.army.cz/search/i.jsp? ... Uhercik%22
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... 3AKDFQ-LFY
Bude to zrejme Michal U. Janov ,ktory je tiez uvedeny na pomniku ....
Medzi tymito Michalmi je rozdiel takmer jednej generacie ( 20 rokov ) - nehladate nahodou mladsieho Michala ? Bolo by po probleme ;)

Ak nie,tak indicie od duros-a su dost silne na to,aby Ste sa dopatrali vysledku .... :D
Napísať odpoveď