Mihály Szabo, Anna Kohutková, okolí Michalovce, Petrovce

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
teresia
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 08 Feb 2020, 23:05
Predkovia z oblasti: szabo, motuz

Dobrý den,
chtěla bych Vás poprosit o pomoc s hledáním předků osoby Michal Sabov (Mihály Szabo) narozený 26.8.1889 Petrovce (Sobrance) - takto má místo narození uvedené v úmrtní matrice v Čechách. Z vyprávění babičky si pamatuji, že její tatínek pocházel z Michalovců (jsou nedaleko, mohla mít na mysli okres, apod.). V úmrtní matrice jsou uvedeni také jeho rodiče - otec: Mihály Szabo a matka: Anna Kohutková.
První manželkou byla Kateřina Motuzova (zemřela cca 1937) a druhou Anna Dudíková. Žili v Hutě (tehdy Podkarpatská Rus) a okolí.
Zkoušela jsem pátrat přes familysearch, bohužel při kombinace všech údajů jsem nikoho nenašla. Nevím, jak jsou data na familysearch přesná nebo kde případně hledat jinde.
Mnohokrát děkuji za jakoukoliv radu
Teresa
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Dobrý deň,

tieto Petrovce (v sobraneckom okrese, pretože Petroviec je na východe viacero) patrili pod grécko-katolícku farnosť Koromľa a v jej matrike toto narodenie nie je. Ak bol iného vierovyznania, netuším, kam toto mohlo patriť, možno pod Hutu, ktorá je dnes na Ukrajine a v tom prípade, bohužiaľ, niet pomoci, pretože tie matriky sú na Ukrajine a tam sú možnosti výrazne obmedzené.
teresia
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 08 Feb 2020, 23:05
Predkovia z oblasti: szabo, motuz

Dobrý den, děkuji.
Při svatbě mojí babičky mají její rodiče (Michal Sabov a Kateřina Motuzová) uvedeno katolické vyznání a to, že jsou narozeni v Hutě. V úmrtní matrice má Michal Sabov uvedeny Petrovce (jak jsem uvedla). V Hutě má uvedeno narození i moje babička (26.7.1927).
Než jsem se podívala do matrik, tak jsem dle ústního podání babičky myslela, že její tatínek byl narozený v Michalovcích a ona v Užhorodě. M. Sabov byl slovenské národnosti. Když jsem našla jména jeho rodičů (Mihály Szabo a Anna Kohutková), doufala jsem, že by se mi na Slovensku přeci jen podařilo něco najít.
Děkuji
Teresa
teresia
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 08 Feb 2020, 23:05
Predkovia z oblasti: szabo, motuz

Dobrý den,
byl by prosím někdo tak hodný a poradil mi, jak případně pátrat v Hutě (Ukrajina), příp. Petrovce (Sobrance), ale matrika pravděpodobně patří na Ukrajinu?

Mnohokrát děkuji
Teresa
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Ako som Vám písal vyššie, možnosti na Ukrajine sú obmedzené. Sám amatérsky genealóg tam nedokáže prakticky nič. Sú profesionáli, ktorí tam chodia a majú to "obšlapané". Lenže tí si pýtajú za JEDEN (!!!) záznam 300 (!!!) Eur!
dangol
Veterán
Veterán
Príspevky: 428
Dátum registrácie: 27 Mar 2016, 17:25
Predkovia z oblasti: Golembiovský: Slovensko, Poľsko, Ukrajina, Rakúsko, Maďarsko, Kónya/Kóńa, Jánošík: Branč, Krajčovič, Gyűrűsi: Komjatice, Nesvady
Bydlisko: Nitra

Dobrý deň,
to je teda riadne "zdieranie". Ja som bola v archíve v Lvove /bolo to tam síce tak trochu "zvláštne"/, pripravili mi film, ktorý som požadovala, prezrela som si ho, odfotila som si /mobilom/ zopár záznamov a finito, vôbec nič som za vyhľadanie materiálov, pobyt v archíve, za prezeranie filmu a fotenie neplatila.
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 895
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

teresia napísal: 12 Feb 2020, 12:33 Dobrý den,
byl by prosím někdo tak hodný a poradil mi, jak případně pátrat v Hutě (Ukrajina), příp. Petrovce (Sobrance), ale matrika pravděpodobně patří na Ukrajinu?...
Dobrý deň,
amatérskym genealógom pátrať po predkoch v dnešnej Ukrajine, je nejakým nepísaným strašiakom. :) duros má asi pravdu, vie, o čom hovorí. Napriek tomu, to nevzdávajte.

