VYRIEŠENĚ Odovzdávanie múky a pšenice

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
elesuc
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 23 Sep 2020, 08:16

Dobrý deň.
Nepodarilo sa mi vypátrať čo sú pri odovzdávaní múky od mlynara za mierky. Text je: dával mlynár chleboveho cubulos no 10 a pšenice peknej coros no 2. A ešte seno: na ktorych se narobiti muže sena circiter currus no 6.
Dakujem Peter
Naposledy upravil/-a elesuc v 23 Sep 2020, 19:55, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4146
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Dobrý deň, je vhodnejšie dať sem odkaz na zápis. Máme skúsenosti s tým, že nie vždy sú slová správne prečítané. Z toho, čo ste napísali, odhadujem, že ide o cubulus - gbel a currus - voz, resp. fúra.
elesuc
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 23 Sep 2020, 08:16

Je to z knihy Urbáre feudálnych panstiev na Slovensku II. Sklabinka : Jest tu pod zámkom mlyn společny z jeho milostu pánom Okoličani Palom.
Na stranu jeji velkomožnosti paniej od polovice mlyna dava mlynár chleboveho cubulos no 10, pšenice peknej coros no 2. Povinen krmit bravá no 1. K tomu povinen každý druhy tyden ze sekeru robotu vykonavat.
Napísať odpoveď