Vojenské čaty

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
martin02
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 47
Dátum registrácie: 28 Jan 2013, 16:16
Predkovia z oblasti: farnosti Brezany, Lazany, Bojnice

Tie gombíky veru budú s prekríženými mečmi, podobné sú prakticky doteraz používané (aspoň myslím) - rozdiel je akurát v materiáli, z akého sú zložené, prípadne v iných drobnostiach (tiež to niekde na nete podľa mňa vyhrabeš ;) ) Ten gombík na fotke by zrejme mal byť taký, ako bol používaný za 1. ČSR (skús pozrieť detektorweb.cz - a nejak tam vyhľadať nálezy gombíkov z 1. ČSR, tam by mohlo byť viac fotiek...)
"špagáty" by mali byť tzv. šnúry, ktoré nosil vojak, čo mal v ten deň strážnu službu (alebo veliteľ), tiež sa občas objavia na aukčných serveroch. Bližšie pozri tú Rukověť pro poddústojníky - ak si ju ešte nenašiel, tak mi napíš súkromnú správu tuto na fóre, a skúsim ti to pozrieť ;)
Používateľov profilový obrázok
dado11
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 265
Dátum registrácie: 16 Feb 2013, 19:16

No tú Rukověť pro poddústojníky som nenašiel ale asi nemal uvažujem z toho že na tých fotkách napr. ten link na sberatel.com je vidno rukáv a na ňom sa mizdá že nič nieje ale taktiž na fotke vydno opasok s prackou zrejme s levom teda asi 1.čsr ale ten meč neviem niekto mi napísal že je to asi bodák vzor 24 ale niesom si istý tie šnúry vypadá že sú hnedej farby.
Tie fotky vyskúšam prekopírovať a mali by byť teda lepšie v tedy toho určíme možno viac lebo mám ešte pár otázok na ktoré dúfam že spoločne nájdeme odpoved ale asi iba s jasnejším foto alebo je to moje foto takže fotky mám doma takže voľným okom asi uvidím zatiaľ viac. Na jednej z fotiek dosť rozmazaná mám čiapku a opasok a na límci akoby mal dve hviezdy ale nie na pleci - hodnosť ale to som určil iba pomocou tej rozmazanej fotky takže to nieje isté ale lepšie sa na to pozriem až zajtra teda 9.4. ale zatiaľ ďakujem že mi s tým pomáhaš sám by som to nezvládol. Ďakujem.
Dôležitá vec je neprestať sa pýtať :) , Prajem pekný deň, Dávid
Používateľov profilový obrázok
dado11
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 265
Dátum registrácie: 16 Feb 2013, 19:16

Pozrel som sa na to lepšie ale tá pracka na opasku nieje s levom vypadá to že v strede je dáka bodka alebo hviezda ale na druhej fotke má pracku na ktorej je lev teda znak 1.čsr
a na límci má čiernu výložku (pod krkom) a na nej dve hviezdy ale ked sa na to lepšie pozriem vypadá to nie jak hviezdy ale skôr ako štvorec otočený tak že vypadá ako prirovnám to logu orion a tá čiapka na šilte má šnúru a v predu odznak trojuholníkového typu. Mne sa nezdá na výložke kde by mali byť hviezdy na pleci nemá hviezdy teda bol asi vojak-vojín iba malý gombík na pridržanie výložky ale na druhom kraji to vypadá ako by mal veľký odznak na mieste hviezd okrúhleho tvaru. Má tam aj pušku ale v tom sa nevyznám iba môžem povedať že v predu na puške je akoby meč.
Pridávam pár príloh na ktorých je vydno pár vecí čo som si všimol na uniforme.
Prílohy
17-.jpg
17-.jpg (52 KiB) 4188 zobrazení
12.jpg
12.jpg (7.52 KiB) 4188 zobrazení
114521170120105963881.jpg
114521170120105963881.jpg (8 KiB) 4188 zobrazení
Dôležitá vec je neprestať sa pýtať :) , Prajem pekný deň, Dávid
martin02
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 47
Dátum registrácie: 28 Jan 2013, 16:16
Predkovia z oblasti: farnosti Brezany, Lazany, Bojnice

