Matrika Horne Otrokovce

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
Používateľov profilový obrázok
Pavol.Bayer
Člen
Člen
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 04 Jan 2017, 15:07
Predkovia z oblasti: Čab / Sila, Horné Otrokovce, Cífer, Trnava, Žilina, Bekes Csaba, Mezöbereny, Soltvadkert, Harta, Varsad, Wehrda, Schlotzau, Langenschwarz, Lauterbach, Stockhausen

Pekny den prajem vsetkym,

Snazim sa prepisat matriky obce Horne Otrokovce do excelovskej tabulky, obcas vsak narazim na veci ktore neviem precitat.
Bol by som rad ak by sa prosim nasiel niekto kto by mi s tym pomohol. Excel formu matrik potom poslem obci mozu to zverejnit na svojom webe ak budu chciet. Nic za to nechcem mam k tej obci citovu väzbu z prazdnin :-) a zili tam moji predkovia. Vsetko co nebudem vediet precitat budem davat do tejto temy aby som nezakladal dalsie.

Teraz k tomu co neviem precitat, z nizsie uvedeneho linku sa da stiahnut print screen s ocislovanymi castami ktore mi robia problem.
Vopred dakujem za pomoc.

https://ulozto.sk/file/lkLEFSY9E3C9/otr ... ecitat-jpg
S priateľským pozdravom
Pavol Bayer
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3266
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
1.) Alexander Nobilis Michaelis Sooky et Susannae Gasparovits F(elsö). Attrak. - Alexander, syn urodzeného Michala Soókyho a Zuzany Gašparovičovej. Horné Otrokovce.
2.) R(elic)ta Georgii Haraba Forroszeghek eod(em) = vdova po Jurajovi Harabovi, obaja krstní rodičia sú z Hlohovca.
3.) ... et Julianna Consorte sua - a Juliana, jeho manželka.
4.) ex Szvrbicz - z obce Svrbice.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Používateľov profilový obrázok
Pavol.Bayer
Člen
Člen
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 04 Jan 2017, 15:07
Predkovia z oblasti: Čab / Sila, Horné Otrokovce, Cífer, Trnava, Žilina, Bekes Csaba, Mezöbereny, Soltvadkert, Harta, Varsad, Wehrda, Schlotzau, Langenschwarz, Lauterbach, Stockhausen

Ďakujem

S priateľským pozdravom
Pavol Bayer
S priateľským pozdravom
Pavol Bayer
Používateľov profilový obrázok
Pavol.Bayer
Člen
Člen
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 04 Jan 2017, 15:07
Predkovia z oblasti: Čab / Sila, Horné Otrokovce, Cífer, Trnava, Žilina, Bekes Csaba, Mezöbereny, Soltvadkert, Harta, Varsad, Wehrda, Schlotzau, Langenschwarz, Lauterbach, Stockhausen

Pekny podvecer,

moze mi prosim este niekto poradit s latincinou
co prosim znamena latinske Spani? neviem to najst v slovniku, mam tu zapis krstnych rodicov
G.D. Joannes Csongrády F.Attrak et Elisabetha D. Joannis Mazanyi Spani uxor.

to Spani sa v matrikach vyskytuje docela casto rovnako ako G.D to viem - urodzeny pan/pani, ked tam je napisane S.D. je to to iste?

Parocho loci - podla toho co som nasiel v slovniku by to malo znamenat: miestny pastor... jedna sa o katolicku obec pastorov pokial viem mali evanjelici alebo je to tu myslene inac?

Vopred dakujem za pomoc

S priatelskym pozdravom

Pavol Bayer
S priateľským pozdravom
Pavol Bayer
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3266
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Pavol.Bayer napísal: 29 Apr 2020, 17:22 co prosim znamena latinske Spani?
Spani je genitív od slova spanus, po latinsky majiteľ, resp. správca panstva.
Pavol.Bayer napísal: 29 Apr 2020, 17:22 to Spani sa v matrikach vyskytuje docela casto rovnako ako G.D to viem - urodzeny pan/pani, ked tam je napisane S.D. je to to iste?
G.D. je skratka od Generosus Dominus, teda urodzený pán, S. D. je zase skratka od Spectabilis Dominus, urodzený, resp. vážený pán. V praxi v tom žiaden rozdiel nebol, oba tituly sa používali pred menami šľachticov.

