Fonódová - vyřešené

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
šárka
Veterán
Veterán
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 05 Aug 2020, 11:53
Predkovia z oblasti: Zemianská Olča,Kunová Teplica,Štítnik,Rimavská Sobota,Tomášovce,Karlovy Vary

zuzana fonódová narozená asi 1908 víc bohužel nevím ,v roce 1932 dne 5.12. porodila mojí babičku Alžbetu Fonódovou v Bratislave staré mesto.otce neuvedla.babičku dala někam do ustavu. kde si ji vzali (nedali ji své příjmění) manželé Katarina a Ladislav Orbánovi z Kunové Teplice
- nevím kde hledat když neznám přesné narození zuzany a v babičky rodném listě je jen její jméno a věk 24let , otec neuveden
Naposledy upravil/-a šárka v 02 Sep 2020, 08:30, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4957
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Zrejme Vás sklamem, ale ak neviete viac, nikam ďalej sa nedostanete. Prevažná väčšina cirkevných matrík končí rokom 1895, potom sú dostupné fyzicky (nie online) štátne matriky z rokov 1895-1906 (ale to máte aj hore v pravidlách). Takže ak sa aj nájde sporadicky matrika, ktorá zahŕňa rok 1908, je výsledok viac ako neistý. Máme tu napr. jednu Zuzanu narodenú v r. 1908 v Zemianskej Olči tiež ako nemanželskú, ale ruku do ohňa nedám za to, že je to Váš priamy predok: https://www.familysearch.org/ark:/61903/1:1:QVNH-GY83
Skúste si vyžiadať nie výpis z matriky Vašej babičky, ale opis, alebo ešte lepšie fotokópiu záznamu v matrike narodených v Bratislave Starom meste, kde by mohol byť uvedený pôvod matky. Očakávajte však poplatok za túto službu. Odporúčam najskôr telefonicky kontaktovať matriku, aby ste vedeli, na čom ste a aby ste mohli lepšie vysvetliť Vašu požiadavku.
šárka
Veterán
Veterán
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 05 Aug 2020, 11:53
Predkovia z oblasti: Zemianská Olča,Kunová Teplica,Štítnik,Rimavská Sobota,Tomášovce,Karlovy Vary

mám kopii rodného listu babičky a tam je jen napsané to co jsem uvedla.na matrice mi řekla že mi nemůžou sdělit nic ohledně osvojení či adopce.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4957
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

šárka napísal: 05 Aug 2020, 13:49 mám kopii rodného listu babičky a tam je jen napsané to co jsem uvedla.na matrice mi řekla že mi nemůžou sdělit nic ohledně osvojení či adopce.
Ja som ani nemyslel na údaje o osvojení, či adopcii, ale iné skutočnosti, ktoré v tom zázname sú, napr. odkiaľ bola matka pôvodom (ak to tam náhodou je). Rodný list nemusí obsahovať všetko.
šárka
Veterán
Veterán
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 05 Aug 2020, 11:53
Predkovia z oblasti: Zemianská Olča,Kunová Teplica,Štítnik,Rimavská Sobota,Tomášovce,Karlovy Vary

takže bych si měla zavolat na matriku v Bratislavě nové mesto a zeptat se konkrétně na co?
omlouvám se asi jsem hloupá ale moc se v tom nevyznám , už jen číst v marikách to písmo je pro mě masakr.většinou to nemůžu vůbec rozluštit
zkoušela jsem najít zuzanu fonódovou na family search (jako vy) ale nic jsem nenašla asi to dělám špatně
Naposledy upravil/-a šárka v 05 Aug 2020, 15:18, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4957
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Či sa v zápise o narodení Vašej babičky náhodou neuvádza, odkiaľ pochádzala jej matka, alebo niečo, čo by ju bližšie identifikovalo, okrem veku a mena a priezviska. Ak áno, či by Vám nemohli poslať fotokópiu toho záznamu.
šárka
Veterán
Veterán
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 05 Aug 2020, 11:53
Predkovia z oblasti: Zemianská Olča,Kunová Teplica,Štítnik,Rimavská Sobota,Tomášovce,Karlovy Vary

moc děkuji za pomoc .já nenašla ani tu zuzanu co jste našel vy.nechápu jak to děláte.
šárka
Veterán
Veterán
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 05 Aug 2020, 11:53
Predkovia z oblasti: Zemianská Olča,Kunová Teplica,Štítnik,Rimavská Sobota,Tomášovce,Karlovy Vary

jiné informace prý nemají.škoda že nezjistím zda jsem příbuzná s tou zsuzsánnou fonódovou co jste ji našel vy.no to jsem se daleko nedostala.děkuji za váš čas
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 901
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

šárka napísal: 05 Aug 2020, 12:36 zuzana fonódová narozená asi 1908 víc bohužel nevím ,v roce 1932 dne 5.12. porodila mojí babičku Alžbetu Fonódovou v Bratislave staré mesto.otce neuvedla... nevím kde hledat...v babičky rodném listě je jen její jméno a věk 24let...
Aké-také základné údaje máte. Chýba mi jeden zo základných údajov, a to, akého vyznania bola/je Vaša babička.
No, v takomto prípade sa treba chytať aj slamky. ;)
duros napísal: 05 Aug 2020, 13:11 ...Máme tu napr. jednu Zuzanu narodenú v r. 1908 v Zemianskej Olči tiež ako nemanželskú, ale ruku do ohňa nedám za to, že je to Váš priamy predok: https://www.familysearch.org/ark:/61903/1:1:QVNH-GY83 ...
Pre pokoj v duši, by som zatiaľ túto Zuzanu Fónodovú nezatracovala. Je to matrika Reformovanej kresťanskej cirkvi, a teda matka Estera a dcéra Zuzana boli kalvínky.

Bratislava-Staré Mesto je miestom narodenia Vašej babičky Alžbety.
Ak bola pokrstená, ešte môžete, skúsiť šťastie v cirkevnej matrike na Farskom úrade Reformovanej kresťanskej cirkvi v BA-Staré Mesto, kontakty tu: https://www.bratislavskenoviny.sk/nepre ... kej-cirkvi
Vysvetlite im, čo konkrétne hľadáte a riaďte sa ich pokynmi. Držím palce! ;)
šárka
Veterán
Veterán
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 05 Aug 2020, 11:53
Predkovia z oblasti: Zemianská Olča,Kunová Teplica,Štítnik,Rimavská Sobota,Tomášovce,Karlovy Vary

děkuji zkusím ro
Napísať odpoveď