hľadanie v "živej" matrike.

Staré matriky, digitalizácia, aké informácie nájdete v matrikách.
Tomek
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 06 Sep 2013, 16:12

Ako som sa tu niekde dočítal, prezerať tzv. živé matriky môžu len osoby, ktoré dokážu, že sú v príbuzenskom vzťahu s hľadanou osobou. Viem, že tu v okolí (okres RV) mal starký o.i. dvoch príbuzných, a tiež že tu bývala pani s rovnakým priezviskom. Títo traja sú už však zosnulí.
Starká, keďže starký mi už s hľadaním nepomôže, si nie je istá, či jeden z jeho príbuzných mal syna, a ak áno, či bol jeho, alebo si len prisvojil ženinho. Ani nevie, ako by sa ten syn mohol volať. Ani neviem, či ten pán bol starkého bratranec alebo strýko, či prastrýko. Takže je nejaká možnosť, že budem môcť nahliadnuť do matriky zosnulých, aby som sa čo-to podozvedel?
Druhý príbuzný našťastie zanechal manželku (a ak sa poponáhľam, tak ju stihnem vyspovedať, len, aby si ma nesplietla s falošným plynárom, a nezavolala na mňa políciu :D ), ale tiež si starká nie je istá, či mal vôbec nejakých potomkov.
Podobné je to s tou pani. Môže byť z nejakej vetvy našej rodiny a nemusí. A u tejto zas vôbec neviem, či mala dákych potomkov. Žili sme spolu v jednej obci desať rokov, a až po odsťahovaní som sa dozvedel, že tam bývala menovkyňa môjho starkého. Je teda možné, že by sa dalo nahliadnuť do matriky?
Viem, na ktorých matrikách hľadať (Slavošovce a Rožňava), len či tam nebudem zbytočne merať cestu. Asi by to bolo oveľa ľahšie, keby som poznal potomkov daných osôb.
Ďakujem pekne.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
vo všeobecnosti platí, že do tzv. živej matriky môžete nahliadnuť iba v prípade, že ste príbuzným danej osoby - musí ísť o predka, súrodenca, potomka( nie som si istý, ale tuším, že máte nárok prezrieť aj zápis o strýkovi/tete). Do zápisov o akýchkoľvek ďalších osobách nemáte právny nárok. Môžete skúsiť zavolať na danú matriku a spýtať sa, či by Vám nejako vedeli pomôcť, resp. poradiť. Teoreticky, ak by bol matrikár ochotný, mohol by Vám potrebné údaje poskytnúť.
V opačnom prípade Vám už pomôžu asi len dedičské konania po poslednom spoločnom predkovi...
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Dari
Veterán
Veterán
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:30
Predkovia z oblasti: Trebaczky, Sztankovics obce v okolí Piešťan

Napíšte obdobie, kedy Váš starký žil. Možno by sa našli aj ďalšie možnosti.
AndyT
Veterán
Veterán
Príspevky: 490
Dátum registrácie: 16 Apr 2013, 13:51
Predkovia z oblasti: Okolie Trnavy - Bučany, Trakovice, Brestovany, Šúrovce, Pastuchov, Zavar. Trnka, Briedik, Silný, Bohunický.

Skuste faru. Z mojich skusenosti je to priechodnejsie ako statne matriky.
andrej58
Veterán
Veterán
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 02 Nov 2012, 10:03
Predkovia z oblasti: Orava,Marmárosziget

