Príčina úmrtia "bilosae"?

Pravidlá fóra
Vzhľadom na časté otázky týkajúce sa prakticky významu slov v písaných dokumentoch, častokrát nesprávne prepísané, jediným pravidlom tohto fóra je, aby ste pridávali odkazy na dokumenty, z ktorých chcete ozrejmiť význam slov. Nepodceňujeme Vaše čítanie, vychádzame z praktických skúseností.
matuskobza
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 17 Jún 2023, 11:52
Predkovia z oblasti: Slovensko, Maďarsko

Dobrý deň,

Prosím o pomoc s rozlustenim príčiny úmrtia tu:

https://www.familysearch.org/ark:/61903/1:1:6N9C-9QH3

Konkrétne lustim riadok s menom Caspar Rumpell (predposledný riadok), ktorý zomrel v roku 1853 v Ilave. V tomto riadku je pri príčine úmrtia, ak som to správne pochopil, opakovacie znamienko. Opakovacie znamienko je aj o riadok vyššie, a o ďalší riadok vyššie je niečo ako "bilosae". Tuší prosím niekto, o čo ide?

Ďakujem vopred veľmi pekne.

S pozdravom Matúš Kobza
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3259
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
prídavné meno bilosae znamená „žlčové“. Zrejme išlo o nejaké tráviace ťažkosti brucha.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
matuskobza
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 17 Jún 2023, 11:52
Predkovia z oblasti: Slovensko, Maďarsko

patricius95 napísal: 18 Jún 2023, 08:42 Dobrý deň,
prídavné meno bilosae znamená „žlčové“. Zrejme išlo o nejaké tráviace ťažkosti brucha.
Dobrý deň, ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Príde mi to však trochu zvláštne, lebo táto príčina úmrtia sa v istom období v ilavskej matrike objavuje veľmi často, veď len na predmetnej dvojstranke je uvedená štyrikrát. Žeby tráviace ťažkosti boli takou častou príčinou smrti? Nechcem spochybňovať vašu odpoveď, len sa pýtam, či ste sa inde stretli s takým častým výskytom takejto alebo podobnej diagnózy v matrikach. Ďakujem vopred veľmi pekne.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3259
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

matuskobza napísal: 23 Jún 2023, 15:29 Dobrý deň, ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Príde mi to však trochu zvláštne, lebo táto príčina úmrtia sa v istom období v ilavskej matrike objavuje veľmi často, veď len na predmetnej dvojstranke je uvedená štyrikrát. Žeby tráviace ťažkosti boli takou častou príčinou smrti? Nechcem spochybňovať vašu odpoveď, len sa pýtam, či ste sa inde stretli s takým častým výskytom takejto alebo podobnej diagnózy v matrikach. Ďakujem vopred veľmi pekne.
Dobrý deň,
máte pravdu, ani mne to veľmi nedáva zmysel. Pozrel som ešte Bernolákov Slowár Slowenskí, v ktorom píše, že pod pojmom žlč sa môže myslieť aj cholera. Priznám sa však, že osobne som sa doteraz v matrike s takýmto pomenovaním cholery nestretol.

https://slovnik.juls.savba.sk/?w=%C5%BE ... d=bernolak#
S pozdravom
Patrik Zakarovský
matuskobza
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 17 Jún 2023, 11:52
Predkovia z oblasti: Slovensko, Maďarsko

patricius95 napísal: 23 Jún 2023, 17:41
matuskobza napísal: 23 Jún 2023, 15:29 Dobrý deň, ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Príde mi to však trochu zvláštne, lebo táto príčina úmrtia sa v istom období v ilavskej matrike objavuje veľmi často, veď len na predmetnej dvojstranke je uvedená štyrikrát. Žeby tráviace ťažkosti boli takou častou príčinou smrti? Nechcem spochybňovať vašu odpoveď, len sa pýtam, či ste sa inde stretli s takým častým výskytom takejto alebo podobnej diagnózy v matrikach. Ďakujem vopred veľmi pekne.
Dobrý deň,
máte pravdu, ani mne to veľmi nedáva zmysel. Pozrel som ešte Bernolákov Slowár Slowenskí, v ktorom píše, že pod pojmom žlč sa môže myslieť aj cholera. Priznám sa však, že osobne som sa doteraz v matrike s takýmto pomenovaním cholery nestretol.

https://slovnik.juls.savba.sk/?w=%C5%BE ... d=bernolak#
Ďakujem za výborný tip. Podľa mňa to môže byť naozaj cholera. Dve indície :
1. Bilosae ako príčina úmrtí sa, zdá sa, v tejto matrike často objavuje v určitom období, ale keď som listoval dozadu, prišiel som akoby na koniec výskytu tejto diagnózy, a rovnako aj keď som listoval dopredu. Takže to vyzerá ako nejaká epidémia
2. V matrike som objavil aj dva výskyty slova bilosae, ktoré boli v slovnom spojení "cholerico bilosae"

Teraz už len musím v nejakej monografii pohľadať, či v danom období bola v Ilave epidemia cholery.

Ďakujem za pomoc.
jozefdeperyche
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 03 Apr 2018, 14:16
Predkovia z oblasti: Dubnica nad Váhom, Prejta, Kameničany, Litomyšl, Nedošín, Osík

Určite to bola cholera, v regióne prebehla jej vlna v rokoch 1855 a potom znova 1866 (susedná Dubnica).
matuskobza
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 17 Jún 2023, 11:52
Predkovia z oblasti: Slovensko, Maďarsko

jozefdeperyche napísal: 23 Aug 2023, 21:12 Určite to bola cholera, v regióne prebehla jej vlna v rokoch 1855 a potom znova 1866 (susedná Dubnica).
Dobrý deň, ďakujem za podnet. Môžem sa prosím opýtať, kde ste našli informáciu o cholerovej epidémii v roku 1855? Mám doma monografiu Ilavy a tam sa o tom nepíše, iba o epidémii v roku 1831. Chcel by som sa oprieť o nejaký zdroj. Ďakujem vopred veľmi pekne.
jozefdeperyche
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 03 Apr 2018, 14:16
Predkovia z oblasti: Dubnica nad Váhom, Prejta, Kameničany, Litomyšl, Nedošín, Osík

BERNÁT, Libor. Obyvateľstvo dubnickej farnosti v 17. - 19. storočí vo svetle matrík. 2009, s. 58. ISBN 978-80-89264-27-8.
matuskobza
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 17 Jún 2023, 11:52
Predkovia z oblasti: Slovensko, Maďarsko

jozefdeperyche napísal: 24 Aug 2023, 19:36 BERNÁT, Libor. Obyvateľstvo dubnickej farnosti v 17. - 19. storočí vo svetle matrík. 2009, s. 58. ISBN 978-80-89264-27-8.
Ďakujem veľmi pekne.
jozefdeperyche
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 03 Apr 2018, 14:16
Predkovia z oblasti: Dubnica nad Váhom, Prejta, Kameničany, Litomyšl, Nedošín, Osík

Veľa tam toho k epidémii nenájdete, je to len štatistika vytiahnutá z dubnických matrík, ale je pravda, že ani v ilavskej, ani v dubnickej monografii sa o tejto vlne nepíše, cholera z roku 1831 bola podstatne väčšia. Každopádne, keď bola cholera v 1855 v Dubnici, musela byť iste aj v Ilave. Ak by ste knižku nezohnali a ste z okolia, môžem vám ju požičať.
Napísať odpoveď