Jozef Gyurcsak Polastyak

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
jozefplech
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 04 Jan 2024, 15:33
Predkovia z oblasti: Slovensko, Poľsko....

Hľadám pôvod tohto pána. - Jozef Gyurcsak Polastyak. Chcem vedieť odkiaľ pochádzal a koho mal rodičov. Bol narodený približne v roku 1858 - podľa pomníka v Novoti(obec na orave) No podľa záznamu zo sobášnej knihy sa ženil ako 28 ročný v roku 1889 z čísla domu 2 v Novoti, z toho dôvodu mi vychádza, že info na pomníku nie je presné. Taktiež je na pomníku uvedené, že zomrel v roku 1909. Sobáš a pohreb mal v Novoti. Jeho manželka je Suzanna Gyurcsak rod. Bernatyak - narodená v Novoti v roku 1867 a zomrela v Novoti v roku 1920. Vydávala sa v roku 1889 za Jozefa ako 21 ročná.

Väčšina obyvateľov tvrdí, že nebol Novoťan, prišiel tu ako podomový remeselník - nazývali ho plechár - hrnce látal....atď.
Je otázne, či vôbec bol Gyurcsak Polastyak - možno si priezvisko len prisvojil.

Je veľmi zložité o ňom niečo nájsť, akurát len ten sobáš a v sobášnom nie je žiadna zmienka o rodičoch, prípadne o tom, odkiaľ pochádzal.
Kde by sa dal získať o Novoti nejaký podrobný súpis z prvej polovice 19. storočia - napr. dane, sčítanie ľudu....atď. Jeho úmrtie mi v susednej dedine v miestnom archíve nenašli, manželkino úmrtie našli. Veľmi ťažký oriešok. :-)
Ďakujem za radu. :-)
Tommy
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 258
Dátum registrácie: 23 Mar 2019, 21:05
Predkovia z oblasti: Bojnice,Sklené,Kunešov,Nedožery-Brezany

Sobáš ktorý uvadzate v roku 1889 som nenašiel ,vo farnosti Huty, pod ktorou Novoť spadá aj som skúsil Zakamenne s rovnakým výsledkom a neexistuje sčítanie župy Arva z tohoto obdobia.
Nabudúce prosím pridajte link, aby sa lahšie hladalo.
Teoreticky mohol prísť z Poľska alebo z inej oblasti, avšak bez relevantných podkladov to nevieme.
Anina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 268
Dátum registrácie: 20 Jan 2014, 16:25
Predkovia z oblasti: Pňaček,Vajteršic,Kodrik,Štvrtecký,Kalka ,Ganobčik,Orava,Liptov,Záhorie

Dobrý deň.

Matriky Novoť nie sú všetky. Píšete, že v čase sobáša býval v dome č. 2. Podľa rodnej knihy tam žili Ďurčák Jozef a Zuzana Srogončík. Sobáš mali 15 2. 1847. Jozef Ď. by mal byť ich syn nar. 29. 6. 1851. Je tam rozdiel v rokoch.

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=765458

Máte rok smrti z pomníka. V archíve v Dolnom Kubíne by mali byť matriky Novote od r.1895. V matrike zomretých vo väčšine prípadov sú uvedení aj ich rodičia, tiež miesto a dátum narodenia. Hľadali ste aj tam?

Pri sobáši v r. 1889 už mohol byť aj vdovec, vzhľadom na vek. Nie je to tam uvedené?

Anina
jozefplech
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 04 Jan 2024, 15:33
Predkovia z oblasti: Slovensko, Poľsko....

