Census Janovce VYRIEŠENÉ

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
Trenkie
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 02 Apr 2015, 09:42
Predkovia z oblasti: Markušovce, Sp.Štiavnik,Hôrka č.Ondrej, Vlková,Teplička,Vyšné Repaše, Novoveská Huta,Hnilčík,Hnilec
Bydlisko: Smižany
Kontaktovať používateľa:

Ahojte, veľmi by som potrebovala Vašu pomoc pri čítaní censusu, teda jednej rodiny.. absolútne neviem prečítať ten " krasopis " budem rada za každého kto má lepší zrak ako ja.. je to táto strana https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1986782 konkretne vzajomne vztahy , tie poznamky napravo a vlastne neviem precitat ani vsetky mena :roll: dakujem za kazdu pomoc!
Naposledy upravil/-a Trenkie v 12 Feb 2020, 08:50, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 2318
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Rod Zakarovský a Koscik z Ruských Pekľan a Ličartoviec, Leľo z Havranca a Trenčanský z Nitrianskej Stredy
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať používateľa:

Dobrý deň,
nemáte zlý zrak, len ste natrafili na špecifické písmo, tzv. kurrent (https://en.wikipedia.org/wiki/Kurrent#/ ... chrift.svg)
Podľa súpisu sú členmi rodiny:
Mária Bočkajová (vzťahy v rodine sú uvádzané vzhľadom na Máriu) - roľníčka, vdova, z Machaloviec;
jej syn Jozef Greš - roľník z Janoviec;
jej nevesta Mária Slivková - pomocnica v domácnosti, zo Štiavnika;
jej vnučka Mária;
jej vnučka Katarína;
jej vnučka Anna;
jej syn Ján - vyslúžilý vojak pravidelnej armády žijúci vo Vlkovej;
jej dcéra Mária - vydatá v obci Ondrej;
jej dcéra Anna - vydatá v Jánovciach;
jej dcéra Katarína - vydatá v Jánovciach.

Posledné dve osoby, Michal Greš a Zuzana, rod. Labusová tvorili samostatnú rodinu a nie je uvedený ich príbuzenský vzťah s vyššie uvedenými osobami.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Trenkie
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 02 Apr 2015, 09:42
Predkovia z oblasti: Markušovce, Sp.Štiavnik,Hôrka č.Ondrej, Vlková,Teplička,Vyšné Repaše, Novoveská Huta,Hnilčík,Hnilec
Bydlisko: Smižany
Kontaktovať používateľa:

Ďakujem Vám veľmi pekne za odpoveď! Vždy ste mi tu veľmi pomohli :) pekný deň !
Napísať odpoveď