Odmietnutie nahliadnuť do matričnej knihy

Staré matriky, digitalizácia, aké informácie nájdete v matrikách.
Tommy
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 258
Dátum registrácie: 23 Mar 2019, 21:05
Predkovia z oblasti: Bojnice,Sklené,Kunešov,Nedožery-Brezany

Dobrý deň,
Bol som na matrike ohľadom záznamu narodenia môjho prastryka(1928, Staré mesto) a odmietli mi doň nahliadnuť,pretože to nie je priamy príbuzný zevraj iba po starú mamu a príbuzných v priamom rade si môžem pozrieť.
Je na to presný zákon?
Ďakujem
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Áno, zákon o matrikách, tu už viackrát spomínaný. Váš problém napr. tu: viewtopic.php?p=14010#p14010
david
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

Je na to Zákon o matrikách, § 18 ods. 2, https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1994/154/
Pravdu majú len čiastočne, lebo nahliadnuť môžu aj súrodenci a ich deti.
Na účely tohto zákona sa za člena rodiny považuje manžel, rodičia, deti, vnuci, súrodenci a ich deti a v prípade preukázania oprávneného záujmu aj iná blízka osoba.
Tommy
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 258
Dátum registrácie: 23 Mar 2019, 21:05
Predkovia z oblasti: Bojnice,Sklené,Kunešov,Nedožery-Brezany

Čiže im skúsim povedať o tomto zákone a môžem nahliadnuť? Oni ešte povedali, ze tam bol istý dodatok a z pátrania viem,ze jeho otec bol informátor KSS a to su chránené osoby...a nechceli mi povedať aky dodatok je v poznámke.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Tommy napísal: 07 Okt 2020, 18:37 ....z pátrania viem,ze jeho otec bol informátor KSS a to su chránené osoby...
To nie je pravda. Navyše zrejme sa myslí informátor ŠtB a nie KSS....
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 895
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Tommy napísal: 07 Okt 2020, 17:24 ...Bol som na matrike ohľadom záznamu narodenia môjho prastryka(1928, Staré mesto) a odmietli mi doň nahliadnuť,pretože to nie je priamy príbuzný...
Postupovali správne. Odkedy je prastrýko priamy príbuzný podľa platného zákona? :)
Tommy napísal: 07 Okt 2020, 18:37 Čiže im skúsim povedať o tomto zákone a môžem nahliadnuť?...
Povedať môžete, ale výsledok bude ten istý, nahliadnuť Vám nedovolia. Skúste si však vybaviť splnomocnenie od priamych príbuzných po prastrýkovi. To už musia na matričnom úrade akceptovať.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

milestone napísal: 07 Okt 2020, 20:02
Tommy napísal: 07 Okt 2020, 17:24 ...Bol som na matrike ohľadom záznamu narodenia môjho prastryka(1928, Staré mesto) a odmietli mi doň nahliadnuť,pretože to nie je priamy príbuzný...
Postupovali správne. Odkedy je prastrýko priamy príbuzný podľa platného zákona? :)
Tommy napísal: 07 Okt 2020, 18:37 Čiže im skúsim povedať o tomto zákone a môžem nahliadnuť?...
Povedať môžete, ale výsledok bude ten istý, nahliadnuť Vám nedovolia. Skúste si však vybaviť splnomocnenie od priamych príbuzných po prastrýkovi. To už musia na matričnom úrade akceptovať.
Naráža sa tu na toto: "....súrodenci a ich deti ..".
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 895
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

duros napísal: 07 Okt 2020, 20:29
milestone napísal: 07 Okt 2020, 20:02
Tommy napísal: 07 Okt 2020, 17:24 ...Bol som na matrike ohľadom záznamu narodenia môjho prastryka(1928, Staré mesto) a odmietli mi doň nahliadnuť,pretože to nie je priamy príbuzný...
Postupovali správne. Odkedy je prastrýko priamy príbuzný podľa platného zákona? :)
Tommy napísal: 07 Okt 2020, 18:37 Čiže im skúsim povedať o tomto zákone a môžem nahliadnuť?...
Povedať môžete, ale výsledok bude ten istý, nahliadnuť Vám nedovolia. Skúste si však vybaviť splnomocnenie od priamych príbuzných po prastrýkovi. To už musia na matričnom úrade akceptovať.
Naráža sa tu na toto: "....súrodenci a ich deti ..".
Faktom je, že kolegovi odmietli nahliadnuť do matriky. "Súrodenci a ich deti" - zoberiem to z opačného konca - Tommy je de facto prasynovec. Musel by byť pravnukom, čo nie je. Preto nevidím priamu príbuznosť.

Bola som na nemenovanom matričnom úrade, kde mi tiež odmietli, nahliadnuť do sobášnej knihy. Jednalo sa mi o sobáš jedinej neb. sestry môjho starého otca. Nakoľko bolo toto manželstvo bezdetné, nemal mi kto dať splnomocnenie. Nájdite si inú cestičku... ;)
david
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

Aby bolo jasno, nahliadnuť môže aj synovec, resp. môže sa jednať o strýka/tetu. Prastrýko je už ďalšia generácia, ktorú zákon nespomína. V tomto prípade si treba vybaviť splnomocnenie (alebo s nimi navšíviť matriku) od priamych príbuzných, alebo rodičov/prarodičov.
Tommy
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 258
Dátum registrácie: 23 Mar 2019, 21:05
Predkovia z oblasti: Bojnice,Sklené,Kunešov,Nedožery-Brezany

Ďakujem za radu....povedali, ze matka ako jej babka a jej brat....teda matka si môže vypýtať rodný list,ale ani ona nemôže nahliadnuť, zevraj tam bol nejaký dodatok v poznámke.
Napísať odpoveď