Tomek napísal:Ako som sa tu niekde dočítal, ..................... ktorých matrikách hľadať (Slavošovce a Rožňava), len či tam nebudem zbytočne merať cestu. Asi by to bolo oveľa ľahšie, keby som poznal potomkov daných osôb.
Ďakujem pekne.
Zbierka zákonov č. 420/2006
Nazeranie do matriky a výpisy z matriky
§ 18
(1) Matričný úrad vyhotoví úradný výpis alebo umožní nazrieť do matriky a robiť z nej výpisy
a) osobe, ktorej sa zápis týka, alebo členom jej rodiny,
b) osobe, ktorá má právoplatným rozhodnutím súdu zverené dieťa do osobnej náhradnej starostlivosti podľa osobitného zákona,10a)
c) osobe, ktorámá právoplatným rozhodnutím príslušného orgánu zverené dieťa do dočasnej osobnej starostlivosti,10b)
d) osobe, ktorá má právoplatným rozhodnutím súdu zverené dieťa do pestúnskej starostlivosti,10c)
e) poručníkovi, ak sa o dieťa osobne stará,10d)
f) súdom ustanovenému opatrovníkovi,10e)
g) na úradné potreby štátnych orgánov, obcí a iných ustanovizní, ak to ustanoví osobitný zákon,
h) na vykonávanie štatistického zisťovania podľa osobitných predpisov.11)
(2) Na účely tohto zákona sa za člena rodiny považuje manžel, rodičia, deti, vnuci, súrodenci a ich deti a v prípade preukázania oprávneného záujmu aj iná blízka osoba.12)
(3) Úradný výpis určený na použitie v cudzom štáte overí krajský úrad, ak medzinárodná zmluva neustanovuje inak.
12) § 116 Občianskeho zákonníka.
Predpis č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník
Blízke osoby
§ 116
Blízkou osobou je príbuzný v priamom rade, súrodenec a manžel; iné osoby v pomere rodinnom alebo obdobnom sa pokladajú za osoby sebe navzájom blízke, ak by ujmu, ktorú utrpela jedna z nich, druhá dôvodne pociťovala ako vlastnú ujmu.
AndyT
Veterán
Veterán
Príspevky: 490
Dátum registrácie: 16 Apr 2013, 13:51
Predkovia z oblasti: Okolie Trnavy - Bučany, Trakovice, Brestovany, Šúrovce, Pastuchov, Zavar. Trnka, Briedik, Silný, Bohunický.

Este podotknem, ze to zavisi aj od matrikarky, ci Vas necha v matrike aj listovat alebo Vam najde presny zaznam. Ak Vas necha listovat, tak si mozete vypisat aj ine zaznamy. Na druhej strane, uz sa mi stalo, ze mi miestny farar nedovolil ani nahliadnut do cirkevnej matriky z 1895, aj ked nie je "ziva". Vsetko mi precital on.
Tomek
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 06 Sep 2013, 16:12

Dari napísal:Napíšte obdobie, kedy Váš starký žil. Možno by sa našli aj ďalšie možnosti.
p. Dari, máte pravdu, to som mal spomenúť... Starký, i keď v tomto prípade nejde o neho, zomrel v 2007 ako 69-ročný. Ten prvý príbuzný (jeho strýko, možno bratranec) umrel pravdepodobne dakedy v 2003-2006 asi vyše 70-80-ročný. Neviem, kedy umrela jeho manželka. Ten druhý príbuzný zomrel tiež v 2007 asi ako 70-ročný. Tá pani, menovkyňa, zomrela v 2010 ako 85-ročná, ako som sa dozvedel z jedných obecných novín.
Ešte mi starká povedala, že sa raz v jednej čakárni u lekára stretla s ďalšou svojou menovkyňou, ktorá nám tiež vraj bola do rodiny. Ale tá umrela, predpokladám, dávnejšie. Teraz by už, podľa toho, ako mi ju opísala starká (ale mohol som ju i zle pochopiť), už mala vyše sto rokov.
Takže podľa toho, čo viem, i matriky narodení, ak by som na ne natrafil, sú stále "živé".
AndyT napísal:Skuste faru. Z mojich skusenosti je to priechodnejsie ako statne matriky.
Neviem, či to bude úspešné. I keď sa mohli narodiť ako katolíci, ale ak nechodili do kostola a nemali ani cirkevný pohreb, zapísal ich farár tak či tak do matriky? Inak by cirkevné matriky nemali byť problém.
andrej58 napísal: Zbierka zákonov č. 420/2006
Nazeranie do matriky a výpisy z matriky
§ 18
(1) Matričný úrad vyhotoví úradný výpis alebo umožní nazrieť do matriky a robiť z nej výpisy
a) osobe, ktorej sa zápis týka, alebo členom jej rodiny,
...
(2) Na účely tohto zákona sa za člena rodiny považuje manžel, rodičia, deti, vnuci, súrodenci a ich deti a v prípade preukázania oprávneného záujmu aj iná blízka osoba.12)
12) § 116 Občianskeho zákonníka.
Predpis č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník
Blízke osoby
§ 116
Blízkou osobou je príbuzný v priamom rade, súrodenec a manžel; iné osoby v pomere rodinnom alebo obdobnom sa pokladajú za osoby sebe navzájom blízke, ak by ujmu, ktorú utrpela jedna z nich, druhá dôvodne pociťovala ako vlastnú ujmu.
p. Andrej58, tie paragrafy som si samozrejme prečítal, ešte predtým, než som tu položil otázku. A ak si to vykladám, mne to vzchádza, že mne bohužiaľ jednako nič neposkytnú... Alebo ako preukážem oprávnený záujem? Podľa toho nespĺňam ani podmienku v odseku (2), ani v § 116. A možno som to len ja zle pochopil... Chcelo by to komentár k tomuto zákonu, ako vidí zákonodarca tento odsek...

