hledám předka Michal Kováčik

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
gabby
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 10 Aug 2019, 13:26

Dobrý den,

potřebuji pomoct s hledáním mého praděděčka Michala Kováčika, který se narodil 8.9.1907 v Malých Ripňanech okr. Topolčany. Jeho rodiče byli František Kováčik a Alžběta roz. Šlosariková. Nevím, ani kdy přišel do Česka. Informace mám z oddacího listu, když se v roce 1937 ženil.

Našla jsem jen nějaké matriky naskenované na familysearch, ale nenašla jsem nic po roce 1900. Tak bych se chtěla zeptat, jestli jsou archivy, kde jsou matriky pro danou oblast uložené, kam bych mohla napsat. Vůbec nevím od čeho se mám odrazit a kde hledat, budu vděčná za jakékoliv rady.
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

Mne sa podarilo na FS nájst zrejme brata Vášho pradeda. Podla linku nizsie (klinknut na ikonu fotoaparatu) sa volal Stefan Kovacik narodený 30.10.1891. Mozno ste o nom vedeli.

https://www.familysearch.org/search/rec ... a&offset=0

V linku nizsie je sobas Frantiska Kovacika a Alzbety Slosarik. Sobáš bol 17.11.1889.Ak to dobre chápem, tak Frantisek bol vdovec a dokonca je tam dodatocne dopisany aj dátum jeho narodenia (2.10.1855).

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... at=1382977

Index mi uz neponuka viac deti Frantiska Kovacika a Alzbety Slosarik. Bolo by vhodne manualne prelistovat danu matriku na FS. Krsty by mali byt dostupne do 1895.
https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library

A nasledne poziadat matricny urad (žial neviem, ktorý presne - nepoznám oblasť) o vystavenie genealogickych informacii o vsetkych detoch Frantiska Kovacika a Alzbety Slosarik od 1895 (odvtedy sa viedli štátne/civilné matriky), jedným z nich je Vás pradedo Michal. Budu ziadat preukazanie pribuzenskeho vztahu a správny poplatok.

Ak by ste chceli ist viac do minulosti, tak musíte najskor zistit meno predoslej manzelky Frantiska, jej umrtie. A potom jeho deti z predosleho manzelstva, jeho narodenie, jeho predosly sobas. Toto vsetko by malo byt na FS.
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

Zrejme bude ten matričny úrad vo Veľkých Ripňanoch.
http://www.velkeripnany.sk/oddelenia-ocu.html

Pri sobáši Frantiska a Alzbety su uvedene dva bydliska, Horne Obdokovce a Male Ripnany, no je to dopisovane neskor. Zeby bol Frantisek z H.Obdokoviec a Alzbeta z M.Ripnian? Tak ci tak, islo zrejme o jednu rk farnost.
http://csaladfa.palmai.eu/felvidekiak/
gabby
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 10 Aug 2019, 13:26

Děkuji moc, o pradědečkovi jsem věděla prakticky jen to co je napsáno v jeho oddacím listě
Napísať odpoveď