Narodenie 1809, Hadviga (farnosť Slovenské Pravno), latinčina

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
SyncMaster
Člen
Člen
Príspevky: 62
Dátum registrácie: 04 Máj 2021, 18:07
Predkovia z oblasti: Brieštie, Hadviga, Slovenské Pravno, Sklabiňa, Turčianske Jaseno

Dobrý večer. Prosím vás o preklad zápisu narodenia trojičiek(?) v roku 1809.
Čo prečítam ja:
Dátum narodenia: 27.,28. december 1809 (neviem, čo tým farár myslel, ak viete, prosím oboznámte ma)
Miesto: Hadviga
Meno: Andreas, Paulus, Susanna (trojičky?)
Otec: Joannes Stenczel
Matka: Maria Beno. post partum tirium infantum mortua
Krstní rodičia: Paulus Sultety, Susana Gireth, Anna Tenczer

Len podotknem, že by matka mala byť pravdepodobne Mária Pálešová, ktorá zomrela 29. decembra 1809 vo veku 34 rokov, zrejme na následky tejto udalosti.

Ďakujem.
Link: https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443 (pravá strana, 3. zápis)
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4295
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Zrejme sa narodili na prelome dní. Pri matke máte len slovo tirium zle - má byť trium - po narodení tretieho dieťaťa zomrela.
Napísať odpoveď