V knihe, ktorá je online sa informácia o ňom nachádza o sobáši len stručne:

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=765458

Sobášna kniha nie je online, len stručná genealógia. Bola som nahliadnuť do sobášnej knihy na faru a tam sedí sobášny deň, a taktiež navyše je tam info o čísle domu 2. Pochybujem, že sa tam narodil vzhľadom k tomu, že prišiel ako vandrovník - plechár. Možno tam bol len nocľažník...?
Väčšina pamätníkov spomína, že nám ukradol priezvisko. Netuším ani akým jazykom rozprával. Možno bol aj Poliak, keďže v našej dedine sa rozpráva po goralsky, alebo bol zo susedných obcí.... V Zákamennom som sa pýtala dávnejšie na úrade na jeho úmrtie - jeho ženu našli, jeho nenašli - vraj také tu nemá, pričom sme uviedli rok z pomníka. Takže jeho narodenie a úmrtie uvedené na pomníku si myslím, že nie je pravdivé. Uvidím ešte čo bude v Dolnom Kubíne. Ďakujem sa prínosné postrehy. :-)
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 514
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

jozefplech napísal: 05 Jan 2024, 10:14 V knihe, ktorá je online sa informácia o ňom nachádza o sobáši len stručne:

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=765458

Sobášna kniha nie je online, len stručná genealógia. Bola som nahliadnuť do sobášnej knihy na faru a tam sedí sobášny deň, a taktiež navyše je tam info o čísle domu 2. Pochybujem, že sa tam narodil vzhľadom k tomu, že prišiel ako vandrovník - plechár. Možno tam bol len nocľažník...?
Väčšina pamätníkov spomína, že nám ukradol priezvisko. Netuším ani akým jazykom rozprával. Možno bol aj Poliak, keďže v našej dedine sa rozpráva po goralsky, alebo bol zo susedných obcí.... V Zákamennom som sa pýtala dávnejšie na úrade na jeho úmrtie - jeho ženu našli, jeho nenašli - vraj také tu nemá, pričom sme uviedli rok z pomníka. Takže jeho narodenie a úmrtie uvedené na pomníku si myslím, že nie je pravdivé. Uvidím ešte čo bude v Dolnom Kubíne. Ďakujem sa prínosné postrehy. :-)
Ako Vám správne píše Anina, skúste DK.

1.Mal by som pripomienku ku goralčine. Nestotožňoval by som ju s poľštinou. Táto interpretácia sa objavuje/objavovala u poľských národovcov, ktorí chceli pripojiť Kysuce, Oravu i Spiš k Poľsku. Ich argumentácia vychádzala zo svojského výkladu uhorského súpisu 1910, viď článok
https://polhorahistoryblog.wordpress.co ... nic-oravy/

2.Súpis z 1828 pre Novoť, link nižšie (str.174). Pozrel som len prvú stranu a na mieste 3-5 sú traja Ďurčakovci (Gyurcsak). To by bola indícia, že priezvisko malo výskyt v Novoti už koncom 18.storočia, začiatkom 19.storočia. Ak nie skôr (nemám poznatky o dejinách obce).

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=231564

https://www.geni.sk/supis-v-roku-1828/
jozefplech
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 04 Jan 2024, 15:33
Predkovia z oblasti: Slovensko, Poľsko....

Novoť bola založená aj rodom Gyurcsakovcov. Ten Daniel s číslom 4 v súpise by mal byť náš predok.(pra pra pra pra) O tom súpise som nevedela, ďakujem za zdroj.
:). Možno by som sa ešte opýtala, či nie je niekde súpis remeselníkov - vieme že bol plechár/drotár. Možno tam by sa niečo o tomto prisťahovalcovi dalo nájsť...
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 905
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

jozefplech napísal: 04 Jan 2024, 15:55 Hľadám pôvod tohto pána. - Jozef Gyurcsak Polastyak. K tej jeho prezývke (aliasu) ste sa ako dopracovali? Chcem vedieť odkiaľ pochádzal a koho mal rodičov. Bol narodený približne v roku 1858 - podľa pomníka v Novoti (obec na Orave). Pri genealogickom výskume sú na prvom mieste údaje z matrík! No podľa záznamu zo sobášnej knihy sa ženil ako 28 ročný v roku 1889 z čísla domu 2 v Novoti, z toho dôvodu mi vychádza, že info na pomníku nie je presné. Taktiež je na pomníku uvedené, že zomrel v roku 1909. Sobáš a pohreb mal v Novoti. Jeho manželka je Suzanna Gyurcsak rod. Bernatyak - narodená v Novoti v roku 1867 a zomrela v Novoti v roku 1920. Vydávala sa v roku 1889 za Jozefa ako 21 ročná.

