Chýbajúci údaj o konfesii

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
Používateľov profilový obrázok
marekT
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 257
Dátum registrácie: 05 Sep 2012, 02:11
Predkovia z oblasti: Dolný Kubín, Spišská Nová Ves, Kežmarok
Kontaktovať používateľa:

Ako si vysvetliť fakt, ak v matrike (katolíckej) chýba údaj o konfesii rodičov? Len nepozornosť zapisujúceho? (všetci ostatní majú zapísané "RC")
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 5005
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Ak predpokladam, ze nemali iba jedno dieta, tak pri ostatnych detoch je co? Ak tiez nic, potom to moze byt zaujimave.
Používateľov profilový obrázok
wera
Veterán
Veterán
Príspevky: 398
Dátum registrácie: 15 Sep 2012, 23:31

O aku dobu ide?
Osobne by som to povazovala za nedopatrenie farara... Nezabudajme, ze kedysi bolo takmer nemyslitelne, aby bol clovek bez vierovyznania.... ja som sa s poznamkou - bez vyznania, pripadne malo veriaci... stretla az poslednej stvrtine 19. storocia....
Ak aj clovek neveril, tak sa tym urcite nikde nechvalil, myslim,ze by prinajmensom utrpel jeho status....aspon v beznej spolocnosti...
Používateľov profilový obrázok
marekT
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 257
Dátum registrácie: 05 Sep 2012, 02:11
Predkovia z oblasti: Dolný Kubín, Spišská Nová Ves, Kežmarok
Kontaktovať používateľa:

wera napísal:O aku dobu ide?
Ak aj clovek neveril, tak sa tym urcite nikde nechvalil, myslim,ze by prinajmensom utrpel jeho status....aspon v beznej spolocnosti...
70-te roky 19. storočia. Je to zvláštne, keď každý manželský pár to tam má a jeden nie :)

Ešte mi napadlo, či existovali sobáše naprieč konfesiami. Respektíve, či po sobáši mali už len jednu "rodinnú" konfesiu?
Používateľov profilový obrázok
marekT
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 257
Dátum registrácie: 05 Sep 2012, 02:11
Predkovia z oblasti: Dolný Kubín, Spišská Nová Ves, Kežmarok
Kontaktovať používateľa:

duros napísal:Ak predpokladam, ze nemali iba jedno dieta, tak pri ostatnych detoch je co? Ak tiez nic, potom to moze byt zaujimave.
Zatiaľ som narazil len na jedno dieťa. Uvidím, keď sa dostanem k sobášnej matrike.
Používateľov profilový obrázok
wera
Veterán
Veterán
Príspevky: 398
Dátum registrácie: 15 Sep 2012, 23:31

manzelstva napriec konfesiami samozrejme existovali a v roznych dobach to s vierovyznanim deti narodenych zo zmiesanych manzelstiev bolo rozne...
v tejto dobe (- koniec 19. storocia -) podla patrania v mojej rodine, bol uzus, ze dieta nasledovalo vierovyznanie rodica rovnakeho pohlavia... (ale aj tam sa mohli dohodnut... nie u kazdeho bola viera rovnako silna a dolezita...)
Napísať odpoveď