Sčítanie z r. 1869 z Bratislavskej župy

Praktické skúsenosti z archívov.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Donedávna sme žili v domnení, že súpis obyvateľstva v Uhorsku z r. 1869 sa z Bratislavskej župy vôbec nezachoval. Vďaka upozorneniu p. Babiráta zo ŠA Bratislava tak vieme, že sú fyzicky dostupné sčítacie hárky z obcí, ktoré zhruba kopírujú bývalý Šamorínsky okres. Teraz je to prevažne okr. Dunajská Streda, zopár obcí súčasných okresov Senec, Galanta a mesta Bratislava (ak v zátvorke nie je skratka, ide o okres DS, ak sú skratky, tak SC-Senec, GA-Galanta, BA-Bratislava, HU-Maďarsko).

Zoznam obcí, z ktorých sa zachovali sčítacie hárky:
Maďarsky:
Also Csolle, Also Janyok, Bacsfa, Beke, Belvatta, Bucsuhaza, Csakany, Csenke, Csukarpaka, Csoloszto, Csotortok, Dienesd, Doborgaz, Eberhardt, Elopatony, Felso Csolle, Felso Janyok, Gomba, Guthor, Hideghet, Illeshaza, Joka
Keszolcses, Kiralyfia, Kiliti, Kis Leg, Kis Magyar, Kis Paka, Madarasz, Machaza, Miserd, Nagy Leg, Nagy Magyar, Nagy Paka, Nagy Szarva, Prukk, Puspoki,
Saap, Sarosfa, Szasz, Szemet, Szunyogdi,Tarnok, Tejfalu, Tonkhaza, Torcs, Ujhelyjoka, Uszor, Vajasvatta, Vajka, Vereknye, Vok, Zonc

Slovensky:
Dolná Čela (súčasť Rovinky, SC), Dolné Janíky (súčasť Janíkov), Báč, Mierovo, Vojtechovce (súčasť Nového Života), Bučuháza (súčasť Šamorína), Čakany, Čenkovce, Čukárska Paka (súčasť Veľkej Paky), Čilistov (súčasť Šamorína), Štvrtok na Ostrove, Jánošíková (účasť Dunajskej Lužnej, SC), Dobrohošť, Malinovo, Masníkovo (súčasť Lehníc), Horná Čela (súčasť Rovinky, SC), Horné Janíky (súčasť Janíkov), Hubice, Hamuliakovo (SC), Studené (súčasť Mosta pri Bratislave, SC), Eliášovce (súčasť Nového Života), Jelka (GA), Kyselica, Kráľovianky (súčasť Šamorína), Dunakiliti (HU), Malý Lég (súčasť Lehníc), Malý Mager (súčasť Nového Života), Malá Paka (súčasť Veľkej Paky), Tomášov (SC), Macov, Nové Košariská (súčasť Dunajskej Lužnej, SC), Veľká Paka, Rohovce, Most pri Bratislave (SC), Podunajské Biskupice (súčasť Bratislavy, BA), Sap (kedysi Palkovičovo), Blatná na Ostrove, Sása (súčasť Lehníc), Kalinkovo (SC), Komárov (súčasť Bratislavy, BA), Trnávka (nie v Bratislave), Mliečno (súčasť Šamorína), Tonkovce (súčasť Nového Života), Nová Lipnica (súčasť Dunajskej Lužnej, SC), Nová Jelka (súčasť Jelky, GA), Kvetoslavov, Maslovce (súčasť Zlatých Klasov), Vojka nad Dunajom, Vrakuňa (súčasť Bratislavy, BA), Vlky (SC), Zonc (súčasť Turne, SC)
Palo
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 131
Dátum registrácie: 11 Jan 2017, 08:36
Predkovia z oblasti: Hansen, Hanzen - Schleswig Holstein, Tesáre, Podbrezová. Siegel-Starý Maletín,Mírov. Frirtscher-Studená Loučka. Duschek - C Z - Dub-Kondrac, Nováky, Kamenec p. Vtáčnikom. Košťál - Oponice . M asár - Dolné Vestenice

Pekne pozdravujem,

Tejto správe sa určite niektorí potešili. Vrátane mňa. :) Ešte by som chcel poprosiť o informáciu, kde sa tieto súpisy nachádzajú. Podľa mojich informácií by mali byť uložené v regionálnych archívoch. Len v tomto prípade neviem určiť v ktorom.
S pozdravom
Palo
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Palo napísal: 23 Júl 2020, 06:32 Pekne pozdravujem,

Tejto správe sa určite niektorí potešili. Vrátane mňa. :) Ešte by som chcel poprosiť o informáciu, kde sa tieto súpisy nachádzajú. Podľa mojich informácií by mali byť uložené v regionálnych archívoch. Len v tomto prípade neviem určiť v ktorom.
S pozdravom
Palo
Myslel som, že je to z textu zrejmé - ide o ŠA Bratislava.
Palo
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 131
Dátum registrácie: 11 Jan 2017, 08:36
Predkovia z oblasti: Hansen, Hanzen - Schleswig Holstein, Tesáre, Podbrezová. Siegel-Starý Maletín,Mírov. Frirtscher-Studená Loučka. Duschek - C Z - Dub-Kondrac, Nováky, Kamenec p. Vtáčnikom. Košťál - Oponice . M asár - Dolné Vestenice

Ďakujem za odpoveď,

pôvodne to bolo jasné aj mne. Bohužiaľ nejaká pracovníčka bez mena ma odkázala na iné regionálne archívy.
Predpokladám, že s určitosťou myslíte regionálny Štátny archív v BA.
Palo
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Palo napísal: 23 Júl 2020, 11:09 Ďakujem za odpoveď,

pôvodne to bolo jasné aj mne. Bohužiaľ nejaká pracovníčka bez mena ma odkázala na iné regionálne archívy.
Predpokladám, že s určitosťou myslíte regionálny Štátny archív v BA.
Palo
Štátny archív Bratislava, pán Babirát je jeho zamestnancom.
david
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

Len pre doplnenie, o tomto "objave" sa píše už v Sprievodcovi po archívnych fondoch z roku 1959. V časti o Bratislavskej župe na strane 52 citujem: "Sčítanie ľudu z roku 1869, 11 krabíc".
Napísať odpoveď