Predok v väzení po 2. svetovej vojne v Prahe

Tipy na knihy užitočné pri genealogickom pátraní. Máte zaujímavú knihu a ste ochotní v nej pre ostatných vyhľadať nejakú informáciu? Sem s ňou.
kukuca
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 09 Máj 2017, 13:53
Predkovia z oblasti: Slovensko, Vojvodina, Detva, Pliešovce, Krupina, Veľký Lom, Brezno

Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať, či je možné zistiť za čo (príčinu) bol väznený jeden náš príbuzný (Slovák) v Prahe na Pankráci v máji 1945. Je nejaký spôsob ako sa dostať k archívnym záznamom z väzenia (z basy)? Sú nejaké zaznamy niekde online? Alebo je možné požiadať o takéto údaje písomne (elektronicky/papierovo?). Za akékoľvek rady vopred ďakujem.
Používateľov profilový obrázok
harmi1930
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 246
Dátum registrácie: 09 Jún 2017, 15:56
Predkovia z oblasti: Podlužany/Tekovská Nová Ves (Nová Dedina), Pezinok/Častá/Ch.Grob, Smolník (pri Snine)

Mozno sa aj tu niekto najde, kto ma s tymto skusenost, ale takuto otazku by som vam odporucal opytat sa na ceskom gene fore (http://genealogie.taby.cz/). ph.
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 709
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17
Predkovia z oblasti: Frivaldszky, Hidvéghy, Sujanszky, Zamaróczy - Trenčianska župa

kukuca napísal:
20 Aug 2018, 13:02
...je možné zistiť za čo (príčinu) bol väznený jeden náš príbuzný (Slovák) v Prahe na Pankráci v máji 1945. Je nejaký spôsob ako sa dostať k archívnym záznamom z väzenia (z basy)?...
Na začiatok Vám odporúčam, osloviť Státní oblastní archív v Prahe, kde majú tento arch. fond - http://www.badatelna.eu/fond/8655 . Bohužiaľ, značná časť z neho ešte nie je spracovaná.

„V souvislosti s justičními fondy si zmínku zaslouží i archivní fondy Věznice krajského soudu trestního Praha (tj. věznice Pankrác) a Trestnice pro ženy Řepy, které obsahují i osobní spisy trestanců“. Zdroj: http://www.soapraha.cz/index.php?lang=c ... &subpage=8
Napísať odpoveď