zaznam v matrike, neviem ho celkom precitat

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
AndyT
Veterán
Veterán
Príspevky: 490
Dátum registrácie: 16 Apr 2013, 13:51
Predkovia z oblasti: Okolie Trnavy - Bučany, Trakovice, Brestovany, Šúrovce, Pastuchov, Zavar. Trnka, Briedik, Silný, Bohunický.

Podla Matricneho slovnika je:
colonus - rolnik, gazda, osadnik
agricola - rolnik, sedliak, gazda
Používateľov profilový obrázok
zuzana.hl
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 30 Jún 2013, 15:29
Predkovia z oblasti: Lakšárska Nová Ves, Lozorno, Zákopčie, Kolačno, Veľké Uherce
Bydlisko: Partizánske

...takze prakticky je to to iste. snad ten agricola bol viac pestovatel ako chovatel, aspon tak mi to pripada. aj podla inych slovnikov :)
AndyT
Veterán
Veterán
Príspevky: 490
Dátum registrácie: 16 Apr 2013, 13:51
Predkovia z oblasti: Okolie Trnavy - Bučany, Trakovice, Brestovany, Šúrovce, Pastuchov, Zavar. Trnka, Briedik, Silný, Bohunický.

Kazdopadne to potom nesedi s tym zeliarom. Skuste porovnat roky, kedy je tam inquilinus a kedy agricola alebo colonus. Neprisiel vtedy dotycny k nejakym majetkom? Mohol ich dostat od velkomozneho pana. Niekde som cital, ze napr. grof Zay (tusim to bol on) tak urobil.
AndyT
Veterán
Veterán
Príspevky: 490
Dátum registrácie: 16 Apr 2013, 13:51
Predkovia z oblasti: Okolie Trnavy - Bučany, Trakovice, Brestovany, Šúrovce, Pastuchov, Zavar. Trnka, Briedik, Silný, Bohunický.

Alebo sa dobre ozenil :-). Zistite, co bol nevestin otec. Mozno mali majetky oni. Rodicia dotycneho maju uvedene nejake postavenie?
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 5005
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Je to skratka Inq. od Inquilinus - zeliar. Ako pise AndyT, muselo prist ku zmene majetkovych pomerov.
Používateľov profilový obrázok
zuzana.hl
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 30 Jún 2013, 15:29
Predkovia z oblasti: Lakšárska Nová Ves, Lozorno, Zákopčie, Kolačno, Veľké Uherce
Bydlisko: Partizánske

Jozef bol želiar, vyslovene je to napisane este pri jeho druhom dietati. no pri tretom je uz colonus...

aj pri Jozefovom otcovi je nieco podobne - tu pri prvom dietati je inqil. - maria lucia gubkova, krstena 12.dec.1837 https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... :608757774

pri druhom dietati magdalene, krstenej 3.10.1839 ma uz pisane col. + nejaka skratka - arend? - co znamena ta skratka? vdaka
https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... :608757774
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 5005
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

zuzana.hl napísal:...

pri druhom dietati magdalene, krstenej 3.10.1839 ma uz pisane col. + nejaka skratka - arend? - co znamena ta skratka? vdaka
https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... :608757774
col(onus) arend(ator) - rolnik najomca, teda ze rolnicil na prenajatej pode.
Používateľov profilový obrázok
zuzana.hl
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 30 Jún 2013, 15:29
Predkovia z oblasti: Lakšárska Nová Ves, Lozorno, Zákopčie, Kolačno, Veľké Uherce
Bydlisko: Partizánske

vedel by mi niekto poradit v akej obci bol sobas? vdaka
Prílohy
Obrázek3.png
Obrázek3.png (133.13 KiB) 4270 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3301
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Škoda, že ste nám nedali odkaz na celú stránku z matriky. Ja tam čítam Felfalu, našiel som dve potenciálne obce:
Ófelfalu - Horná Ves, okr. Prievidza
Felsöfalu (do r. 1899 Felfalu) - Chvalová, okres Revúca
Snáď som pomohol.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Používateľov profilový obrázok
zuzana.hl
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 30 Jún 2013, 15:29
Predkovia z oblasti: Lakšárska Nová Ves, Lozorno, Zákopčie, Kolačno, Veľké Uherce
Bydlisko: Partizánske

dakujem, pomohli ste :) Bude to Horna Ves pri Prievidzi ;)
Napísať odpoveď