Väčšina obyvateľov tvrdí, že nebol Novoťan, prišiel tu ako podomový remeselník - nazývali ho plechár - hrnce látal....atď. Väčšina obyvateľov tvrdí,... to je prítomný čas.
Je otázne, či vôbec bol Gyurcsak Polastyak - možno si priezvisko len prisvojil. Ako sa dalo, prisvojiť si priezvisko? Počujem to prvýkrát.

Je veľmi zložité o ňom niečo nájsť, akurát len ten sobáš a v sobášnom nie je žiadna zmienka o rodičoch, prípadne o tom, odkiaľ pochádzal.
Kde by sa dal získať o Novoti nejaký podrobný súpis z prvej polovice 19. storočia - napr. dane, sčítanie ľudu....atď. Jeho úmrtie mi v susednej dedine v miestnom archíve nenašli, manželkino úmrtie našli. Veľmi ťažký oriešok. :-) Áno, hlavne bez matrík.
Ďakujem za radu. :-)
jozefplech napísal: 05 Jan 2024, 10:14 V knihe, ktorá je online sa informácia o ňom nachádza o sobáši len stručne:

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=765458

Sobášna kniha nie je online, len stručná genealógia. To nie je stručná genealógia. Je to súpis obyvateľov podľa čísla domu + matričné údaje. Bola som nahliadnuť do sobášnej knihy na faru a tam sedí sobášny deň, a taktiež navyše je tam info o čísle domu 2. Pochybujem, že sa tam narodil vzhľadom k tomu, že prišiel ako vandrovník - plechár. Neberiem Vám Vaše presvedčenie, len to treba na 100 % dokázať. Zatiaľ je to len v rovine špekulácie. Možno tam bol len nocľažník...? Detto.
Väčšina pamätníkov spomína, že nám ukradol priezvisko. OMG! To sa ako dalo v tom čase? Netuším ani akým jazykom rozprával. Možno bol aj Poliak, keďže v našej dedine sa rozpráva po goralsky, alebo bol zo susedných obcí.... V Zákamennom som sa pýtala dávnejšie na úrade na jeho úmrtie - jeho ženu našli, jeho nenašli - vraj také tu nemá, pričom sme uviedli rok z pomníka. Takže jeho narodenie a úmrtie uvedené na pomníku si myslím, že nie je pravdivé. Uvidím ešte čo bude v Dolnom Kubíne. Ďakujem sa prínosné postrehy. :-)
Anina napísal: 05 Jan 2024, 08:52 ...Matriky Novoť nie sú všetky. Píšete, že v čase sobáša býval v dome č. 2. Podľa rodnej knihy tam žili Ďurčák Jozef a Zuzana Srogončík. Sobáš mali 15 2. 1847. Jozef Ď. by mal byť ich syn nar. 29. 6. 1851. Je tam rozdiel v rokoch.

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=765458 ...
Nevnucujem Vám môj názor, ale pre mňa by boli zatiaľ záväzné vyššie údaje, ktoré našla kolegyňa Anina.

Odporúčam, aby ste kontaktovali ŠA Bytča s konkrétnou žiadosťou, aby Vám dohľadali narodenie Jozefa Ďurčáka, nar. 15. febr. 1847, Novoť, č.d. 2, dopíšte mená jeho rodičov (stranu v matrike neviete). Pýtajte sa, či nie je na konci záznamu v poznámkach zaznačené, kedy a kde zomrel.

