Hrobné knihy

Praktické skúsenosti z archívov.
constance4
Člen
Člen
Príspevky: 50
Dátum registrácie: 25 Mar 2013, 23:12
Bydlisko: Praha

Dobrý deň,

máte už skúsenosti s hľadaním v hrobných knihách cintorínov? Ja konkrétne potrebujem násjť miesto posledného odpočinku môjho pradedka pochovaného údajne (touto cestou si to chcem aj overiť) na Evanjelickom cintoríne pri Kozej bráne v Bratislave v roku 1945.

Mám sa obrátit na Marianum, alebo hľadať v niektorom z archívov (v ktorom).

Ďakujem
temp
Člen
Člen
Príspevky: 87
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:23

Predpokladam na spravcovsku organizaciu cintorina. Mozno je kontakt aj na brane cintorina.
Imrich
Veterán
Veterán
Príspevky: 621
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:16
Kontaktovať používateľa:

Na tomto fore sa v minulosti spominali viacere stranky o cintorínoch. Na tejto http://www.cintoriny.sk/src/index.php?I ... intorin=76
sú bratislavske cintoriny včítane Pri Kozej Bráne.
constance4
Člen
Člen
Príspevky: 50
Dátum registrácie: 25 Mar 2013, 23:12
Bydlisko: Praha

No práve ja neprepokladám, že ten hrob je "aktívny" - teda možno už nemá ani náhrobok a možno sa miesto predalo a používa niekým iným. Preto by som potrebovala hrobnú knihu, kde sa píše kto kam a kedy.
Imrich
Veterán
Veterán
Príspevky: 621
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:16
Kontaktovať používateľa:

Už rozumiem problému. Zo skúsenosti viem, že poplatky za hrobové miesta vyberajú obecné úrady. Zrejme rovnaká prax bude aj v Bratislave. Na BA I by o hrobových miestach na cintoríne Kozia brána mali mať evidenciu.
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 895
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Moja skúsenosť pri hľadaní hrobového miesta môjho predka, ktorý zomrel v r. 1921:

- farský úrad viedol len evidenciu pohrebov, neuzatváral zmluvy, lebo nebol vlastníkom pozemku, na ktorom je cintorín
- mestský úrad (matrika a odbor výstavby) v archíve MÚ nedisponujú plánom hrobových miest na cintoríne z tých časov
- správca cintorínov zdedil po predchádzajucom zamestancovi mestského národného výboru tzv. ''karty'', na ktorých bolo meno a adresa nájomcu hrobového miesta. Zmluva bola na dobu desať rokov. Ak sa zmluva nepredĺžila, kartu jednoducho zničili a založila sa nová karta. Tlecia doba bola aj vtedy desať rokov. Je to tak, že sa pochovávalo tam, kde bolo voľné miesto, alebo nepredĺžená nájomná zmluva.
Ku knihe hrobových (hrobných) miest sa asi nedopracujete. Ak by to nariaďoval zákon, tak by som hrob môjho predka našla aj ja.
Výnimku tvorili významné osobnosti pochované na cintorínoch.
constance4
Člen
Člen
Príspevky: 50
Dátum registrácie: 25 Mar 2013, 23:12
Bydlisko: Praha

milestone napísal: Ku knihe hrobových (hrobných) miest sa asi nedopracujete.
No tak to ste ma nepotešila :( predsa len skúsim tú tortúru s kontaktovaním rôznych inštitúcií.
temp
Člen
Člen
Príspevky: 87
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:23

Ja som tiez hladal hroby. Na brane ondrejskeho a mikulasskeho cintorina v bratislave bolo mobilne tel. cislo na spravcu. Zavolal som, nadiktoval som pani, meno hladaneho, datum umrtia. Povedala, ze mi to pozrie v pocitaci (asi pokial je hrob existujuci ) alebo, ak nie, tak to musi pozriet v starych knihach. Zatial sa mi neozvala, ale niektore stare zaznamy existuju. Neviem ci je k nim aj osobny pristup.
constance4
Člen
Člen
Príspevky: 50
Dátum registrácie: 25 Mar 2013, 23:12
Bydlisko: Praha

No tak som si to obvolala:

Najprv na Marianum - tam povedali, že také knihy neexistujú a jediná "evidencia" je to, čo je nafotené na nete, ďakujem pekne, neprosím.

Potom som zistila, že Kozia Brána patrí pod ECAV - takže hľadanie toho najlepšieho telefónneho čísla, rôzne farnosti až nakoniec oddelenie archívu a knižnice - pre Vás: archiv@ecav.sk

No a tam pani povedala, že niečo je, že sa mi na to po sviatkoch jukne a že mám je poslať majl, že koho to má vlastne hľadať.

Tak si teraz sadnem a počkám...
Napísať odpoveď