Rozdielna cena za rovnakú službu v SNA v BA

Praktické skúsenosti z archívov.
Richard
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 292
Dátum registrácie: 08 Jan 2013, 21:06
Predkovia z oblasti: Skačany, Hradište, Veľká a Malá Lehota, Veľké Pole, Topoľčany, Bánov, Budapešť, Mezice (ČR)

Aj ja mám jednu otázku. Ako je to s nahliadnutím do hárkov zo sčítanie z roku 1930, keď viem len mená hľadaných a obec. Neviem ani roky narodenia ani adresu. Nájdu mi tie hárky alebo mi dajú krabicu s obcou a budem si ich hľadať ja? Ďakujem. (matriky zlyhali, nikde nič nemajú a toto je pre mňa posledná možnosť)
Používateľov profilový obrázok
wera
Veterán
Veterán
Príspevky: 397
Dátum registrácie: 15 Sep 2012, 23:31

krabicu Vam urcite nedaju, pretoze su to "zive "dokumenty.... ja osobne by som sa najprv opytala telefonicky... (pri predpoklade, ze su to Vasi blizki pribuzni, v opacnom pripade myslim, ze je to bez sance...)
Richard
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 292
Dátum registrácie: 08 Jan 2013, 21:06
Predkovia z oblasti: Skačany, Hradište, Veľká a Malá Lehota, Veľké Pole, Topoľčany, Bánov, Budapešť, Mezice (ČR)

Ďakujem, zavolám - napíšem. Jedná sa o mojich praprastarých rodičov. Príbuzenstvo viem vydokladovať rodnými listami.
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 895
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

wera napísal:ak to bolo pre mna, tak ta poznamka o pozakryvani sa tykala sposobu, nie priciny, pretoze ta mi bola jasna odzaciatku...

ostatnym sa mozno zide...
Nie, nebolo to určené pre Vás wera. :) Je to všeobecne pre všetkých bádateľov, aby neboli prekvapení s prístupom pracovníkov, ktorí sa odvolávajú na platný zákon.
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 895
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Dnes mi prišla odpoveď zo SNA na moju žiadosť o vyhotovenie neoverených xerokópií zo Sčítania ľudu. Podstatná časť odpovede:

"Bádanie pre genealogické účely je spoplatnené v rámci rešeršnej činnosti podľa Opatrenia
ministra vnútra SR zo 17.1.2009 o správnych informáciách a službách štátnych archívov
zriadených Ministerstvom vnútra SR čl. 14/Genealogické údaje".
Bez komentára!
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

milestone napísal:Dnes mi prišla odpoveď zo SNA na moju žiadosť o vyhotovenie neoverených xerokópií zo Sčítania ľudu. Podstatná časť odpovede:

"Bádanie pre genealogické účely je spoplatnené v rámci rešeršnej činnosti podľa Opatrenia
ministra vnútra SR zo 17.1.2009 o správnych informáciách a službách štátnych archívov
zriadených Ministerstvom vnútra SR čl. 14/Genealogické údaje".
Bez komentára!
Ake badanie??? Asi by sme si mali nechat vysvetlit pojem "badanie" a "resersna cinnost". Silno uvazujem, ze v ramci infozakona o to poziadam...
vascoo
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 01 Feb 2013, 15:51

[quote="wera"]krabicu Vam urcite nedaju, pretoze su to "zive "dokumenty....

doovolim si nesuhlasit, v SNA som za posledne skoro tri roky bol celkovo asi 20 krat a krabicu mi dali vzdy. A netreba ani dokladovat, ze to vas predok - pribuzenstvo ich nezaujima (spon mna sa nikdy nepytali.

Proste par dni predtym napisete alebo zavolate do badatelne a objednate sa na studium napriklad scitania Rusoviec z roku 1930. V badatelne vam daju krabicu a sami si hladate co potrebujete. Mozete si to zaznacit na papier, do pocitaca, s kopirovanim je vsak uz problem.

takisto scasti rozumiem preco vyhladanie dokumentov povazuju za resersnu cinnost. Ono aj ked viete ulicu chvilu trva kym to clovek v tej krabici najde. V dedinach (bez ulice) su cisla domov casto poprehadzovane a niektore dediny maju aj tri krabice. takisto vam automaticky zadarmo (aj ked ja som nasiel par takych dobrych dusi) nepovedia v oblastnom archive nejake meno z matriky aj ked viete presny datum narodenia, cize by s tym nemali mat vela prace.
Používateľov profilový obrázok
wera
Veterán
Veterán
Príspevky: 397
Dátum registrácie: 15 Sep 2012, 23:31

hm... :? ... tak sa to od roku 2007 zmenilo.... super, dobre vediet...vdaka :)
david
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

Moja skúsenosť so SNA je vcelku dobrá. Napíšem email, čo potrebujem, odpovedia mi, kedy budem mať materiál pripravený a môžem prísť. Potom si tu krabicu môžem odložiť aj na ďalšie dni. Nie je problém si údaje prepisovať do notebooku.
Dari
Veterán
Veterán
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:30
Predkovia z oblasti: Trebaczky, Sztankovics obce v okolí Piešťan

Myslím si, že sme trošku odbočili od základnej témy a tou je rozdielna cena za rovnakú službu v SNA.
Napísať odpoveď