Urbar 1704 - výraz rebellis parents habet "VYRIEŠENÉ"

Pravidlá fóra
Vzhľadom na časté otázky týkajúce sa prakticky významu slov v písaných dokumentoch, častokrát nesprávne prepísané, jediným pravidlom tohto fóra je, aby ste pridávali odkazy na dokumenty, z ktorých chcete ozrejmiť význam slov. Nepodceňujeme Vaše čítanie, vychádzame z praktických skúseností.
Monicina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 231
Dátum registrácie: 21 Okt 2021, 12:23
Predkovia z oblasti: Podunajská nížina a okolie Kráľovského Chlmca a Berežská oblasť v Zakarpatskej Rus
Bydlisko: Bratislava

Dobrý deň

Chcem Vás poprosiť , či mi niekto vie vysvetliť význam slov:
"rebellis parents habet"

https://archives.hungaricana.hu/en/urba ... 216%2C-116
ide o tri vety, do zátvorky som uviedla, čo si myslím že by to mohlo znamenať:
Gregori Katona Filius Georgius rebellis Parents habet (Georgius, syn Gregoriho Katonu, gazduje sám bez otca na pozemku, zdedenom/získanom po otcovi?)
Martini Katona filius Franciscus rebellis Frater Martinus habet (Franciscus, syn Martina Katonu, gazduje sám bez otca na pozemku, stále vlastneným jeho otcom?
Francisum Gorcs invementum deponere debebit (jeho vlastníctvo/gazdovanie sa nedá overiť)

Môžete mi prosím niekto potvrdiť ten môj preklad?

Ďakujem a prajem všetkým pekné Veľkonočné sviatky.
Naposledy upravil/-a Monicina v 29 Mar 2024, 19:03, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3254
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
1. Juraj, syn Gregora Katonu, povstalec, rodič, má (12 kusov ťažného dobytka, 4 kone).
2. František, syn Martina Katomu, povstalec, spolu s bratom Martinom má (nič neuvedené, buď omylom, alebo naozaj nevlastnili dobytok).
3. František Gőrcs, je povinný predložiť svedectvo.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Monicina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 231
Dátum registrácie: 21 Okt 2021, 12:23
Predkovia z oblasti: Podunajská nížina a okolie Kráľovského Chlmca a Berežská oblasť v Zakarpatskej Rus
Bydlisko: Bratislava

Dobrý deň

Veľmi pekne Vám ďakujem za odpoveď a ešte by som poprosila o objasnenie, čo znamená to slovo povstalec. Takmer každý danovník v tej knihe to má uvedené, takže to nemá nič spolocné s nejakou rebeliou voči ... neviem komu.
A viete mi niekto objasniť, prečo bolo nutné tam vždy uvádzať aj meno otcov?
A rozumiem tomu správne, že slovo rodič tam znamená, že dotyčný daňovník je ženatý a má deti? Tiež nerozumiem, načo to tam bolo nutné uvádzať. Žeby v takom prípade mal úlavu na dani?!
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3254
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
išlo o účastníkov povstania Juraja II.Rákoczyho, ktoré prebiehalo v r. 1703-1711.
To, že išlo o otcov, dokladuje, že už v tom čase mali deti, teda budúcich poddaných panstva. Neskoršie urbáre dokonca zvykli uvádzať aj počet detí, takže šlo o dôležitý údaj.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Monicina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 231
Dátum registrácie: 21 Okt 2021, 12:23
Predkovia z oblasti: Podunajská nížina a okolie Kráľovského Chlmca a Berežská oblasť v Zakarpatskej Rus
Bydlisko: Bratislava

Znova ďakujem a prajem Vám pekne sviatky
Napísať odpoveď