Markovits 1863, Pezinok

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
mahroch
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 23 Nov 2020, 12:03
Predkovia z oblasti: Markovič/Markovits, Pezinok

Dobry den,
rad by som poprosil o pomoc ako pokracovat dalej pri hladani predka v tejto situacii. Na familysearch som sa dopatral k tomu ze moj predok Jan (Joanes) Markovits 2.9.1863 bol krsteny a pri zapise je napisany otec Jan/Johanes Markovits aj matka Dorothea/Dorotha Kostzolna/Kostzelny. Nasiel zapisy o krte aj ich dalsich deti. Neviem sa vsak posunut dalej po linii priezviska Mrkovits, lebo nemam ziadny datum narodenia. V tych zapisoch o krstoch to nie je a ine info, ktore by nejako sedelo casovo som na Familysearch nenasiel. Mien Joanes/Johanes Markovits je tam z oblasti okolo Pezinka vela, ale nic nie je nejako jednoznacne.
Kam sa teda pozriet dalej na zistenie datumov narodeni?
Dakujem za pomoc.
Maros Markovic
JanK46
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 23 Nov 2020, 12:10
Predkovia z oblasti: Kmec - Bardejov, Slovák - Kyjov, Slovák - Malacky, Bubík - Žilina

Postupoval by som tak, že by som hľadal prvorodené dieťa tohto páru a od dátumu narodenia ďalej do minulosti by som našiel záznam o svadbe.
V tomto zázname by mali byť mená ich rodičov a aj ich vek v čase svadby a tým pádom sa dá odhadnúť rok narodenia a takto postupovať ďalej a ďalej ...
mahroch
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 23 Nov 2020, 12:03
Predkovia z oblasti: Markovič/Markovits, Pezinok

To co pisete mam, viem (asi) vsetky deti, ale vsetky relevantne dokuemnty (tym myslim krizovo overitelne, ze ide o spravnych ludi), ktore som bol schopny na Familysearch sa tykaju len krstu ich deti. Ani ked dam vsetky mozne varianty mien rodicov tak nenajde ziadny zaznam o svadbe ani nic ine.

Z toho co pisete tomu rozumiem tak, ze neist cez vyhladavac, ale len to listovat a listovat a dufat, ze niekde sa to objavi aj neindexovane. Spravne to chapem?
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

mahroch napísal: 23 Nov 2020, 13:41 To co pisete mam, viem (asi) vsetky deti, ale vsetky relevantne dokuemnty (tym myslim krizovo overitelne, ze ide o spravnych ludi), ktore som bol schopny na Familysearch sa tykaju len krstu ich deti. Ani ked dam vsetky mozne varianty mien rodicov tak nenajde ziadny zaznam o svadbe ani nic ine.

Z toho co pisete tomu rozumiem tak, ze neist cez vyhladavac, ale len to listovat a listovat a dufat, ze niekde sa to objavi aj neindexovane. Spravne to chapem?
Sobáše a úmrtia nie sú indexované, takže áno, manuálne "listovať" v sobášnej matrike.
V neskoršom období, v starších generáciách však tento postup nemusí stačiť, pretože v sobášnom zázname nemusí byť uvedený vek, ale ani rodičia (markantné napr. v časoch povinného vedenia matrík v maďarskom jazyku v r. 1843-1851).
mano
Veterán
Veterán
Príspevky: 624
Dátum registrácie: 28 Okt 2015, 19:34

Dobry den ,

prve deti tohto paru boli nemanzelske ,takze sobas musite hladat neskor
Zapis c. 10
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443
Vyplyva z neho len to,ze zenich Jan Markovic bol slobodny evanjelik z Pezinka ( krst odhadom medzi 1820-1845) - tym sa Vam zuzi pocet kandidatov .
Skuste si manualne prelistovat evanjelicke pezinske umrtia , ak ho najdete- moze Vam pomoct jeho vek pri umrti .....
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443
mahroch
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 23 Nov 2020, 12:03
Predkovia z oblasti: Markovič/Markovits, Pezinok

Dakujem za pomoc pri najdeni. Urcite urobim co mi radite.

