VYRIEŠENÉ - Svadba 1911 - Hlavaty - Šumiac - madarčina

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Ešte doplním k problematike krstného mena. Meno Fedor sa v latinčine uvádza ako T(h)eodor. V slovenčine v gréckokatolíckom prostredí si však myslím, že dotyčný užíval v každodennom živote podobu Fedor, o čom svedčí aj pokus kňaza zapísať ho ako Ferencza pri sobáši jeho syna.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
littlekubo
Člen
Člen
Príspevky: 96
Dátum registrácie: 04 Mar 2021, 12:59
Predkovia z oblasti: Horehronie, severné Maďarsko, Považie, rakúska Halič

Velmi velka vdaka vsetkym! Tym, ze pri vyskume predkov zo Stredneho Slovenska stravim cas v greckokatolickom prostredi, tieto poznatky su pre mna dolezite.
littlekubo
Člen
Člen
Príspevky: 96
Dátum registrácie: 04 Mar 2021, 12:59
Predkovia z oblasti: Horehronie, severné Maďarsko, Považie, rakúska Halič

Snad uz na zaver tu Michalovi a jeho otcovi Teodorovi/Fedorovi:
Pri narodeni narodeni je pri kazdom na tej strane pod matkou poznamka. Kedze mi neide nacitat Geneologicky slovnik, tak o co sa jedna, prosim?
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... 3AKD2V-K1W (zaznam 59)
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

littlekubo napísal: 06 Máj 2022, 16:47 Snad uz na zaver tu Michalovi a jeho otcovi Teodorovi/Fedorovi:
Pri narodeni narodeni je pri kazdom na tej strane pod matkou poznamka. Kedze mi neide nacitat Geneologicky slovnik, tak o co sa jedna, prosim?
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... 3AKD2V-K1W (zaznam 59)
Zrejme máte na mysli slovíčka o sociálnom postavení/statuse manželského páru - colonus tj. roľník (vo význame poddaného hospodáriaceho na aspoň 1/8 usadlosti) a inquilinus tj. želiar (hospodáriaci na pozemku, ktorý nedosahoval ani 1/8 usadlosti)

Na nasledujúcej strane danej matriky sa vyskytujú aj iné termíny - p.č. 69 docens (učiteľ) & p.č. 72 faber ferrarius (kováč)
littlekubo
Člen
Člen
Príspevky: 96
Dátum registrácie: 04 Mar 2021, 12:59
Predkovia z oblasti: Horehronie, severné Maďarsko, Považie, rakúska Halič

dakujem velmi pekne. colonus, docens a ine som nasiel pri googlovani Geneologickeho slovnika, ale želiara som nanasiel.
este raz velmi velka vdaka vsetkym!
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

littlekubo napísal: 06 Máj 2022, 21:22 dakujem velmi pekne. colonus, docens a ine som nasiel pri googlovani Geneologickeho slovnika, ale želiara som nanasiel.
este raz velmi velka vdaka vsetkym!
Ak máte na mysli náš slovník, tak tam je: https://www.genedict.net/1704-sk/inquilinus/
littlekubo
Člen
Člen
Príspevky: 96
Dátum registrácie: 04 Mar 2021, 12:59
Predkovia z oblasti: Horehronie, severné Maďarsko, Považie, rakúska Halič

ja som myslel tento
http://slovnik.geni.sk/

Ale clanky na webe hovoria, ze je z roku 2010, takze je jasne, ze sa bud presunul, alebo skoncil. dakujem ale za zivy link.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

littlekubo napísal: 11 Máj 2022, 22:15 ja som myslel tento
http://slovnik.geni.sk/

Ale clanky na webe hovoria, ze je z roku 2010, takze je jasne, ze sa bud presunul, alebo skoncil. dakujem ale za zivy link.
To je on, len je už dávnejšie na vlastnej adrese. Spočiatku bolo nastavené aj presmerovanie, no po tak dlhom čase...
Napísať odpoveď