Grzyvna

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
temp
Člen
Člen
Príspevky: 77
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:23

Prosim niekoho o precitanie-preklad vsetkeho ohladom rodicov a potom posledny stlpec pre Viktora-Jozefa narodeneho 4.3.1894

https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... n663655750

dakujem
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4146
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Rodicia Viktor Grzyvna auriga dominalis (pansky kocis) or.(-iundus) Przecisov penes Vadovice in Galicia (povodom z Vadovic, gmina Przecisów, Halič), matka Filipina Lintner(ova) or.(-iundus) Brumov in Moravia (povodom z Brumova na Morave),
bydlisko Adamovce, krstni rodicia Vendelin Fibik, domkar a Alzbeta Katušinec, jeho manzelka z Brumova, krstil drietomsky farar Jan Hatrik, v poznamke Baptismus collaterae Drietomae - pokrsteny vo farskom obvode Drietoma. Potom je tam poznamka o sobasi v Nitrianskej zupe, Szent Kereszt, dna 16.10.1888, co je dost zvlastne, lebo sa tam zvykne uvadzat sobas pokrsteneho (co je v tomto pripade bud hlupost, alebo omyl). Ale je mozne, ze je to datum a miesto sobasa rodicov. Z tych vsetkych Svatych krizov to odhadujem na Svaty Kriz nad Vahom (v Povazanoch), kedze sa uvadza Nitrianska zupa.
temp
Člen
Člen
Príspevky: 77
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:23

Dakujem velmi pekne, ste super.
AndyT
Veterán
Veterán
Príspevky: 490
Dátum registrácie: 16 Apr 2013, 13:51
Predkovia z oblasti: Okolie Trnavy - Bučany, Trakovice, Brestovany, Šúrovce, Pastuchov, Zavar. Trnka, Briedik, Silný, Bohunický.

Ten "Svaty Kriz" mozu byt aj Krizovany nad Dudvahom, Kerestur.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4146
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

AndyT napísal:Ten "Svaty Kriz" mozu byt aj Krizovany nad Dudvahom, Kerestur.
Neviem, ale asi nie. V matricnom zapise je Szent Kereszt, nie Keresztur. Podla publikacie Nazvy obci Slovenskej republiky (Vyvin v rokoch 1773-1997) ani Krizovany nikdy nemali pomenovanie Szent Kereszt.
Napísať odpoveď