Hľadám hrob prastrýka

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
pekas
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 18 Okt 2012, 11:55
Predkovia z oblasti: Blažov /Géci/, Torysky /Kašper/, Rudno nad Hronom /Kršjak/
Bydlisko: Levoča

Dobrý deň,

neviete mi poradiť, ako nájsť hrob predka, ktorý bol zastrelený 1949 a není pochovaný ani v rodnej obci Blažov ani v blízkom meste. Mám i dátum narodenia i dátum sobáša a i rok narodenia jej manželky.

Ďakujem
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3254
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

pekas napísal: 07 Dec 2020, 09:46 Dobrý deň,

neviete mi poradiť, ako nájsť hrob predka, ktorý bol zastrelený 1949 a není pochovaný ani v rodnej obci Blažov ani v blízkom meste. Mám i dátum narodenia i dátum sobáša a i rok narodenia jej manželky.

Ďakujem
Skúste si na matrike overiť, či v zápise o jeho narodení nie je uvedený dátum a miesto úmrtia.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
pekas
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 18 Okt 2012, 11:55
Predkovia z oblasti: Blažov /Géci/, Torysky /Kašper/, Rudno nad Hronom /Kršjak/
Bydlisko: Levoča

...nie je tam nič. Tak som zistil jeho narodenie a tiež sobáš. Bol zastrelený. Ěste ma napadlo, či ho nevzali na pitvu do Košíc, či Prešova a tam, žeby bol pochovaný?!
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3254
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Viete o tom jeho zastrelení niečo viac? Skúste sa poinformovať, či sa v Blažove nezachovala obecná / školská kronika, kde by zmienka o čomsi takom mohla byť...
S pozdravom
Patrik Zakarovský
pekas
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 18 Okt 2012, 11:55
Predkovia z oblasti: Blažov /Géci/, Torysky /Kašper/, Rudno nad Hronom /Kršjak/
Bydlisko: Levoča

...nenašiel som ho ani v okolitých obciach. Ani matrika ani cintorín v zápise o pochovaných. Bol bača a keď sa vracal z výstavy v Brne, tak ho po ceste na Voliarni pri Levoči zastrelil tiež bača M. /nechcem menovať/, kvôli prevzatiu salašníctva. Čo som zistil po matrikách, tak jeho presný dátum narodenia a sobáša, a tiež info o jeho manželke, ktorá sa potom, čo ho pochovala odsťahovala na stredné Slovensko.

Tí čo by to mohli vedieť, buď sú alebo už nežijú.

Čo viem, že sa oženil 1946 a potom bol zastrelený a že bol bezdetný.
pekas
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 18 Okt 2012, 11:55
Predkovia z oblasti: Blažov /Géci/, Torysky /Kašper/, Rudno nad Hronom /Kršjak/
Bydlisko: Levoča

...pridávam i rodostrom, ak by sa niekto našiel kto má nejaké info.
obrázok_2021-01-16_102300.png
obrázok_2021-01-16_102300.png (34.29 KiB) 1477 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3254
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
ak zomrel v Levoči, resp. v niektorej z okolitých obcí, tak oslovte okolité matriky so žiadosťou o vydanie úmrtného listu, možno sa Vám zadarí a nájdete hľadaný údaj.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
pekas
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 18 Okt 2012, 11:55
Predkovia z oblasti: Blažov /Géci/, Torysky /Kašper/, Rudno nad Hronom /Kršjak/
Bydlisko: Levoča

Zdravím,

nakoniec sa mi podarilo nájsť miesto a dátum úmrtia i hrob prastrýka, kde je pochovaný.

Oslovil som nakoniec i matriku v Kežmarku, po ďalších v okolí a odpísala pani matrikárka... takže celá udalosť dostala iný rozmer.

Postrelený bol na Voliarni pri Levoči, umrel v zaniknutej obci Ruskinovce 23.5.1950, ale pochovný je v rodnej obci Blažov, ktorá je tiež zaniknutá.

Z toho vyplýva, "moja domienka", že ten, čo ho smrteľne postrelil, ho neodviezol do Levočskeho "špitálu", ale do obce Ruskinovce /dnes zaniknutej obce/, s tým, že sa mu dá, ešte pomôcť.

Ale tam podľahol strelným zraneniam...
Napísať odpoveď