Veľkosť rodokmeňu

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
Bortlock
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 132
Dátum registrácie: 01 Sep 2020, 22:02
Predkovia z oblasti: Okres Bytča

Dobrý večer
chcel som sa spýtať, že ako ďaleko sa je priemerne možné dostať pri pátraní predkov? Zhruba koľko rokov? A čo to limituje? Pôvod predkov alebo že záznamy boli vedené od vtedy a vtedy? Kľudne sa vyjadrite, že ako ďaleko ste sa dostali vy pri pátraní. Budem rád keď sa vyjadrite.

Ďakujem.
Vlado
Veterán
Veterán
Príspevky: 521
Dátum registrácie: 02 Nov 2017, 21:00
Predkovia z oblasti: Tirpák, -Vojčice, Sečovská Polianka, Vranov n.T., Sečovce, Udavské

Bortlock napísal: 28 Sep 2020, 23:40 Dobrý večer
chcel som sa spýtať, že ako ďaleko sa je priemerne možné dostať pri pátraní predkov? Zhruba koľko rokov? A čo to limituje? Pôvod predkov alebo že záznamy boli vedené od vtedy a vtedy? Kľudne sa vyjadrite, že ako ďaleko ste sa dostali vy pri pátraní. Budem rád keď sa vyjadrite.

Ďakujem.

Dobrý deň,
na tejto stránke (geni.sk) je viacero článkov o hľadaní predkov, kde a ako hľadať a pod.
napr. tu: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/
Na začiatok, je to dobrý štart si to prečítať, aby ste boli v obraze, kde a čo hľadať.
S pozdravom ostáva Vlado
Bortlock
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 132
Dátum registrácie: 01 Sep 2020, 22:02
Predkovia z oblasti: Okres Bytča

Nebojte, to mám načítané. Mňa len zaujíma, že ako ďaleko je človek schopný sa dostať.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Limitované je to dostupnosťou archívnych dokumentov. Vychádza sa najmä z matrík, takže tie sú v prvom rade limitujúce. Ani to však nemusí byť hranica, pretože napr. na Kysuciach, či myjavských kopaniciach sú matriky niektorých farností aj do začiatku 18. storočia, ale obvykle sa človek dostane na koniec 18. storočia vzhľadom na nedostatok údajov v chaose viacerých rovnakých mien a priezvisk, kde nedokážete odlíšiť jednotlivé rodiny.
Bortlock
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 132
Dátum registrácie: 01 Sep 2020, 22:02
Predkovia z oblasti: Okres Bytča

Bolo tomu tak aj u Vás?
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Bortlock napísal: 30 Sep 2020, 07:20 Bolo tomu tak aj u Vás?
Nie, to je ďalší prípad - proste sa začali vyskytovať v danej farnosti na prelome 18. a 19. storočia, bez uvedenia pôvodu. Zjavne to bolo pod vplyvom zrušenia nevoľníctva, čo umožnilo výraznejšiu migráciu poddanského obyvateľstva.
MartinaS
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 232
Dátum registrácie: 21 Jún 2019, 12:24
Predkovia z oblasti: Pezinok, Raca, Oslany, Vylok

Tak ja sa pochvalim,
v jednej vetve som sa dostala az do roku 1250 - ale to iba vdaka tomu, ze to boli slachtici, a napojila som na ich uz predtym spracovany rodokmen, matriky su zachovane od roku 1670.
V inej vetve som sa dostala az do roku 1654 - kedy sa zakladatel mojej rodiny pristahoval do Pezinku z Rakuska. Jeho rodna matrika v Rakusku uz bohuzial nie je zachovana. V inej vetve to bolo po rok 1730 - kedy vyhorela fara aj so starsimi matricnymi knihami. No ale potom mam aj vetvy, kde sa neviem pohnut dalej do minulosti v 19 storoci - lebo neviem odkial sa moji predkovia pristahovali, alebo je prilis vela vhodnych kandidatov, a bez dalsich udajov neviem urcit, ktory z nich je ten "moj" predok.
Zdravim, Martina
Bortlock
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 132
Dátum registrácie: 01 Sep 2020, 22:02
Predkovia z oblasti: Okres Bytča

Som velmi rad, ze ste sa takto pochvalili. Lebo naozaj ma to zaujima ako su na tom ostatni ludia. Ako ste taky dlhy rodostrom znazornili? Je to mozne dat niekde vytlačiť alebo ako?
Ďakujem
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Bortlock napísal: 01 Okt 2020, 21:20 ..... Ako ste taky dlhy rodostrom znazornili?
Záleží na počte osôb v rodokmeni. Robili sme rodový vývod pre osobu narodenú v 70-tych rokoch 20. storočia. Výstup z FTB mal v 100% zobrazení takmer 4 metre. To sa netlačilo. Obvykle rodokmeň otcovskej línie sa vmestí na metrový plagát.
Bortlock napísal: 01 Okt 2020, 21:20 Je to mozne dat niekde vytlačiť alebo ako?
Ďakujem
To rieši veľkoformátová tlač (google napovie, aké firmy to robia), ale bežne to robí aj Faxcopy. Taký metrový plagát, tvrdší papier, vyjde okolo 12 eur.
Bortlock
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 132
Dátum registrácie: 01 Sep 2020, 22:02
Predkovia z oblasti: Okres Bytča

Takže je nemožné vytlačiť veľký rodostrom zo všetkých línii? FTB je ten rodostrom na Family Search? Ďakujem
Napísať odpoveď