Povolanie kat

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
milosu
Člen
Člen
Príspevky: 65
Dátum registrácie: 29 Máj 2016, 12:25
Predkovia z oblasti: Zupy Gemer, Malohont, Zvolen, Nitra

Dobry den.
Nie som si isty, ci to pisem do spravneho fora. Ak nie tak poprosim o prelozenie.
Nedavno pri rozhovore s jednym z rodiny som sa dozvedel, ze jeho dedko (brat mojho dedka) casto spominal, ze jeho predok, ktory prisiel zo Slovenska (dedkovci boli totiz z Dolnej zeme), bol katom. V tejto rodinnej vetve mam vyzistenych dalsich 6 generacii dozadu. V 5 generacii je narodenie na Dolnej zemi, v Komlosi. Narodenie jeho otca som nepotvrdil, pravdepodobne je v Bekesskej Cabe. Zenil sa vsak v Komlosi v roku 1780 ako 20 rocny. Takze katom na Slovensku byt nemohol. Posuva ma to teda niekde pred rok 1780, do oblasti Gemeru, pripadne mesta Miskolc.
Vedel by ma niekto nasmerovat, kde zistit nejake info o katoch? V ktorych mestach mali kata, co robili, v akych listinach by mohli byt spomenuti, atd. Skusal som zistit nejake informacie na internete, ale s malym uspechom..
Vdaka
Milos
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4964
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Skúste kontaktovať p. Kmeťa z projektu Genealógia dolnozemských Slovákov: http://genealogiadolnozemskychslovakov.eu/index.php/sk/, majú svoju stránku aj na FB.
korusun
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 23 Jan 2024, 21:16

V Miskolci byli kati, město mělo "ius gladii". Měli byste ale hledat místo, kde manželé žili, kde měli děti. Je pravděpodobné, že to je místo, kde byl zaměstnán jako kat. Buď u kraje, nebo u panství, které mělo ius gladii. I když kati dělali i jiné věci, často to byli také žalářníci, mučili podezřelé ze zločinu při vyšetřování. Ve městech také zabíjeli zvířata. Byli to kvazi nedotknutelní, bylo tabu se s nimi stýkat, takže je docela možné, že jeho žena také pocházela z katovské rodiny?
milosu
Člen
Člen
Príspevky: 65
Dátum registrácie: 29 Máj 2016, 12:25
Predkovia z oblasti: Zupy Gemer, Malohont, Zvolen, Nitra

duros napísal: 10 Mar 2024, 18:28 Skúste kontaktovať p. Kmeťa z projektu Genealógia dolnozemských Slovákov: http://genealogiadolnozemskychslovakov.eu/index.php/sk/, majú svoju stránku aj na FB.
Dakujem. Zdruzenie poznam, svoje udaje som si kontroloval aj na ich stranke. Zial, moja vetva tu konci bez zaznamu, z ktorej slovenskej obce prisli. Gemer je asi najlepsi odhad. Ak by som ho nasiel, je mozne, ze by som ho mohol spojit s dolnozemskou vetvou cez jeho potomkov. Myslim, ze tych miest, kde mohol byt katom, zas tak vela na Gemeri nebude. Ak by mal niekto takuto informaciu, tak by mi to pomohlo.
Prajem pekny den.
milosu
Člen
Člen
Príspevky: 65
Dátum registrácie: 29 Máj 2016, 12:25
Predkovia z oblasti: Zupy Gemer, Malohont, Zvolen, Nitra

korusun napísal: 11 Mar 2024, 02:17 V Miskolci byli kati, město mělo "ius gladii". Měli byste ale hledat místo, kde manželé žili, kde měli děti. Je pravděpodobné, že to je místo, kde byl zaměstnán jako kat. Buď u kraje, nebo u panství, které mělo ius gladii. I když kati dělali i jiné věci, často to byli také žalářníci, mučili podezřelé ze zločinu při vyšetřování. Ve městech také zabíjeli zvířata. Byli to kvazi nedotknutelní, bylo tabu se s nimi stýkat, takže je docela možné, že jeho žena také pocházela z katovské rodiny?
Vdaka za odpoved. ius gladii mi pomohlo. Dostal som sa k materialu, ktory to riesi vseobecne, takze som si co-to objasnil. Analyzovali sa roky 1300-1525, takze ku konkretnemu udaju z mojho som sa nedostal.
Ako som spomenul vyssie, neviem, kde zili, ale viem (s otaznikom), ze bol kat. Takze ked budem vediet, kde boli kati, budem vediet, kde hladat predka. Je to sice na dlhe lakte, ale vidim tam moznost, ktoru by som chcel preskumat.
S pozdravom
korusun
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 23 Jan 2024, 21:16

milosu napísal: 12 Mar 2024, 03:14 Vdaka za odpoved. ius gladii mi pomohlo. Dostal som sa k materialu, ktory to riesi vseobecne, takze som si co-to objasnil. Analyzovali sa roky 1300-1525, takze ku konkretnemu udaju z mojho som sa nedostal.
Ako som spomenul vyssie, neviem, kde zili, ale viem (s otaznikom), ze bol kat. Takze ked budem vediet, kde boli kati, budem vediet, kde hladat predka. Je to sice na dlhe lakte, ale vidim tam moznost, ktoru by som chcel preskumat.
S pozdravom
Česi majú v tejto oblasti celkom dobrú databázu (http://vanek.free.fr/Resources/Pohodni%20Oxygen/acc.htm ), želám si, aby sme niečo podobné mali aj pre Uhorsko. Predpokladám, že aj keby ste našli miesto, vyžadovalo by si to hlbší archívny výskum, aby ste našli dokument, kde sa kat spomína menovite, napríklad mestské knihy (ak bol zamestnancom mesta) alebo niekde inde, ak bol zamestnancom župy.
Napísať odpoveď