Priezvisko Obuch

Hladanie priezviska
Auris
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 04 Sep 2021, 18:15

Dobrý deň,

chcela by som poprosiť o informáciu ohľadom pôvodu priezviska Obuch.
Budem vďačná za každú informáciu.

Ďakujem veľmi pekne.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4980
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Priezvisko je prezývkového charakteru a vychádza zo slova obuch: https://slovnik.juls.savba.sk/?w=obuch& ... cs&d=psken#
Auris
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 04 Sep 2021, 18:15

Ďakujem veľmi pekne.

Chcela by som sa ešte opýtať,na krajinu pôvodu priezviska? Skumam po mojich predkoch z okresu Senica - Borský Mikuláš, teda presnejšie tam končia informácie ktoré mám k dispozícii.V niektorých zdrojoch som našla informácie, že by to mohlo byť pôvodne priezvisko z Vojvodiny. Viete mi to potvrdiť, alebo vyvrátiť?
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4980
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Krajinu pôvodu Stručný etymologický slovník slovenčiny neuvádza, ale poznamenáva jeho výskyt už v 17. stor. Zvyšok Vám potvrdí genealogický výskum. Samotné priezvisko sa na prelome 17. a 18. stor. vyskytovalo naprieč celým Slovenskom: https://www.familysearch.org/search/rec ... name=obuch
Roman1971
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 26 Apr 2021, 20:04
Predkovia z oblasti: Maďarsko, Pilisszentlászló - rody Szlovák, Dombai, Vanyák, Kosznovszki, Csernyik. Česká republika, Novosedly, Švejcarova Lhota, rody - Brůžek, Pechlát.

Dobrý deň.
Neviem síce nič o pôvode priezviska Obuch, ale možno Vás to bude zaujímať. Pri tvorbe rodokmeňa a pátraní v matrikách v otcovej rodnej obci - Pilisszentlászló /bývalá Slovenská obec v Maďarsku s názvom Senváclav/ ležiacej v Pilišských horách nad Budapešťou bol katolíckym kňazom Pavol Obuch. Zomrel v roku 1831 na choleru a je tam aj pochovaný.
Roman.
Napísať odpoveď