Lihosit - obec Nižná Lipnica

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
markoski_21
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 22 Dec 2020, 18:33
Predkovia z oblasti: Lihosit - Nižná Lipnica

Dakujem Vam krasne. No vidiet, ze sa v tom viete orientovat a viete presne, kde zacat a hladat. Naozaj si to vazim!
Do patrania sa veru pustim a zostavim si plan :D
Snad sa teda zadari, a podari sa mi vypatrat co aj chcem.

Este raz dakujem za skvele tipy!
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 913
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

markoski_21 napísal: 22 Dec 2020, 21:04 ...Môj starý otec - Ján Lihosit sa narodil 25.5.1928 v Nižnej Lipnici v Poľsku (na zákl. rodného listu môjho otca Františka)...
Dobrý deň,
ďalší tip - chcem Vám dať do pozornosti tohto kandidáta http://www.svazky.cz/test/svazkyMT.php? ... dej=Hledat .
O sprístupnenie jeho záznamu môžete požiadať tu https://www.abscr.cz/jak-zadat/ .
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 913
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

markoski_21 napísal: 22 Dec 2020, 21:04 ...snažím sa vypátrať mojich predkov mužskej línie...Na začiatok by stačil môj pra-starý otec...

...dokážem doložiť len to, že zo zápisu o krste môjho starého otca je jasné, že jeho rodičia boli Karol a Mária a žili tiež v Nižnej Lipnici. A práve Karol Lihosit, t.j. môj pra-starý otec ma zaujíma.
Rád by som sa dozvedel kde a kedy sa narodil, zomrel, prípadne kde je pochovaný.

Kontaktoval som farnosť v Nižnej Lipnici... Bohužiaľ som dostal odpoveď, že farnosť vznikla až v roku 1919 (čo som si správne overil) a mám kontaktovať farnosť vo Vyšnej Lipnici...Čo ma ale prekvapilo bol fakt, že vo farnosti Nižnej Lipnice nemajú žiadny záznam ani o mojom starom otcovi Jánovi, narodenom v roku 1928, pričom z rodného listu môjho otca je jasné, že sa tam narodil. Taktiež som kontaktoval obecný úrad Nižnej Lipnice, taktiež bez výsledku..

Vedeli by ste mi prípadne pomôcť? Okrem farnosti a obecného úradu, kde by som sa mohol dozvedieť údaje o mojom pra-starom otcovi? Rodný list starého otca by veľmi pomohol...
Dobrý deň,
hovoríte, že máte zápis o krste Vášho starého otca Jána (*1928), a napriek tomu ste kontaktovali Rk Farský úrad v Nižnej Lipnici s výsledkom dohľadania, že záznam o jeho krste nie je v cirkevnej matrike. Pozrite sa na ten dokument o krste, aký je tam názov a pečiatka farského úradu, ktorý ho vydal. Takto môžeme len špekulovať, že Váš starý otec mohol byť pokrstený aj v inej farnosti. Zatiaľ som nepostrehla, akého boli vierovyznania, čo je dôležité z hľadiska, aký farský úrad vôbec osloviť.

To, že Karol a Mária Lihositovci žili v Nižnej Lipnici, ešte nemusí automaticky znamenať, že sa tam narodili. Ale, mohli sa tam narodiť obaja, alebo len jeden z nich.

Kontaktovali ste Obecný úrad v Nižnej Lipnici - bez výsledku. Ani na Slovensku nie je v každej obci matričný úrad. To isté platí aj pre Nižnú Lipnicu, ktorá by mala patriť do územného obvodu Matričného úradu v Jablonke https://www.jablonka.pl/index.php .

Odporúčam Vám, vytlačte si tento formulár http://jablonka.nazwa.pl/v2/downloads/f ... ze/USC.pdf , nemusíte písať list a trápiť sa s poľštinou. Vypíšte, čo a koho potrebujete, nehodiace sa, preškrtnite, podpíšte sa, zoskenujte a emailom im to zašlite. Nezabudnite pripojiť prílohy na zdokladovanie príbuzenského vzťahu - Váš, otcov a starého otca dokumenty, ktoré máte. Neviem, od akého roku majú matričné knihy. Je to hlavne o šťastí. ;)

Len pre istotu - ďalší najbližší Matričný úrad je vo Vyšnej Lipnici.
markoski_21
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 22 Dec 2020, 18:33
Predkovia z oblasti: Lihosit - Nižná Lipnica

Dobrý deň,

v zápise o krste môjho starého otca je názov a pečiatka farského úradu v Nižnej Lipnici, práve preto mi bolo divné, že na ich farnosti o ňom podľa ich vyjadrenia nemajú žiadny záznam. Takže fakt neviem..
Čo sa týka vierovyznania, aj starý otec Ján Lihosit, aj jeho otec Karol Lihosit (môj pra-starý otec) boli spolu s manželkami rímsko-katolíci.
Čo sa týka matričného úradu v Jablonke, ten som kontaktoval a taktiež nemajú žiadny záznam. Odporučili ma na matričný úrad vo Vyšnej Lipnici. Odtiaľ zatiaľ nemám odpoveď, ale snáď sa po sviatkoch vyjadria. Myslím, že práve vo Vyšnej Lipnici by som mal hľadať, ale je to zatiaľ len domnienka.
Takže hľadám ďalej a myslím, že keď to bude možné, vyrazím za hranice a snáď sa niečo dozviem.

Mimochodom, možno som to prehliadol, ale táto časť Oravy by mala byť v ktorom archíve resp. kde na Slovensku? Bude to Bytča?
Každopádne Vám ďakujem za tipy, úvahy a ďalšie nasmerovanie. Vážim si to.

Marek Lihosit
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 518
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

Skúsim prispieť pár vetami do diskusie.

Na SR by malo ísť o archív v Bytčí, no neviem, či majú tieto matriky. Keďže Lipnica bola časťou Uhorska, tak štátne matriky sa začali pisat po roku 1895. Predchádzajúce obdobie je len v cirkevnej matrike a tie sa nachádzajú stále na farách. To pre prípad, že sa dostanete v badáni do tohto obdobia.

Treba mať aj štastie na ústretovosť farára, čo nebýva pravidlom.

Niektoré štátne matiky (po 100 rokoch) odovdzávali dané matričné úrady do archívu, no ponechali si indexy.

Priezvisko Lihosit je veľmi rozšírené v Lipnici. Dokonca súčasný wojt gminy Lipnica Wielka je istý Mateusz Alojzy Lichosyt.

V 19 storočí som našiel aj sobáše Lihositov v Rabčiciach (susedstvo Lipnice). Mali to na skok, celkovo boli časté sobáše Rabčičanov s ľudmi z Lipnice najmä jej časti Prívarovka.

Matriky tejto dnes poľskej časti Oravy nie sú dostupné online.

Z dnes poľskej časti Oravy odchádzali ľudia v dvoch vlnách, po 1sv vojne a roku 1924 (definitívne určenie hraníc) a po 2.sv. vojne.
Napísať odpoveď