Konkrétne: Inv. č. 705 a, Rím. kat. farský úrad v Novoti, okr. Námestovo, 1844-1887, Matrika rodná 6. I. 1844 - 30. XII. 1887.
jozefplech napísal: 05 Jan 2024, 16:54 ...Možno by som sa ešte opýtala, či nie je niekde súpis remeselníkov - vieme že bol plechár/drotár...
Informujte sa v archíve Bytči alebo v Žiline.
Anina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 268
Dátum registrácie: 20 Jan 2014, 16:25
Predkovia z oblasti: Pňaček,Vajteršic,Kodrik,Štvrtecký,Kalka ,Ganobčik,Orava,Liptov,Záhorie

Dobrý deň.

Chcem Vám pomôcť. Kniha kde ste našli sobáš je rodná kniha. Sú tam uvedení rodičia s dátumom sobáša a potom mená a dátum narodenia ich detí. Aj s číslami domov. Dátumy sú presné. Nemusite vyhľadavať každé dieťa v rodnej matrike, sobáš v sobášnej.
V sobášnej matike na fare je uvedený vek ženícha 28 rokov. Ten nemusí byť presný. Tiež údaje na pomníkoch nie sú presné. Prešla som celú rodnú kn. a našla viacerých Jozefov, ktorý by to mohli byť. Aj na vedľajšej strane, kde je sobáš je Jozef nar. 1859. Obrázok 154 Jozef nar. 1860.
Nedržte sa toho, čo sa v rodine hovorí o minulosti.

Ja sa vždy snažím získať čo najviac informácii o lokalite, kde sa dostanem. Obec Novoť má na webe krátky dokument o obci. Najstarší Novoťania v ňom spomínajú. Vystupuje tam aj historička z okr. archívu. Hovorí o založení obce. je to pár slov. Obec založil Michal Jurčak z Vasiľova. Bolo to miesto, kde pásol ovce atak požiadal vrchnosť o právo založiť obec. Gróf Juraj Erdödy mu podpísal lisinu. Osada sa v listinách uvádzala ako Jurkovo alebo Ďurkovo. Nevie sa, či to bolo z vďaky ku grófovi, ktorý bol Juraj, alebo po Jurčakovi. Jurčak asi mal nejaký problém, lebo o niekoľko rokov sa už spomína ako novozaložená osada - teda dnešná Novoť. A to bude možno problem zo zapísaním Jučak - Ďurčak.

Zbežne som pozrela najstaršie matriky Zakamenného, kam pôvodne patrila Novoť. Z Novote je tam Jurčak, nie Ďurčak. Priezvisko Ďurčák sa vyskytovalo v goralských obciach Mutné, Veselé /1824/, myslím že aj Rabča. Jurčak bol zase v Námestove.
Ja by som hľadala v archívoch. Bytča a Dol. Kubín. Všetko o obci a hlavne záznam o smrti. Aj keď je pochovaný v Novoti, nemusel tam zomrieť. Bol podomový plechár a asi chodil po susedných obciach, kde mohol zomrieť. Jeho záznam o smrti bude tam, kde zomrel.

Keď niečo zistíte dajte vedieť. Region Oravy ma zaujíma. Držím Vám palce.

Anina
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 514
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

Len doplním predchádzajúci príspevok.

Po zbežnom pohľade do matrík súhlasím s tým, že v Rabči boli Ďurčakovci - hľadať aj v transkripcii Gyurtsak a pod.

V Polhore je kopec, vrch nazvaný Jurčovka (inak známy aj ako Vysoké), kde boli v 19.storočí hájovne Oravského komposesorátu (tj. obchodná spoločnosť založená po úmrtí Juraja Turzu a syna Imricha). Tieto hájovne úzko súvisia s celou genézou Hájnikovej ženy od Hviezdoslava (link), narodila sa tu aj Katarína Tarčáková, ktorá je zas v Urbanovom Živom biči stvárnená v postave Ilčíčky (link)

Hájnikova žena
https://polhorahistoryblog.wordpress.co ... kleinovci/

Ilčíčka, Urban
https://polhorahistoryblog.wordpress.co ... -okupacia/
Napísať odpoveď