Alojz Blahovec

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
anndula
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 07 Jún 2020, 21:29

Zdravím,

pátrám po svém pradědečkovi, dosti bezvýsledně. V pátrání po ČR už jsem celkem zběhlá, ale na Slovensku ne, takže potřebuji pomoc někoho, kdo už má zkušenosti (pokud to vůbec půjde...).

O pradědečkovi vím jen údaje z babiččina rodného listu, tedy toto: Alojz Blahovec, rotmajster vo výslužbe, 45 rokov, bydlisko Sabinov. Babička se narodila na konci prosince 1927, pradědeček se tedy narodil roku 1882. Babička byla nemanželské dítě, s otcem se nikdy neviděla. Nic víc o něm proto nevím, ani to, jestli byl Čech, nebo Slovák (křestní jméno je napsané slovenským pravopisem, nicméně prababička je tam uvedená jako Mária, i když byla Češka, takže na to se spoléhat nejde.

Jelikož to byl voják, napadl mě vojenský archiv, ale tam jsem nepochodila (na mail mi odpověděli, že chtějí datum a místo narození, po telefonu mě rovnou poslali někam).

Myslíte, že je nějaká šance se od něčeho "odpíchnout" a v hledání postoupit? Budu vděčná za jakýkoliv nápad...

Děkuji mnohokrát!!
mano
Veterán
Veterán
Príspevky: 338
Dátum registrácie: 28 Okt 2015, 19:34

Prosim zmazat tento prispevok - nahodeny duplicitne
Naposledy upravil/-a mano v 08 Jún 2020, 09:28, upravené celkom 4 krát.
mano
Veterán
Veterán
Príspevky: 338
Dátum registrácie: 28 Okt 2015, 19:34

"Myslíte, že je nějaká šance se od něčeho "odpíchnout" a v hledání postoupit? Budu vděčná za jakýkoliv nápad... "

Dobry den , vylozene na "odpichnutie sa z miesta" :D skuste nezavazne pozriet
http://www.portafontium.eu/iipimage/32028148
http://vuapraha.cz/soldier/18841722
povodne bol vojak,.neskor cetnik .
Bydlisko v Sabinove a ani vek nemusel Alois Vasej prababicke uviest spravne ... ;) , obzvlast ak bol v tom case zenaty .

V case sobasa 1923 sluzil v Haliči ( okr.Lucenec , Novohradska zupa) , co nepotvrdzuje,ale ani nevylucuje ,ze neskor nemohol byt odveleny do SNV , prip.Sabinova .... Snad nejake "cetnicke prvorepublikove databazy " by pomohli ....
http://www.portafontium.eu/iipimage/300 ... =518&h=192

Dalsi potencialny kandidat s docasnym pobytom na Slovensku ....
http://www.portafontium.eu/iipimage/32028149
Tento bol vojak , je uvedena jeho prislusnost k 18. pesiemu pluku , ktory vznikol 1.10.1920 a dislokovany bol v Plzni ,takze v roku 1927 uz pravdepodobne nemohol byt na Slovensku .....
https://www.valka.cz/Pesi-pluk-18-1920-1938-t72795
Mozete skusit znovu vojensky archiv,kedze datum a miesto narodenia su uz zname .....

Kedze obsah babickinho rodneho listu reprodukujete po slovensky , predpokladam,ze sa nelegitimne narodila na Slovensku ceskej matke Marii a spominanemu A.B. ? Kde bol rodny list vystaveny?
anndula
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 07 Jún 2020, 21:29

Dobrý den,

omlouvám se za pozdní odpověď (nějak toho na mě bylo moc) a děkuji za info! :D Rok narození byl napsaný v rodném listě, takže nevím, jestli by i tam to bylo špatně? Nevím, nakolik to tehdy na matrice ověřovali...

V Sabinově zřejmě opravdu bydlel, protože tam tehdy bydlela i prababička. I když nevím, jak moc se znali. Jinak máte pravdu - babička se narodila jako nemanželské dítě matce Marii, Češce z Českého Krumlova, a právě onomu Alojzi Blahovcovi. Rodný list vystavil MNV v Košicích (narodila se v Košicích, i když bydleli tou dobou v Sabinově, a původní rodný list se nedochoval, jen kopie z 50. let).

Každopádně děkuji :)
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 720
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17
Predkovia z oblasti: Frivaldszky, Hidvéghy, Sujanszky, Zamaróczy - Trenčianska župa

anndula napísal:
07 Jún 2020, 21:42
...pátrám po svém pradědečkovi, dosti bezvýsledně...O pradědečkovi vím jen údaje z babiččina rodného listu, tedy toto: Alojz Blahovec, rotmajster vo výslužbe, 45 rokov, bydlisko Sabinov. Babička se narodila na konci prosince 1927, pradědeček se tedy narodil roku 1882. Babička byla nemanželské dítě, s otcem se nikdy neviděla. Nic víc o něm proto nevím, ani to, jestli byl Čech, nebo Slovák...
Dobrý deň,
pravdepodobne poznáte českú webovú stránku kramerius.army.cz. Do vyhľadávacieho okna vľavo si zadajte meno v tvare "Blahovec Alois", aj s úvodzovkami. Nájde Vám zhody, ktoré si postupne rozklikáte.

Nebudem tu všetko duplicitne vypisovať, len to základné.
Váš pradědeček sa volal Alois Bláhovec, bol povolaním rotmajster pešieho vojska, slúžil v Horskom prápore č. 10 v Sabinove. Jeho nadriadeným veliteľstvom bol Horský peší pluk č. 4 v Prešove - https://www.valka.cz/topic/view/165327

V ďalšom údaji je záznam o jeho aktuálnom bydlisku "Bláhovec Alois, pěch., 6/6 28, Sabinov". Záznam treba rozumieť, že B. A., pechota, 6. jún (červen) 1928, Sabinov.

V roku 1929 (myslím, že aj skôr) má Váš pradědeček za menom "v. v. (nesup.)" = vo výslužbe, nesuperarbitrovaný - neprepustený (neuvoľnený) z vojenskej služby.
K tomuto som si vyhľadala toto Vládne nariadenie https://www.dauc.cz/dokument/?modul=pr&cislo=4474
Vzťahoval sa na neho § 182, odsek 7 - "Nesuperarbitrovaní důstojníci a rotmistři ve výslužbě [v. v. (nesup)] plní až do konce roku, v němž dovrší 50. rok věku, brannou povinnost stejným způsobem jako důstojníci a rotmistři v záloze."

Toho ženatého A. Bláhovca by som vylúčila na 100 %. :)
Naopak, ten druhý kandidát s veľmi krátkym pobytom v Plzni, mi teoreticky pasuje, odchádza na Slovensko na konci roku 1920. Podľa vyplnenej prihlášky je slobodný a bezdetný. Príslušný je k Čsl. p. pluku č. 18 , je rotmajstrom.
No, a náhoda je, že tohto takmer zhodného rotmajstra nájdete vo výsledku v Osobním věstníku Čs. MNO zo dňa 12. 3. 1921. Bohužiaľ, má tam len rok narodenia 1891, a že bol Čech. Ostáva časové "okno", odkedy je prvá zmienka na krameriuse o A. Bláhovcovi, že slúžil v Sabinove.

Pikoška na záver - A. Bláhovec spálil menovací dekrét. :D

Odpoveď na otázku č. 570 je už len na rozšírenie vedomostí http://vojenstvi.cz/vasedotazy_38.htm
Napísať odpoveď