Bodky v menovateli v supisoch

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4951
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Iste ste sa s tym stretli a ja za ten svet neviem, co to znamena, resp. ako tento zlomok interpretovat. V tejto teme viewtopic.php?f=31&t=5571 je snimok z Terezianskeho urbara, kde su viackrat pouzite bodky v menovateli - bud jedna, alebo dve (v najnovsom pripade, co mam, su dokonca tri). Tie bodky v menovateli su na predmetnom obrazku pri urbarskych povinnostiach skultetov.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3252
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Pán Duros, podľa mňa je to jednoznačné. Zapisovateľovi sa nechcelo prepisovať celý menovateľ zlomku, a tak namiesto 1-cifernej číslice zhodnej s tou vyššie zapísal bodku, namiesto 2-ciferného čísla 2 bodky atď.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4951
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Aj by som to bral, ale ako potom budeme interpretovat vajcia ako urbarsku povinnost v tomto supise (predposledny stlpec): viewtopic.php?f=13&p=9906#p9906
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3252
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Už som sa s takýmto zápisom, kedy poddaní mali odovzdávať zlomky vajec / kureniec stretol, prečo tomu bolo tak, vysvetliť neviem. Odhadujem, že takto boli vyjadrené povinnosti poddaných "de iure" i keď "de facto"odovzdali napr. 1 kura za 3 roky. S tými bodkami som si však na sto percent istý.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4951
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Dobre, ale podla Vasej teorie by to znamenalo 1 celu, ci? Teda v pripade tych vajec, vezmime ako priklad Žilinčara - 2 20/.., teda inymi slovami 2 20/20, co by inak znamenalo 3 kusy... to sa mi zda nejake divne. Alebo som to pochopil nespravne?
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3252
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Lenže Žilinčar tam má uvedené 2 20/26 (uznávam, že tá šestka uvedená v prvom riadku môže zvádzať k nulke...)
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4951
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Tak teraz sa v tom uz vobec nevyznam. Pochopil som Vas nazor tak, ze bodky v menovateli su dettovanim citatela (citujem: Zapisovateľovi sa nechcelo prepisovať celý menovateľ zlomku, a tak namiesto 1-cifernej číslice zhodnej s tou vyššie zapísal bodku, namiesto 2-ciferného čísla 2 bodky atď. ). Aj keby hned v citateli bola 26, tak podla toho aj v menovateli by mala byt 26 (aj ked teda ja na jednom aj druhom liste vidim v citateli 20). Ako mam teda chapat 20/26?
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3252
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Nesprávne ste ma pochopili. Bodky v menovateli sú opakovacím znamienkom menovateľa z predchádzajúceho riadka. To znamená, že údaje o vajciach u všetkých ľudí až po Žilinčara majú menovateľ /26.
20/26 podľa mňa treba chápať tak, že za 26 rokov musel odovzdať 20 vajec.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4951
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Heureka! Uz som to pochopil! :-) Srdecna vdaka! :-) A v tomto pripade o cisle 26 niet pochyb, to je jasne.
Používateľov profilový obrázok
ludolf
Člen
Člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:59
Predkovia z oblasti: Banskobystrický okres

Tak toto je super, uz dlhsie som si aj ja lamal hlavu nad tymto a to co tu pise Patrik ma logiku vdaka :)

Len jedna vec ma zarazila: "20/26 podľa mňa treba chápať tak, že za 26 rokov musel odovzdať 20 vajec." - to znamena ze hodnota (cislo) v citateli znamena pocet rokov? Alebo to zle chapem?
Napísať odpoveď