To čo má na jednej fotke na boku, resp. neskoršie na puške nasadené je naozaj československý bodák vz. 24, patril medzi štandardnú výstroj vojaka za 1. ČSR. To by malo byť viac rozpísané v tej Rukověti...
Inak musíš odlíšiť všetky fotky od tej, na ktorej je uniformovaný človek s dvoma "hviezdami" na golieri, on nebude vojak-príslušník armády, ale inej organizácie (policajt/četník/apod.), kdežto na ostatných fotkách sú príslušníci armády
Používateľov profilový obrázok
dado11
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 265
Dátum registrácie: 16 Feb 2013, 19:16

Inej organizácie? ten vojak to je ten istý voajk teda môj prastarký ale neviem prečo je na jednej v armádnom a v druhom ako ty píšeš.
Dôležitá vec je neprestať sa pýtať :) , Prajem pekný deň, Dávid
martin02
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 47
Dátum registrácie: 28 Jan 2013, 16:16
Predkovia z oblasti: farnosti Brezany, Lazany, Bojnice

dado11 napísal:Inej organizácie? ten vojak to je ten istý voajk teda môj prastarký ale neviem prečo je na jednej v armádnom a v druhom ako ty píšeš.
Takto to zatiaľ vyzerá, pokiaľ nebude lepšia kvalita tej fotky, nie som ti schopný viac povedať ;)
Používateľov profilový obrázok
dado11
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 265
Dátum registrácie: 16 Feb 2013, 19:16

Pridávam kvalitnejšie foto bohužiaľ asi malé ale kvalitné je tam viac fotiek tie ktoré sú na určovanie som obhraničil modrími čiarami.

martin02 : tebe pošlem na email väčšie foto a asi aj kvalitnejšie ak mi samozrejme ten email pošleš to správ. :D
Prílohy
geni 2.JPG
geni 2.JPG (108.75 KiB) 4126 zobrazení
geni 1.JPG
geni 1.JPG (113.96 KiB) 4126 zobrazení
geni.JPG
geni.JPG (100.15 KiB) 4126 zobrazení
Dôležitá vec je neprestať sa pýtať :) , Prajem pekný deň, Dávid
Používateľov profilový obrázok
dado11
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 265
Dátum registrácie: 16 Feb 2013, 19:16

Ešte jedno foto.
Prílohy
geni 3.JPG
geni 3.JPG (89 KiB) 4125 zobrazení
Dôležitá vec je neprestať sa pýtať :) , Prajem pekný deň, Dávid
Používateľov profilový obrázok
dado11
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 265
Dátum registrácie: 16 Feb 2013, 19:16

martin02: dik moc za pomoc. :D

Nevie niekdo presne o akú organizáciu napr: polícia, hasiči... sa jedná podľa uniformy?
Je to na tom prvom obrázku vyznačená. Lepšie fotky naskenované môžem poslať na email.

Ďakujem. :D
Dôležitá vec je neprestať sa pýtať :) , Prajem pekný deň, Dávid
Používateľov profilový obrázok
dado11
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 265
Dátum registrácie: 16 Feb 2013, 19:16

už mám pár info o tej uniforme a to:

Rozhodně je to hasič. Na nárameníku má zemský znak + číslo (tuším že župy, nejsem si jist jak byli hasiči členěni), označení na límci přísluší funkcionáři na úrovni roty. Ostatně i dnes má několik různých funkcí u SDH na podobné úrovni jedno "hodnostní" označení. V uvozovkách je to právě proto, protože to není označení hodnosti, ale funkce. Zajímavý je ten opasek, takhle mi to přijde jako nějaký německý - pak by to musela být těsná poválka.
Slovenský byl totožný, ale samozřejmě tam byl slovenský zemský znak - trojvrší s dvojkřížem. Obdobně existoval znak pro moravské hasiče atd.
Tady je přehled funkčního označení slovenského hasičstva těsně před válkou. V době existence Slovenské republiky a těsně po válce to asi bylo obdobné


Ak by niekto vedel na tej fotke alebo podľa tochto nového pomocného popisu určiť dačo na vyše tak budem iba rád. Cení sa každá informácia. :D
Ďakujem.
Prílohy
551777_309758909134283_124726632_n.jpg
551777_309758909134283_124726632_n.jpg (13.24 KiB) 4074 zobrazení
736928uniforma.jpg
736928uniforma.jpg (107.08 KiB) 4074 zobrazení
Dôležitá vec je neprestať sa pýtať :) , Prajem pekný deň, Dávid
Napísať odpoveď