Pavol.Bayer napísal: 29 Apr 2020, 17:22 Parocho loci - podla toho co som nasiel v slovniku by to malo znamenat: miestny pastor... jedna sa o katolicku obec pastorov pokial viem mali evanjelici alebo je to tu myslene inac?
Parocho loci je ablatív od termínu parochus loci, vo význame miestny farár.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Používateľov profilový obrázok
Pavol.Bayer
Člen
Člen
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 04 Jan 2017, 15:07
Predkovia z oblasti: Čab / Sila, Horné Otrokovce, Cífer, Trnava, Žilina, Bekes Csaba, Mezöbereny, Soltvadkert, Harta, Varsad, Wehrda, Schlotzau, Langenschwarz, Lauterbach, Stockhausen

Ďakujem
S priateľským pozdravom
Pavol Bayer
Používateľov profilový obrázok
Pavol.Bayer
Člen
Člen
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 04 Jan 2017, 15:07
Predkovia z oblasti: Čab / Sila, Horné Otrokovce, Cífer, Trnava, Žilina, Bekes Csaba, Mezöbereny, Soltvadkert, Harta, Varsad, Wehrda, Schlotzau, Langenschwarz, Lauterbach, Stockhausen

Pekny den prajem

Mozete mi prosim pomoct precitat priezviska deti narodenych 11 a 14 Maja?
11 Maja by to mal byt asi Michael Toman ale nie som si isty a 14 Maja Josephus priezvisko netusim a matka Anna myslim si ze asi Zachar.

https://ulozto.sk/file/c9vsmM0USoTI/h-o-1816-jpg

Dakujem

S pozdravom

Pavol Bayer
S priateľským pozdravom
Pavol Bayer
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3266
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
Pavol.Bayer napísal: 30 Apr 2020, 14:50 Mozete mi prosim pomoct precitat priezviska deti narodenych 11 a 14 Maja?
11 Maja by to mal byt asi Michael Toman ale nie som si isty a 14 Maja Josephus priezvisko netusim a matka Anna myslim si ze asi Zachar.
11. mája bol pokrstený syn Michala Torvana a Anny Cepkovej.
14. mája bol pokrstený syn Jozefa a Anny Zacharovej. Pri Jozefovi je uvedené priezvisko Ševčovič (Sevczovich), no hneď za tým je opravené na Stankovič (sed vero cognomine Sztankovits).
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Používateľov profilový obrázok
Pavol.Bayer
Člen
Člen
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 04 Jan 2017, 15:07
Predkovia z oblasti: Čab / Sila, Horné Otrokovce, Cífer, Trnava, Žilina, Bekes Csaba, Mezöbereny, Soltvadkert, Harta, Varsad, Wehrda, Schlotzau, Langenschwarz, Lauterbach, Stockhausen

Dakujem
S priateľským pozdravom
Pavol Bayer
Používateľov profilový obrázok
Pavol.Bayer
Člen
Člen
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 04 Jan 2017, 15:07
Predkovia z oblasti: Čab / Sila, Horné Otrokovce, Cífer, Trnava, Žilina, Bekes Csaba, Mezöbereny, Soltvadkert, Harta, Varsad, Wehrda, Schlotzau, Langenschwarz, Lauterbach, Stockhausen

Pekny vecer,

Viete mi prosim niekto poradit... ide o zaznam z 18 Maja (link nizsie) pri menach rodicov - konkretne pri matke je poznamka neviem to uplne rozlustit,
zda sa mi ze je to Zuigan? - cigán? alebo je to uplne nieco ine?

https://ulozto.sk/file/ncfVtMcStlBI/ho-popis-jpg

Dakujem

S priatelskym pozdravom
Pavol Bayer
S priateľským pozdravom
Pavol Bayer
Napísať odpoveď