Narodenie Michalovce 1855, staroslaviančina

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
petrak24
Príspevky: 26
Dátum registrácie: 01 Jún 2017, 17:26

Dobrý deň. Poprosila by som o pomoc so záznamom narodenia Júlie Kertészovej zo dňa 29.10.1855 vo Vrbovci, matrika gréckokatolícka Michalovce. Je to po staroslaviansky a neviem rozlúštiť mená jej rodičov. Našiel by sa niekto kto by pomohol? Budem vďačná.

Je pod poradovým číslom 51:
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443

S pozdravom,
Petra Kováčová.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 2277
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Rod Zakarovský a Koscik z Ruských Pekľan a Ličartoviec, Leľo z Havranca a Trenčanský z Nitrianskej Stredy
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať používateľa:

Dobrý deň,
text je písaný klasickou ruskou azbukou, nie starosloviensky. Juliana sa narodila 29.10.1855, pokrstená bola o deň neskôr. Jej otcom bol Jozef Kertés, matkou Alžbeta, rod. Keblešová.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
petrak24
Príspevky: 26
Dátum registrácie: 01 Jún 2017, 17:26

patricius95 napísal:
16 Jan 2020, 17:02
Dobrý deň,
text je písaný klasickou ruskou azbukou, nie starosloviensky. Juliana sa narodila 29.10.1855, pokrstená bola o deň neskôr. Jej otcom bol Jozef Kertés, matkou Alžbeta, rod. Keblešová.
Ďakujem Vám za pomoc.
Napísať odpoveď