Poručenský úrad 1. stolice v Hlohovci

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
Dari
Veterán
Veterán
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:30
Predkovia z oblasti: Trebaczky, Sztankovics obce v okolí Piešťan

Prosím o radu, kde by som mohla nájsť písomnosti Poručenského úradu 1 stolice v Hlohovci.

Môj pradedo mal smrteľný úraz a zo zápisu smrtného pádu som sa dočítala, že mal vtedy aj nezletilú dcéru, ktorej bol ustanovený poručník. Záhadou pre mňa však zostáva, kto bola táto nezletilá osoba, o ktorej som sa dočítala práve z tejto písomnosti. Nemajú o jej narodení, ani úmrtí evidenciu na príslušnej matrike. Poručník mal za úlohu k súpisu majetku predložiť rodný list nezletilej poručenskému úradu. Záver dedičského konania sa mi doteraz nepodarilo získať. V sčítacích hárkoch z roku 1930 nebola pri tejto rodine zapísaná. Dedičské konanie bolo v roku 1929. Dúfala som, že nejaké podrobnosti o nej nájdem práve medzi písomnosťami tohto Poručenského úradu, avšak neviem sa k nemu dostať, neviem, kde ho hľadať. Nemajú ho v archíve Trnava, Nitra, ani v SNA Bratislava.

Kde mám teda hľadať?
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Poručenský úrad, pokiaľ viem, patril k okresnému súdu, jeho písomnosti by sa mali nachádzať v pobočke príslušného ŠA, alebo na príslušnom okresnom súde.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Dari
Veterán
Veterán
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:30
Predkovia z oblasti: Trebaczky, Sztankovics obce v okolí Piešťan

Ani na súde v Trnave, ani v ŠA Trnava, ani v ŠA Nitra (pod ktorú vtedy patril Hlohovec) nič nemajú (tam som už hľadala).
Preto potebujem poradiť ešte ďalšie možnosti.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Kam Vás nasmerovali, keď ste sa v týchto inštitúciách informovali o dostupnosti spisov poručenského úradu?
Nemusí to byť Váš prípad, no zháňal som isté dokumenty, ktoré súd odovzdal do pobočky ŠA a tam mi vysvetlili, že spis bol skartovaný, nakoľko nedostal "hodnotenie A", teda údajne nebol dostatočne dôležitý pre archiváciu.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Dari
Veterán
Veterán
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:30
Predkovia z oblasti: Trebaczky, Sztankovics obce v okolí Piešťan

Klasika. Posielajú ma navzájom od jedného k druhému. Ja by som potrebovala niečo na upresnenie, kde by mohli byť takéto písomnosti archivované a verím, že potom sa objavia aj tam, odkiaľ mi písali, že ich nemajú.

Pravdepodobne budem musieť ísť nahliadnuť do tohto dedičského spisu priamo na súd. Možno niečo vysnorím.

patricius95 ďakujem.
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 902
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Dari,
mám pocit, že "nezletilá" dcéra bola skôr nemanželská. Neviem, či niečo "vysnoríte na súde". Tiež som hľadala dedičské konanie z r. 1921 a bolo mi povedané, že staršie ako 70-ročné už skartovali. Archivujú len závety. Myslím si, že účastníkom dedičského konania bol práve jej poručník a zastupoval jej práva ako neplnoletej. Ak zdedila nejakú nehnuteľnosť (ornú pôdu, záhradu a pod.) po otcovi (Vašom pradedovi), tak by som skôr šancu videla niečo "vysnoriť" :) práve v Pozemkovej knihe na príslušnom katastrálnom úrade.
Dari
Veterán
Veterán
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:30
Predkovia z oblasti: Trebaczky, Sztankovics obce v okolí Piešťan

Toto ma tiež napadlo. Prababka ale zomrela v roku 1921, mohla byť teda aj manželská a ako som písala, v roku 1930 som už o nezletilej nepočula. Je síce pravda, že na súde archivujú veci 70 rokov, lenže v mojom prípade to konečné dedičské konanie nemám. Tento prípis bol pripojený iba k zápisu o smrtnom páde. Preto nedokážem pozrieť ani na katastri, lebo neviem, či niečo zdedila aj s ostatnými súrodencami, alebo či zomrela, prípadne či zostala v sirotinci. Je ale pravdou, že v rodine ju nikdy nikto nespomenul, okrem jednej veci, že na cintoríne majú pochovaného malého súrodenca.
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 902
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Dari,
viete mená Vašich prastarých rodičov, asi aj obec, v ktorej bývali (katastrálne územie), možno aj číslo domu. Myslím si, že tieto údaje by mohli byť postačujúce pre "empatického" pracovníka KN, aby Vám vyhľadal pozemnoknižnú vložku k parcele/parcelám, ktoré ako manželia mohli vlastniť a až tu zistíte kto, čo a koľko zdedil.
Dari
Veterán
Veterán
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:30
Predkovia z oblasti: Trebaczky, Sztankovics obce v okolí Piešťan

milestone z chuti som sa zasmiala :) . Na Katastroch sú fakt "ochotní". Stalo sa mi, že pracovníci nahlásili notárovi meno a majetok môjho deda (nie pradeda, ale deda) a ten priznal toto dedičstvo pozostalým, ktorí s ním nemali nič spoločné. Zdôvodnili to tým, že tí druhí mali dedičské konanie skôr, ako my. A tak sme prišli o ornú pôdu. Teraz mi nezostáva nič iné, iba súdne konanie. Toto je iba jeden prípad z mnohých na jednom katastri. Pritom ja si svoje tvrdenie viem dokázať práve tým, že mám dedičské konanie po pradedovi. Lenže zasa to stojí čas a peniaze.

Odporúčam všetkým, ktorí robia rodokmeň, aby si tieto dedičské konania vypýtali z príslušných súdov. V nich sú uvedené mená detí, prípadne aj druhého manžela. Bývajú v nich uvedené aj dátumy narodení, aj adresa bydliska. Fotokópie sú väčšinou zadarmo, platí sa iba vtedy, ak to potrebujete na úradné účely.

Na súde sa mi podarilo získať aj kúpnu zmluvu, ktorú už na katastri nemali (vraj také staré veci už odovzdali do archívu).
Darina
Člen
Člen
Príspevky: 53
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:56

Aj my máme skúsenosť s katastrom. Vinou katastra nám vzniklo dvojité vlastníctvo pozemkov. Druhí domnelí vlastníci uznali že na pozemky nemajú nárok, ale kataster požadoval súdne rozhodnutie o vlastníctve. Prečo by sme sa mali súdiť, keď my sme žiadny spor nemali. Tak sme na kataster napísali že to budeme riešiť súdnou cestou, ale súdne poplatky budeme vymáhať od katastra, lebo oni spravili chybu. Potom to už išlo aj bez súdu, stačilo písomné vyjadrenie druhej strany, že si nerobia na pozemky nárok.
Takže zažalujte kataster. Tiež berú nehorázne peniaze a za nič nie sú zodpovední.
Napísať odpoveď