Kde a ako hľadať (v budúcnosti), resp., ako som niečo málo vyhľadala pre Vás. Do vyhľadávača som si v tomto prípade zadala napr. heslá "Petrovce, Huta, história farnosti, filiálka, diecéza, rímskokatolícka cirkev, Podkarpatská Rus - história" a pod. Zvolila som si v prekladači jazyk, do ktorého som chcela preložiť tieto heslá (ukrajinčina, maďarčina). Vyhodilo mi to nejaké výsledky, ktoré som si opätovne preložila do slovenčiny. No, buď si budete robiť poznámky, alebo si zazáložkujte webové stránky. Určite sa dopracujete aspoň k nejakým čiastkovým výsledkom.

Obce Petrovce (Ungpetéri, Petróc, Petrócz) a Huta (Unghuta) patrili do Satmárskej diecézy. Obe boli filiálkami rímskokatolíckej farnosti Onokovce (Оноківці, ukraj., Felsődomonya, maď.). Skúste teraz sama, vyhľadať príslušný archív a rk farnosť cez prekladač. Nebojte sa toho. Pokus - omyl. ;)
teresia napísal: 08 Feb 2020, 23:18 Dobrý den,
chtěla bych Vás poprosit o pomoc s hledáním předků osoby Michal Sabov (Mihály Szabo) narozený 26.8.1889 Petrovce (Sobrance) - takto má místo narození uvedené v úmrtní matrice v Čechách...Zkoušela jsem pátrat přes familysearch, bohužel při kombinace všech údajů jsem nikoho nenašla. Nevím, jak jsou data na familysearch přesná nebo kde případně hledat jinde...
Na familysearch (fs) je aspoň súpis obyvateľstva z roku 1869 pre obec Petrovce. Našla som tam istú rodinu Szabovu, ktorá bývala v dome č. 32 https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=385993 .

Otec je Michal Szabó (*1825) a dvaja synovia Michalovia (*1857 a *1866). Jeden z nich môže byť kandidátom na otca Michala (*1889).Ten ich otec mal za manželku vdovu. Myslím si o tom svoje, ale nechcem Vás zavádzať. Berte, prosím, do úvahy, že roky narodenia osôb, nemusia úplne sedieť s matrikou. V týchto sčítaniach bývajú totižto aj odchýlky. Vo vlastnom záujme si prelistujte celý súpis obce.
teresia
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 08 Feb 2020, 23:05
Predkovia z oblasti: szabo, motuz

milestone napísal: 16 Feb 2020, 02:29
teresia napísal: 12 Feb 2020, 12:33 Dobrý den,
byl by prosím někdo tak hodný a poradil mi, jak případně pátrat v Hutě (Ukrajina), příp. Petrovce (Sobrance), ale matrika pravděpodobně patří na Ukrajinu?...
Dobrý deň,
amatérskym genealógom pátrať po predkoch v dnešnej Ukrajine, je nejakým nepísaným strašiakom. :) duros má asi pravdu, vie, o čom hovorí. Napriek tomu, to nevzdávajte.

Kde a ako hľadať (v budúcnosti), resp., ako som niečo málo vyhľadala pre Vás. Do vyhľadávača som si v tomto prípade zadala napr. heslá "Petrovce, Huta, história farnosti, filiálka, diecéza, rímskokatolícka cirkev, Podkarpatská Rus - história" a pod. Zvolila som si v prekladači jazyk, do ktorého som chcela preložiť tieto heslá (ukrajinčina, maďarčina). Vyhodilo mi to nejaké výsledky, ktoré som si opätovne preložila do slovenčiny. No, buď si budete robiť poznámky, alebo si zazáložkujte webové stránky. Určite sa dopracujete aspoň k nejakým čiastkovým výsledkom.

