testy DNA (je nieco nové?)

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
MartinaS
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 236
Dátum registrácie: 21 Jún 2019, 12:24
Predkovia z oblasti: Pezinok, Raca, Oslany, Vylok

Dobry den,
My Heritage ponukal zlavu na testy, tak dala som urobit test DNA mojim najstarsim zijucim pribuznym (mama a otcov brat). Zaujimalo by ma, ci su nejake nove informacie ohladom vysledkov testovania DNA, ako tie co su spisane v clanku na Geni.sk z roku 2019.
Ak som to dobre pochopila, tak MH testuje zhody pribuznosti aj haploskupiny - a to aj z maminej aj zo strykovej strany. Ale jedna sa o predkov po meci, alebo aj po praslici (tj. vsetci predkovia zmiesane?) Vysledok ukazuje 22 riadkov - to znamena ze MH testuje 22 markerov?
Dalej, podla vasho clanku nema velmi zmysel brat do uvahy segmenty, co maju menej ako 20 cM. V pripade, ze je tych zhodnych segmentov viac, by som sa mala zamerat skor na tie co su najdhsie, alebo z tych co su nad 20 cM tie ktorych je najviac?
Dalej by ma zaujimalo, aka je vypovedna hodnota takehoto testovania v pripade ze predkovia zili dlhu dobu na jednom mieste, na dedine, kde sa tie iste rody zdrziavali pocas storoci, a tym padom aj zenili/vydavali medzi sebou. V tomto pripade predsa moze byt pribuznost z viacerych vetiev rodiny, opakovane, da sa to nejako vyselektovat? Alebo je prave toto ten pripad - ak je zhoda vo viacerych segmentoch DNA?
Mozete pridat aj link na nejake stranky, alebo literaturu, kde to je zrozumitelne vysvetlene.
Dakujem, Martina
jkjk
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 06 Apr 2013, 12:59

Odporúčam česká stránky https://gengen.cz/, hlavne články v časti "Odpovědi na časté otázky", napríklad https://gengen.cz/co-s-vysledkem-autozomalniho-testu.
korusun
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 23 Jan 2024, 21:16

osobne vždy odporúčam AncestryDNA: Je to veľmi dobrá funkcia, že dokážu automaticky rozdeliť zásahy na otcovskú a materskú stranu. Ich odhad etnicity je tiež najpresnejší na trhu a aktualizujú ho každý rok. Negatívom je cena a v poslednom čase navyše niektoré ich nástroje vyžadujú dodatočné platby za prístup.
ak peniaze nie sú problém, potom si myslím, že najefektívnejšou cestou je urobiť test na AncestryDNA, potom nahrať výsledky aj na MyHeritage.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4964
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

korusun napísal: 25 Mar 2024, 16:30 osobne vždy odporúčam AncestryDNA: Je to veľmi dobrá funkcia, že dokážu automaticky rozdeliť zásahy na otcovskú a materskú stranu. Ich odhad etnicity je tiež najpresnejší na trhu a aktualizujú ho každý rok. Negatívom je cena a v poslednom čase navyše niektoré ich nástroje vyžadujú dodatočné platby za prístup.
ak peniaze nie sú problém, potom si myslím, že najefektívnejšou cestou je urobiť test na AncestryDNA, potom nahrať výsledky aj na MyHeritage.
Každý môže mať iný názor, väčšina českých kolegov, a to najmä tých, ktorí sa venujú genetickej genealógii, odporúčajú skôr FamilyTreeDNA.
korusun
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 23 Jan 2024, 21:16

duros napísal: 25 Mar 2024, 19:45
korusun napísal: 25 Mar 2024, 16:30 osobne vždy odporúčam AncestryDNA: Je to veľmi dobrá funkcia, že dokážu automaticky rozdeliť zásahy na otcovskú a materskú stranu. Ich odhad etnicity je tiež najpresnejší na trhu a aktualizujú ho každý rok. Negatívom je cena a v poslednom čase navyše niektoré ich nástroje vyžadujú dodatočné platby za prístup.
ak peniaze nie sú problém, potom si myslím, že najefektívnejšou cestou je urobiť test na AncestryDNA, potom nahrať výsledky aj na MyHeritage.
Každý môže mať iný názor, väčšina českých kolegov, a to najmä tých, ktorí sa venujú genetickej genealógii, odporúčajú skôr FamilyTreeDNA.
Myslím, že FamilyTreeDNA je dobrá, ak chcete testovať Y-DNA.
Ale AncestryDNA má zďaleka najväčšiu databázu, majú viac používateľov ako všetky ostatné spoločnosti dokopy... čím viac používateľov, tým väčšia šanca, že nájdete nejaký užitočný zásah. Aspoň taká je moja skúsenosť, že málo ľudí si robí testy v stredovýchodnej Európe, takže by sa mali zamerať hlavne na to, aby mali čo najväčší bailing... 25 miliónov používateľov na AncestryDNA oproti 1,6 milióna používateľov na FamilyTreeDNA.
Takisto FamilyTreeDNA akceptuje nahrávanie z iných spoločností, ale AncestryDNA nie, takže pre efektivitu si stále myslím, že Ancestry je najlepší začiatok a potom nahrať svoje výsledky na iné stránky.
Myslím, že toto je najlepšie porovnanie všetkých rôznych spoločností na trhu: https://isogg.org/wiki/Autosomal_DNA_te ... ison_chart
Ale skutočne je to len môj osobný názor.
MartinaS
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 236
Dátum registrácie: 21 Jún 2019, 12:24
Predkovia z oblasti: Pezinok, Raca, Oslany, Vylok

Dakujem za link na geneticku genealogiu.cz. Uz som o nich v minulosti niekde citala, a uplne mi to vypadlo z pamati.
Takze ak som tomu dobre porozumela, to co ponuka MyHeritage, nie je stanovenie haploskupiny, ale iba odhad etnickej prislusnosti, a treba to brat s velkou rezervou! Tak uz sa necudujem, odkial sa do nasej stredoeuropskej rodiny dostali Fini....
Martina
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4964
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

MartinaS napísal: 26 Mar 2024, 14:13 Dakujem za link na geneticku genealogiu.cz. Uz som o nich v minulosti niekde citala, a uplne mi to vypadlo z pamati.
Takze ak som tomu dobre porozumela, to co ponuka MyHeritage, nie je stanovenie haploskupiny, ale iba odhad etnickej prislusnosti, a treba to brat s velkou rezervou! Tak uz sa necudujem, odkial sa do nasej stredoeuropskej rodiny dostali Fini....
Martina
Na FB je to skupina Genetická genealogie: https://www.facebook.com/groups/208749216550020
Napísať odpoveď