Z toho zapisu co ste nasli vyplyva podla mna viac nez len ze zenich Jan Markovics bol slobodny evanjelik (ak tomu spravne rozumiem). Jednak datum sobasa, co je tiez criepok do skladacky, ktory da nejaky kontext ked budem vediet datum narodenia a umrtia. Dalsi criepok je zaznam ze on bol z Pezinka, to sme cakali, ale ona z "Brezova", cim sa asi mysli Brezova pod Bradlom (?) Cize nejaka cast rodinneho patrania v buducnosti bude asi viest aj tym smerom "Brezova".

Skusal som hladat tie krsty a nasiel som jeden relevantny, ale nie je ziadne priame prepojenie: Krst 1828 Joannes Markovits, evanjelicka cirkev Pezinok, https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... 3AV1Z7-68N . Hladanie vyhodilo z Pezinka aj dalsich Markovits, ale to vsetko su rimsky katolici - a to chapem tak, ze vtedy sa to urcite nemiesalo.

Aj tak torchu nerozumiem tomu, ze ako teda prepojenie overit (ak sa to vobec da). Mam zaznam o sobasi, ale ten nepovie nic moc, len mena zenicha a nevesty. Mozem z neho odhadnut, kedy sa zenich narodil a povedzme ze vyhladavanie v krstoch najde jedneho cloveka, ktory by tomu mohol zodpovedat (ako je to v mojom pripade co pisem vyssie). ALe mozno aj nemusel, lebo to nie je ako priamo spojit .... hmmm... ovela vacsiu logiku by davala kniha narodenych, kde by boli napisani rodicia - ale take zasa nie su na familysearch.

Hladanie v knihe umrti som vyskusal, ale zatial som nenasiel nic ani do roku 1894, kedy konci kniha evanjelikych umrti - ale ziadna dalsia nepokracuje, resp. nie je v zozname knih. tak teda neviem kde hladat dalej...
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

mahroch napísal: 23 Nov 2020, 22:30 .....

Skusal som hladat tie krsty a nasiel som jeden relevantny, ale nie je ziadne priame prepojenie: Krst 1828 Joannes Markovits, evanjelicka cirkev Pezinok, https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... 3AV1Z7-68N . Hladanie vyhodilo z Pezinka aj dalsich Markovits, ale to vsetko su rimsky katolici - a to chapem tak, ze vtedy sa to urcite nemiesalo.

Vierovyznanie je dosť silný vodiaci prvok. Okrem toho žiaden iný Ján Markovič neskôr v Pezinku nefiguruje ako otec detí. S veľkou pravdepodobnosťou ten, ktorý sa narodil r. 1831 ako katolík, zomrel ako dieťa (dá sa overiť, mne sa nechcelo). Pre istotu overte aj toho "Vášho" nar. 1828, či v období cca 10 rokov po narodení nezomrel ako dieťa.
Ďalším vodiacim prvkom je to, že ten narodený v r. 1828, má otca čižmára, ergo remeselníka a sám neskôr pracuje ako čašník. To nie je obvyklé u syna roľníka, alebo kopáča, ale skôr u syna otca, ktorý bol remeselníkom.
mahroch napísal: 23 Nov 2020, 22:30 Aj tak torchu nerozumiem tomu, ze ako teda prepojenie overit (ak sa to vobec da). Mam zaznam o sobasi, ale ten nepovie nic moc, len mena zenicha a nevesty. Mozem z neho odhadnut, kedy sa zenich narodil a povedzme ze vyhladavanie v krstoch najde jedneho cloveka, ktory by tomu mohol zodpovedat (ako je to v mojom pripade co pisem vyssie). ALe mozno aj nemusel, lebo to nie je ako priamo spojit .... hmmm... ovela vacsiu logiku by davala kniha narodenych, kde by boli napisani rodicia - ale take zasa nie su na familysearch.
Vy máte tú smolu, na rozdiel od ostatných vtedy uvedených zápisov o sobáši, že tam nemajú snúbenci uvedených rodičov, ale ani vek. Nerozumiem Vašej vete o knihe narodených, kde by boli uvedení rodičia - to sú práve krsty a tam rodičov máte uvedených.
mahroch napísal: 23 Nov 2020, 22:30 Hladanie v knihe umrti som vyskusal, ale zatial som nenasiel nic ani do roku 1894, kedy konci kniha evanjelikych umrti - ale ziadna dalsia nepokracuje, resp. nie je v zozname knih. tak teda neviem kde hladat dalej...
Oficiálnou možnosťou je hľadať v štátnej matrike z rokov 1895-1906 z Pezinka, ktorá je uložená v archíve v Modre, ak nebude ani tam, potom na matričnom úrade v Pezinku, kde musíte preukázať priame príbuzenstvo. Neoficiálnou možnosťou je kontaktovať ev. faru v Pezinku a spýtať sa na to úmrtie v neskorších rokoch. Farári obvykle nebývajú ochotní, ale evanjelickí sú predsa len zdieľnejší.
mahroch
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 23 Nov 2020, 12:03
Predkovia z oblasti: Markovič/Markovits, Pezinok

