Význam Bagin

Hladanie priezviska
jozefdeperyche
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 03 Apr 2018, 14:16
Predkovia z oblasti: Dubnica nad Váhom, Prejta, Kameničany, Litomyšl, Nedošín, Osík

Dobrý deň,

pozná niekto význam priezviska Bagin / Bagín?
Vyskytuje sa na strednom Považí.
Karla
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 22 Feb 2015, 18:17
Predkovia z oblasti: Necpaly, Partizánska Ľupča, Slovenská Ves, Kežmarok, ČR obl. Jindřichuv Hradec, Telč

Dobrý deň,

podľa -in na konci by som to tipovala na priezvisko vzniknuté z privlastňovacieho prídavného mena (ako Katka - Katkin), len z v súčasnosti trochu nevšedného základného mena. Je to však iba taký tip. Skúste napísať na jazykovedný ústav, kde sa venujú aj pôvodu jednotlivých slov. Tiež som sa u nich pýtala na pôvod priezviska a dostala som odpoveď. Ak sa dopátrate k nejakému vysvetleniu, nezabudnite sa podeliť o poznatok. :)
jozefdeperyche
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 03 Apr 2018, 14:16
Predkovia z oblasti: Dubnica nad Váhom, Prejta, Kameničany, Litomyšl, Nedošín, Osík

Ďakujem za tip, napísal som, uvidíme.

Ešte mi napadá možná príbuznosť s priezviskom Magin, dnes už toto priezvisko neexistuje, ale v 18. storočí fungovalo rovnako na strednom Považí (kňaz Ján Baltazár Magin).
jozefdeperyche
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 03 Apr 2018, 14:16
Predkovia z oblasti: Dubnica nad Váhom, Prejta, Kameničany, Litomyšl, Nedošín, Osík

ďakujem ešte raz za tip na jazykovedný ústav, odpovedali tak rýchlo, ako som na štátnu inštitúciu vôbec nepredpokladal :)
Priezvisko Bagin sa vykladá zo staršieho mena
Baga, pričom prípona -in vyjadruje príbuzenskú príslušnosť. Za menej
pravdepodobné sa pokladá vznik tohto priezviska z tureckého prídavného
mena bagir s významom „hrdý, pyšný“. V tomto prípade by išlo o
priezvisko prezývkového charakteru podľa vlastnosti.
Napísať odpoveď