Franciscus Konkoli / Konkoly, nar. cca.1765, Pozba

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
Dusan1224
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 24 Sep 2020, 17:56
Predkovia z oblasti: Pozba(okr.Nové Zámky); Levice

Ahojte,
potreboval by som pomoc pri nájdení ďalšej generácie predka. posledná stopa je rodny list ich syna, zaznam zo svadby a jeho umrtny list ( vsetky skeny su v prilohe).
udaje, co sa mi podarilo zistit: Franciscus Konkoli, žena: Cathar ( Katalin) Kovats, zosobaseny v Pozbe 7.feb. 1787 (muz mal vtedy 22r. zena mala 20,) obaja boli reformovani.
Franc. zomrel 26.aug.1831 66 rocny ( pricinu som nerozlustil)

Podla tohto som si dosadil, ze by sa mal narodit niekedy v rokoch 1765, pravdepodobne v Pozbe. problem je, ze v statnom archive v Nitre maju zaznamy pre reformovanych z Pozby iba od roku 1784.
Viete mi povedat niekto, ci sa da nieco este najst a kde, alebo je toto pre mna koniec danej vetvy? Na stranke mesta obce sa v r. 1664 medzi platicmi daní pocas okupacie Turkami žiaden Konkoli /-y nenachadzal a v r. 1720 obec evidovala 11 daňovníkov, čize je veľmi pravdepodobné, že prvý Konkoly/-i sa do Pozby nastahoval /-i až po tomto roku. https://www.obecpozba.sk/index.php?opti ... mitstart=1

Taktiež z viacerých prameňov viem, že Konkolyovci (resp. Konkoly Thege-ovci) žili v usadlosti Konkoľ pri Hurbanove (OGyalla/ Veľká Ďala), neskôr v Hurbanove, čo je iba na skok do Pozby.

Ďakujem za kazdu pomoc a informaciu

PS. na doplnenie, v zaznamoch Pozby som nasiel rodne listi 3 deti (z inej vetvy - mozno mali spolocneho otca, ale tam uz neviem najst zaznamy), kde matka bola na poslednom Konkoli, na druhom Konkoly a na prvom Konkoly s dvojbodkou nad y. Mozu sa v zaznamoch vyskytovat rozne variacie posledneho pismena i/y
taktiez vo viacerych zaznamoch meno Konkoli vyzeralo ako Kenkoli, resp ako Kerkoli
Prílohy
umrtny list
umrtny list
rodny list ich syna
rodny list ich syna
sobasny list
sobasny list
Naposledy upravil/-a Dusan1224 v 24 Sep 2020, 19:48, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4961
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Vitajte!

najskôr si ujasnime pojmy - nejde o "rodný list", či "úmrtný list", sú to matričné záznamy.
K riešeniu problému:
V sobášnom zázname je uvedené, že sobáš sa uskutočnil v Tekovských Lužanoch - N(agy)Sálló (zrejme odtiaľ pochádzala nevesta). Pozrieme záznam v Tekovských Lužanoch a zisťujeme, že František bol naozaj z Pozby a jeho otcom bol Ján: https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... at=1375465
Vedenie matrík iných konfesií od uvedeného roku vychádzalo často z Tolerančného patentu. Dovtedy sa všetky vierovyznania zapisovali do rímskokatolíckych matrík. Keďže Pozba patrila pod Bešu, odporúčam hľadať v rímskokatolíckej matrike Bešy. Ten interval rokov si zvoľte rozhodne väčší. Nie je problém nájsť odchýlky +/-5 ale aj viac rokov.
Dusan1224
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 24 Sep 2020, 17:56
Predkovia z oblasti: Pozba(okr.Nové Zámky); Levice

Ďakujem veľmi pekne za ďalšie vodítko.
to N.Salla som vedel precitat, ale netusil som, aka to je obec.
Ten rok som myslel samozrejme orientacny, preto som napisal cca. a co sa tyka pojmov, budem sa snazit, este som v tomto novy :D

PS. este jedna otazka. OGyalla patrila pod aku matriku? tam zaznamy tiez koncia okolo roku 1800 ?
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4961
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Dusan1224 napísal: 24 Sep 2020, 19:57 ...

PS. este jedna otazka. OGyalla patrila pod aku matriku? tam zaznamy tiez koncia okolo roku 1800 ?
Staré názvy obcí si porovnávam podľa M. Majtán: Názvy obcí Slovenskej republiky. Vývin v rokoch 1773 - 1997 (Bratislava: Veda 1998), podľa ktorej je vytvorená databáza na stránke Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra: https://slovnik.juls.savba.sk/ (majte zatrhnutú uvedenú databázu a názvy môžete zadávať či už v slovenskom, alebo maďarskom tvare).
Príslušnosť matrík je zhrnutý v diele J. Sármányovej, prepísaný na maďarskom webe http://csaladfa.palmai.eu/felvidekiak/ (zadávajte názvy obcí slovensky). Odporúčam preto aj náš článok https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/
balko
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 11 Mar 2016, 13:25

Hurbanovo je Ógyalla, Besanska matrika je taktiež na FS a samozrejme, že ju mám, roky 1735 1785 tie ktoré sa zachovali

mám , spracovaný rodokmeň Konkolyovcov z Pozby
balko
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 11 Mar 2016, 13:25

vetva Konkolyovcov v Pozbe s najväčšou pravdepodobnosťou pochádza z Mochoviec vid matrika Mochovce, sčítanie z rokov 1715 a 1720, to ešte stále skúmam, iné varianty sú menej pravdepodobne , pôvod od Thege je vylúčený to by určite bolo zvýraznené , Konkoly je ci v minulosti bola obec pri Hurbanove , môže to znamenať aj to že pochádza z tej dediny, alebo pôvod mena môže byť odvodený od rastliny kúkoľ poľný, po maďarsky by to malo byť Konkoly
Dusan1224
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 24 Sep 2020, 17:56
Predkovia z oblasti: Pozba(okr.Nové Zámky); Levice

duros napísal: 24 Sep 2020, 19:47 Vitajte!

najskôr si ujasnime pojmy - nejde o "rodný list", či "úmrtný list", sú to matričné záznamy.
K riešeniu problému:
V sobášnom zázname je uvedené, že sobáš sa uskutočnil v Tekovských Lužanoch - N(agy)Sálló (zrejme odtiaľ pochádzala nevesta). Pozrieme záznam v Tekovských Lužanoch a zisťujeme, že František bol naozaj z Pozby a jeho otcom bol Ján: https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... at=1375465
Vedenie matrík iných konfesií od uvedeného roku vychádzalo často z Tolerančného patentu. Dovtedy sa všetky vierovyznania zapisovali do rímskokatolíckych matrík. Keďže Pozba patrila pod Bešu, odporúčam hľadať v rímskokatolíckej matrike Bešy. Ten interval rokov si zvoľte rozhodne väčší. Nie je problém nájsť odchýlky +/-5 ale aj viac rokov.
môže byť, že daný záznam sa nezapísal, alebo že sa tam proste nenachádza? Som presiel Zaznamy Bešy od 1753 po 1776, dva razy, medzi 1760-1770 az 3x a ziadneho Franciscusa/ Franca Konkoliho som nenasiel. našiel som 4 zaznamy rodiny Konkoli/-y z Pozby, Joannes Konkoli+Catharina Pastor (23.dec 1767-Joannes, 14.okt.1770-Petrus, 2.dec 1773-Elizabeth a 19.aug.1776-Susána ) .

Ďakujem za odpoveď
Napísať odpoveď