Zdá sa, že k tým matrikám sa dostanú až moji potomkovia (kiež dáky budú).
patricius95 napísal: Teoreticky, ak by bol matrikár ochotný, mohol by Vám potrebné údaje poskytnúť.
V opačnom prípade Vám už pomôžu asi len dedičské konania po poslednom spoločnom predkovi...
Dúfam, že sa stretnem s ochotou, ľudia v tomto štáte predsa dokážu i prekvapiť. :-) Nejaké prípadné dedičské konania vôbec nepripadajú do úvahy, ale vnukli ste mi nápad poobzerať sa na stránke katastra.

Mimochodom, neprekáža, že reagujem na vaše odpovede až teraz?
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Radšej neskoro ako nikdy :D
Každopádne nám potom dajte vedieť, či ste uspeli. Pravidelným čitateľom to môže pomôcť pri riešení ekvivalentných problémov
S pozdravom
Patrik Zakarovský
AndyT
Veterán
Veterán
Príspevky: 490
Dátum registrácie: 16 Apr 2013, 13:51
Predkovia z oblasti: Okolie Trnavy - Bučany, Trakovice, Brestovany, Šúrovce, Pastuchov, Zavar. Trnka, Briedik, Silný, Bohunický.

Co sa tyka zapisu do matriky, stretol som sa s pripadom umrtnej matriky, kde ako pricina smrti bolo napisane "samovrazda". Z cirkevneho hladiska sa samovrazda povazuje za smrtelny hriech (bez ohladu na to, ci chodil do kostola alebo nie). Aj napriek tomu bol dotycny v matrike zapisany a v poznamke bolo uvedene, ze sa nejednalo o cirkevny pohreb. Ina situacia je, ked sa jedna o svadbu, ktora nebola v kostole (tusim sa to vola civilny sobas). Vtedy zaznam o nej v cirkevnej matrike nie je, je iba v matrike obecnej. To iste je pri narodeni, lebo cirkevna rodna matrika nie je ani tak rodna, je to matrika krstov. V minulosti sa ale zapisovalo skoro vsetko. Co neokrstil farar, to okrstila porodna baba a farar zapisal do matriky.
Dari
Veterán
Veterán
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:30
Predkovia z oblasti: Trebaczky, Sztankovics obce v okolí Piešťan

Neviem kde všade ste hľadali a aké rady ste si prečítali z týchto stránok. Avšak na základe Vašich posledných údajov, by som sa objednala v Slovenskom národnom archíve a prezrela si sčítacie hárky obce, v ktorej Vaši predkovia bývali a to konkrétne z roku 1940 aj 1950. Písali sme tu, že v roku 1940 bola povinosť žien písať aj rodné mená. Tento postup by bol pre Vás určite lepší, než hľadať v živých matrikách. Taktiež na katastroch na listoch vlastníctva bývajú väčšinou iba blízki príbuzní. Skúste pozrieť aj nezistených vlastníkov. Bývajú pri nich zvyčajne uvedené buď čísla dedičských konaní, alebo čísla kúpnej zmluvy. Z nich sa tiež dozviete viac o vašich príbuzných.

Prajem veľa úspechov.
Napísať odpoveď