Obce Petrovce (Ungpetéri, Petróc, Petrócz) a Huta (Unghuta) patrili do Satmárskej diecézy. Obe boli filiálkami rímskokatolíckej farnosti Onokovce (Оноківці, ukraj., Felsődomonya, maď.). Skúste teraz sama, vyhľadať príslušný archív a rk farnosť cez prekladač. Nebojte sa toho. Pokus - omyl. ;)
teresia napísal: 08 Feb 2020, 23:18 Dobrý den,
chtěla bych Vás poprosit o pomoc s hledáním předků osoby Michal Sabov (Mihály Szabo) narozený 26.8.1889 Petrovce (Sobrance) - takto má místo narození uvedené v úmrtní matrice v Čechách...Zkoušela jsem pátrat přes familysearch, bohužel při kombinace všech údajů jsem nikoho nenašla. Nevím, jak jsou data na familysearch přesná nebo kde případně hledat jinde...
Na familysearch (fs) je aspoň súpis obyvateľstva z roku 1869 pre obec Petrovce. Našla som tam istú rodinu Szabovu, ktorá bývala v dome č. 32 https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=385993 .

Otec je Michal Szabó (*1825) a dvaja synovia Michalovia (*1857 a *1866). Jeden z nich môže byť kandidátom na otca Michala (*1889).Ten ich otec mal za manželku vdovu. Myslím si o tom svoje, ale nechcem Vás zavádzať. Berte, prosím, do úvahy, že roky narodenia osôb, nemusia úplne sedieť s matrikou. V týchto sčítaniach bývajú totižto aj odchýlky. Vo vlastnom záujme si prelistujte celý súpis obce.
Dobrý den, velmi Vám děkuji za Vaší odpověď na můj příspěvek. Ani nevíte, jak mě to podpořilo pro další pátrání. Opravdu jsem myslela, že bez návštěvy archivu v Lvově žádné další informace neseženu. Celou dobu jsem si totiž myslela, zda Petrovce nejsou v české úmrtní matrice uvedeny jen omylem. Takže Vám opravdu velmi děkuji. Omlouvám se zároveň za pozdní reakci - toto fórum jsem navštívila opět až po půl roce. Myslela jsem, že pokud by někdo reagoval na můj příspěvek, přijde mi upozornění do emailu, tak jako u těch odpovědí výše. O to větší to překvapení bylo pro mě nyní.
Tam, jak píšete "že si o tom myslíte svoje, ale nechcete mě zavádzať.." Já budu klidně ráda, pokud napíšete, co si o tom myslíte, ona i verze, i když se nepotvrdí/vyvrátí, dokáže někdy pomoci posunout se dál nebo navést na další zdroje.
Ještě jednou Vám moc moc děkuji
Teresa
teresia
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 08 Feb 2020, 23:05
Predkovia z oblasti: szabo, motuz

milestone napísal: 16 Feb 2020, 02:29
teresia napísal: 12 Feb 2020, 12:33 Dobrý den,
byl by prosím někdo tak hodný a poradil mi, jak případně pátrat v Hutě (Ukrajina), příp. Petrovce (Sobrance), ale matrika pravděpodobně patří na Ukrajinu?...
Dobrý deň,
amatérskym genealógom pátrať po predkoch v dnešnej Ukrajine, je nejakým nepísaným strašiakom. :) duros má asi pravdu, vie, o čom hovorí. Napriek tomu, to nevzdávajte.

Kde a ako hľadať (v budúcnosti), resp., ako som niečo málo vyhľadala pre Vás. Do vyhľadávača som si v tomto prípade zadala napr. heslá "Petrovce, Huta, história farnosti, filiálka, diecéza, rímskokatolícka cirkev, Podkarpatská Rus - história" a pod. Zvolila som si v prekladači jazyk, do ktorého som chcela preložiť tieto heslá (ukrajinčina, maďarčina). Vyhodilo mi to nejaké výsledky, ktoré som si opätovne preložila do slovenčiny. No, buď si budete robiť poznámky, alebo si zazáložkujte webové stránky. Určite sa dopracujete aspoň k nejakým čiastkovým výsledkom.