Dakujem, overim.

ROzumiem tomu celkovo tak, ze vyzera, ze by to teda sediet mohlo a mohol by to byt ten spravny clovek (ak teda nezomrel).

Ano, tu sa ospravedlnujem, ze som to nepochopil hned. Ja som tak nejak predpokladal, ze kniha narodenych bude nieco ine (obsiahlejsie) ako kniha krstov tj. ze by mohli obsahovat aj napriklada datumy narodenia rodicov, miesta apod....aby sa to dalo zasa dohladat v knihe krstov o generaciu spat. Proste ze by existoval priamy ukazovatel rodica na dieta (datum narodenia), na konkretnych ludi - aj ked tazko hladatelnych. Takto to asi ostane v rovine nepriamo odvodenych dokazov - zhruba obdobie narodenia, nabozenstvo, povolanie, sobas, ...

Fara/archiv: Toto asi ani nebudem skusat, lebo tym zistim "len" datum umrtia a to mi moc v hladani linie viac do historie nepomoze.

V kaZdom pripade dakujem za pomoc.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

mahroch napísal: 24 Nov 2020, 12:03 ....

Fara/archiv: Toto asi ani nebudem skusat, lebo tym zistim "len" datum umrtia a to mi moc v hladani linie viac do historie nepomoze.

...
Ak chcete mať jednak ucelené informácie o predkoch, jednak si potvrdiť približný rok narodenia, tak by som neopovrhoval tým úmrtím (a to nielen pri tomto predkovi, ale celkove). Okrem toho budete vedieť aj príčinu úmrtia (aj keď v tom čase už bol tak starý, že zrejme zomrel na starobu, ale ktovie, stať sa mohlo všeličo...). Nežeňte sa iba za predkami hlboko do histórie, snažte sa objaviť čo najviac z ich života...neviem, či ste si napríklad všimli, že ten Váš priamy predok, Ján (1863) išiel v šľapajach otca, pokiaľ ide o založenie rodiny - najskôr mal tiež nemanželské deti, až potom sa oženil.
mahroch
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 23 Nov 2020, 12:03
Predkovia z oblasti: Markovič/Markovits, Pezinok

Mate pravdu a ja s vami suhlasim. Niekde vyssie som pisal, ze niektore veci budu davat infromaciu v kontexte (kedy sa narodil, kedy zomrel, ako, atd), cize ten kontext si uvedomujem a budem sa nim zaoberat. Ale pravdou v tejto chvili je, ze v 2008, kedy som zacal robit rodokmen som sa namahavo luskal zvitkami v archive v BA, aby som aspon na nieco prisiel. POtom som to na dlho nechal plavat a teraz som "objavil", ze je to vsetko online a na dosah ruky, takze si trochu nasytim tuto "objavujucu" cast potom sa viac zasa budem venovat analyze zistenych veci :)
Napísať odpoveď