záznam krstu - značky

Pravidlá fóra
Vzhľadom na časté otázky týkajúce sa prakticky významu slov v písaných dokumentoch, častokrát nesprávne prepísané, jediným pravidlom tohto fóra je, aby ste pridávali odkazy na dokumenty, z ktorých chcete ozrejmiť význam slov. Nepodceňujeme Vaše čítanie, vychádzame z praktických skúseností.
Monicina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 231
Dátum registrácie: 21 Okt 2021, 12:23
Predkovia z oblasti: Podunajská nížina a okolie Kráľovského Chlmca a Berežská oblasť v Zakarpatskej Rus
Bydlisko: Bratislava

Dobrý deň

Vedeli by ste mi prosím niekto povedať, čo znamená slovo ?"tável/távol" pri mene dieťaťa pri krste, napr:
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443
30.8. Ignácz Hamán

A tie krížky pri menách znamenajú, že osoba zomrela v detskom veku?

Ďalší príklad :
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443
13.9. Vendel Matus - tam je to slovo aj krížik spolu, ako tomu mám rozumieť?

Ďakujem
mano
Veterán
Veterán
Príspevky: 632
Dátum registrácie: 28 Okt 2015, 19:34

Monicina napísal: 29 Jan 2024, 08:54 Vedeli by ste mi prosím niekto povedať, čo znamená slovo ?"tável/távol" pri mene dieťaťa pri krste .....
A tie krížky pri menách znamenajú, že osoba zomrela v detskom veku?
Dobry den , slovniky vykladaju madarske slovo "távol" aj ako - prec, mimo,vzdialene atd., takze ciste spekulativne ( bez zaruky )si to vysvetlujem ,ze tieto osoby vo svojom zivote opustili rodnu farnost ...... ???
Krizik vseobecne znamena,ze dana osoba umrela - nielen v detskom veku ....
Naposledy upravil/-a mano v 31 Jan 2024, 07:28, upravené celkom 1 krát.
Monicina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 231
Dátum registrácie: 21 Okt 2021, 12:23
Predkovia z oblasti: Podunajská nížina a okolie Kráľovského Chlmca a Berežská oblasť v Zakarpatskej Rus
Bydlisko: Bratislava

Dobrý deň

Ďakujem vám za preloženie slova a za nápad. :)
Len mi tam nesedí to, že prečo by farár vyznačoval krížikom len niektorých, keď každý raz predsa musel zomrieť. Takže skôr tipujem, že to znamená skoršiu smrť v detstve, lebo to inak nedáva zmysel, to by krížik musela mať každá osoba.
Ten távol by naozaj mohol znamenať odsťahovanie sa, event. že v tom prípade mu neskôr vydal krstný výpis pre inú farnosť, ale potom nerozumiem, prečo niekde je spolu távol aj krížik. Ak sa niekto odsťahoval, tak samozrejme raz musel zomrieť, takže je nezmysel to uvádzať, a tiež mi nesedí, že ak krížik znamená smrť v detstve, tak sa nemohol presťahovať inde a vyžiadať si potvrdenie z pôvodnej farnosti.

Ale napadlo ma, či by nemohlo to slovo znamenať, že krst bol vykonaný na diaľku, teda krst robila pôrodná baba a nie farár, to by mohlo aj vysvetliť výskyt krížika spolu s távol, že dieťa zomrelo pri pôrode a krst robila babica, a tam, kde je len távol bez krížika by mohlo znamenať, že krst robila babica ale dieťa to napriek pôvodne beznádejnému stavu prežilo.
Čo si myslíte o tom, zaujímal by ma názor prispievateľov na tomto fóre. :? Ďakujem.
mano
Veterán
Veterán
Príspevky: 632
Dátum registrácie: 28 Okt 2015, 19:34

Monicina napísal: 31 Jan 2024, 07:28 Len mi tam nesedí to, že prečo by farár vyznačoval krížikom len niektorých, keď každý raz predsa musel zomrieť.
V case "inventury farnikov" t.j. zapisu poznamok nemuseli byt predsa uz vsetci mrtvi ...... ;)
Napísať odpoveď