VYRIEŠENE: Narozenia: 1843 Sušice nemčina

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
davidca
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 26 Nov 2018, 18:45
Predkovia z oblasti: Hlobilovi

Dobrý večer,

Poprosil by som o pomoc s prečítaním záznamu narodenia Františka Škrabalka 2. júna 1843 v Sušicích na tomto odkaze vľavo posledný zápis -
- http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=214


Otec - Franz Škrabalek Podsedker v. (von) Suschitz

Matka - Franziska Tochter des Franz Schebetik (Šebetík) him?? in Suschitz u. dem Marianna geb. Mitek Bau uns von Selgin? in Bulm??

Vopred ďakujem za odpoveď.
Naposledy upravil/-a davidca v 15 Júl 2019, 21:28, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 3783
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Dobrý deň, sledujem, že Vaše otázky na čítanie smerujú na české, resp. moravské matriky. Netvrdím, že tu nie sú ľudia, ktorí vedia niečo prečítať v kurrente, no istejšie by ste to mali zrejme na českom fóre genealogie.taby.cz, kde Vám iste aj najskôr dešifrujú lokality, ako v prípade tejto otázky.
Používateľov profilový obrázok
obi
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 192
Dátum registrácie: 17 Feb 2017, 18:58
Predkovia z oblasti: Obenau,Stouy,Rakúsko,Maďarsko,Slovensko

Otec - Franz Škrabalek Podsedker v. (von) Suschitz

Matka - Franziska Tochter des Franz Schebetik (Šebetík) herschaftliche drab in Suschitz und der Marianna geb. Witek Bauers von Stolčín (Stojčín) in Bőhmen.


Pekný deň

Ján
Napísať odpoveď