Pôvod priezviska Spišiak

Hladanie priezviska
viliam
Člen
Člen
Príspevky: 61
Dátum registrácie: 23 Jan 2020, 13:23

Zdravím čitateľov fóra,

už dlhšie uvažujem, aký pôvod by mohlo mať priezvisko Spišiak.

Vedeli by ste ma niekto navigovať?

Pripájam výskyt priezviska na Slovensku - Spišiak

Ako si môžete všimnúť, tak priezvisko má hojný výskyt najmä na strednom Slovensku. A zaujíma ma hlavne početný výskyt v Riečke a v Osrblí (ktoré sa pôvodne volalo Zerrenpach - údajne sa to dá preložiť ako údolie sĺz). Knižku o histórii Riečky už mám doma, ale zatiaľ som v nej veľa Spišiakovcov nenašiel (ešte ju budem študovať).

Knižku o Osrblí sa mi zatiaľ nepodarilo získať, ale verím, že sa ku mne čoskoro dostane.

Myslíte, že pôvod tohto priezviska treba hľadať na Spiši? Tam sa zase hojne vyskytuje priezvisko Spišák.

Nejakým spôsobom sa ku mne dostal nasledovný dokument o pôvode pomenovania Spiš.

Ak by ste mi vedeli niekto pomôcť, budem iba rád.

Ďakujem a prajem pekný deň.

Viliam
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3255
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
priezvisko Spišiak je odvodené jednoznačne od Spišskej stolice, kde pravdepodobne Vaši predkovia pôvodne žili. Jeho početné zastúpenie na strednom Slovensku dáva logiku - priezvisko sa použilo na odlíšenie domácich obyvateľov od cudzincov, Spišiakov, ktorí prišli z cudzieho kraja. Práve preto by som početné zastúpenie hľadal najmä mimo Spiš samotný.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
homer
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 18 Feb 2013, 18:24
Predkovia z oblasti: Vrutky, Strba, Vikartovce

Ja by som nerozlišoval formu Spišiak a Spišak. Je to len záležitosť zápisu v matrike a je veľmi pravdepodobné, že obe formy (prípadne ja ďalšie podobné) sa vyskytujú v priebehu času aj u jednej a tej istej rodiny.
Napísať odpoveď