Obce Petrovce (Ungpetéri, Petróc, Petrócz) a Huta (Unghuta) patrili do Satmárskej diecézy. Obe boli filiálkami rímskokatolíckej farnosti Onokovce (Оноківці, ukraj., Felsődomonya, maď.). Skúste teraz sama, vyhľadať príslušný archív a rk farnosť cez prekladač. Nebojte sa toho. Pokus - omyl. ;)
teresia napísal: 08 Feb 2020, 23:18 Dobrý den,
chtěla bych Vás poprosit o pomoc s hledáním předků osoby Michal Sabov (Mihály Szabo) narozený 26.8.1889 Petrovce (Sobrance) - takto má místo narození uvedené v úmrtní matrice v Čechách...Zkoušela jsem pátrat přes familysearch, bohužel při kombinace všech údajů jsem nikoho nenašla. Nevím, jak jsou data na familysearch přesná nebo kde případně hledat jinde...
Na familysearch (fs) je aspoň súpis obyvateľstva z roku 1869 pre obec Petrovce. Našla som tam istú rodinu Szabovu, ktorá bývala v dome č. 32 https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=385993 .

Otec je Michal Szabó (*1825) a dvaja synovia Michalovia (*1857 a *1866). Jeden z nich môže byť kandidátom na otca Michala (*1889).Ten ich otec mal za manželku vdovu. Myslím si o tom svoje, ale nechcem Vás zavádzať. Berte, prosím, do úvahy, že roky narodenia osôb, nemusia úplne sedieť s matrikou. V týchto sčítaniach bývajú totižto aj odchýlky. Vo vlastnom záujme si prelistujte celý súpis obce.
Pokusila jsem se najít děti Michala Szabo (1825) a jeho manželky Anny a Michaly jsem zatím nenašla, ale podařilo se mi najít dceru Annu (1862)
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443
(vpravo šestý řádek), Szabo je zde zapsán jako Szaboczik (sice to čtu jako Szabowitz), ale určitě mi to rozšířilo varianty, jak toto příjmení může být zapisováno

Nicméně pak jsem zjistila, že se jedná o jiné Petrovce než ty uvedené v úmrtní matrice v Čechách. Zde to jsou Petrovce (okres Michalovce) a já mám uvedené v úmrtní matrice v Čechách Petrovce (okres Sobrance). Ale proč by se nemohli přestěhovat z jedněch Petrovců do druhých?:-) Oboje jsou pro mě zajímavé - Petrovce v okrese Sobrance sousedí s Hutou, kam se Michal (narozený 1889) přiženil. A Michalovce si pamatuji z vyprávění babičky, že odtud pocházel praděda.
Teresa
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 895
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

teresia napísal: 08 Feb 2020, 23:18 ...Michal Sabov (Mihály Szabo) narozený 26.8.1889 Petrovce (Sobrance) - takto má místo narození uvedené v úmrtní matrice v Čechách. Z vyprávění babičky si pamatuji, že její tatínek pocházel z Michalovců (jsou nedaleko, mohla mít na mysli okres, apod.). V úmrtní matrice jsou uvedeni také jeho rodiče - otec: Mihály Szabo a matka: Anna Kohutková.
První manželkou byla Kateřina Motuzova (zemřela cca 1937) a druhou Anna Dudíková. Žili v Hutě (tehdy Podkarpatská Rus) a okolí...
Dobrý deň,
posielam Vám súkromnú správu, v ktorej si okrem iného nájdete, že Michal "Sabo" sa narodil v roku 1889 v obci Huta, okr. Užhorod, bol rímskokatolík (rk). Jeho prvá manželka Katarína Sabová rod. Motuzová sa narodila rovnako v obci Huta v r. 1898, rk.

Nakoľko tu máme zatiaľ geografický galimatiáš :) - Huta, Petrovce v okr. Sobrance, Petrovce v okr. Michalovce a aj samotné Michalovce, tak tú rodinu Michala Szabóa zo súpisu z r. 1869 si ponechajte zatiaľ bokom. Možno sa Vám podarí, ich rodinne prepojiť. Je to možný kandidát, ako som písala vyššie.
Napísať odpoveď