Matej Satko 1827-1880. Vyriešené.

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
Franta
Člen
Člen
Príspevky: 80
Dátum registrácie: 20 Mar 2019, 11:21

Dobrý deň. Prosím Vás vie mi niekto pomôcť na čo zomrel môj prapradedo. Tiež by ma zaulímalo čo je napídané v poslodnom stĺpci pri jeho zápise o úmrtí. Ďakujem. https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... 554443[img]
Úmrtie Matej Satko 1880.jpg
[/img]
Naposledy upravil/-a Franta v 11 Dec 2019, 19:44, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 2355
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Rod Zakarovský a Koscik z Ruských Pekľan a Ličartoviec, Leľo z Havranca a Trenčanský z Nitrianskej Stredy
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať používateľa:

Dobrý deň,
v kolónke s príčinou smrti sa doslovne uvádza, že zomrel na tuberkulózu a rakovinu žalúdka (lat. Phtisis cum cancro stomachali). V poslednom stĺpci je uvedené, že nebohého pochovával Jozef Herbán s asistentmi - kapucínmi - bratmi Hugom a Adolfom.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Franta
Člen
Člen
Príspevky: 80
Dátum registrácie: 20 Mar 2019, 11:21

Pán Zakarovský velmi pekne Vám ďakujem. Ja som ako príčinu smrti dosledoval iba ako nejaký vred. S úctou Satko
Ešta raz ďakujem.
Napísať odpoveď