úmrtie 1829 - prosím o pomoc s čítaním a prekladom - vyriešené

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
bibka4477
Člen
Člen
Príspevky: 56
Dátum registrácie: 27 Aug 2018, 22:14

Dobrý večer, podarilo sa mi nájsť záznamy, ale vôbec to neviem vylúštiť tak, aby mi to translator preložil. Prosím Vás mohli by ste mi pomôcť? prikladám link (image 326 of 335):

1. Elizabetha Slik úmrtie 10.12.1829 Čermany, Vicsap ... panper vidun Inquilana inse Vicap ...
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443

2. Catharina Katrusin - tu je poznámka v poslednom stĺpci, ktorú neviem ani prečítať
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... AQVNH-TKVY

vopred ďakujem
Naposledy upravil/-a bibka4477 v 08 Nov 2019, 16:04, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 2250
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Rod Zakarovský a Koscik z Ruských Pekľan a Ličartoviec, Leľo z Havranca a Trenčanský z Nitrianskej Stredy
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať používateľa:

Dobrý večer,
pri Kataríne Katrušinovej je poznámka o listine č. 6126 z r. 1897, podľa ktorej sa za otca dieťaťa uznáva Michal Katrušin, ktorý si matku dieťaťa vzal 12. (?)novembra 1877.
Zápis pri Alžbete Slikovej nedokážem preložiť od slova do slova. Píše sa tam o úmrtí chudobnej 60-ročnej vdovy zapatrenej všetkými sviatosťami, ktorá zomrela na kašeľ a bodnutia/uhryznutia/pichnutia - trošku sa mi to javí ako nejaká anafylaktická reakcia, ale to berte ako názor utvorený na základe troch prečítaných slov, nie je to určite na 100%.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
bibka4477
Člen
Člen
Príspevky: 56
Dátum registrácie: 27 Aug 2018, 22:14

Dobry den. Velmi pekne dakujem, je to viac informacii ako som dokazala vylustit ja.
Napísať odpoveď