Anna - Johanna Bulla? - Osada Bully (Donovaly)

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
MatejUhrin
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 19 Máj 2020, 01:00
Predkovia z oblasti: Uhrin (Veľký Ďúr), Bulla (Donovaly)

Ahojte všetci,

Len na začiatok by som chcel poďakovať všetkým, ktorí mi doteraz pomohli a poradili. Veľmi si cením Vašu ochotu a aj Váš čas, ktorý ste si našli aby ste mi pomohli, som rád, že existuje fórum ako toto! :)

Tieto dni som začal pracovať na vetve od mojej prastarej mamy: teda vetva Bullovcov.
Bully je malá osada, ktorá spadá pod Donovaly. Ide len o zoskupenie cca 20 domov v horách, teda bola to do určitej miery pomerne izolovaná komunita. Môj výzkum sťažuje fakt, že cca 60% dediny sa volalo Bulla, alebo poprípade Mistrík, Donoval či Stubna. Išlo teda o priezviská z okolitých dedín/osád. Ku tomu sa opakujú mená ako Anna, Jana, František a Ján. Z toho dôvodu v hlavnej vetve nemám iný pár ako Bulla a Bullová. Každý dom mal svoje meno, napríklad “Do Rebeky” “Do Fraňa” (viď. foto). Matriky z Bullov (resp. z Donovalov) sú aj so scanmi strán dostupné od roku 1871, úmrtia od 1861. Na FamilySearch sú dostupné matriky od roku 1800 cca ale len prepisy, bez scanov strán, teda neviem s presnosťou určiť, či išlo o mojich predkov.

Moja pra prastará mama sa narodila, Mária Bullová, sa narodila v roku 1877 v dome číslo 11, rodičom Josephus Bulla a Joanna Bullová.
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443

Nebolo by na tom nič nezvyčajné, no v dome číslo 11 žil okrem iných aj Josephus Bulla a Anna Bullová, ktorí mali tiež deti. Myslel som si, že mohlo dôjsť ku chybe, toť Joanna Bulla mohla byť Anna Bulla. Nešlo mi to však do hlavy, lebo úmrtie dvoch Josephov Bullov som nenašiel, ani úmrtie Johanny Bullovej (ktorej manžel by bol Josephus). Nenašiel som ani deti, ktoré by sa narodili v daných rokoch, ani v tom dome.

V dome číslo 11, ľudovo povedané “Do Frana”, ešte žili (alebo pochádzali), prikladám sobáše, lebo z nich je najjasnejšie, kto bol rodič a z ktorého domu pochádzali:
Helena (30 Apr 1871)
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443
František (30 Jul 1876)
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443
Rozalia (29 May 1882)
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443
Joannes (24 Jun 1888)
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443
Josephus (4 Feb 1883)
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443
Anna (Joanna?) - Záznam sobáša s Jozefom som nenašiel, bol zrejme skôr ako sú zverejnené snímky, našiel som vsak deti ako Joannes, Emercius, Anna, Anna, Eleonora, Francisca a Eventuálne aj Mária (Pra prastará mama), ktoré hovoria, že sa narodili v tom dome. Pri narodení Francisci sa uvádza, že matka Anna Bulla bola “Od Frana” toť z domu číslo 11. Môže teda byť, že bola súrodencom už spomínaných detí Františka a Joanny.
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443

To čo majú spoločné všetci, sú rodičia: František a Joanna Bulla (✞ 2 Dec 1888 Úmrtie)

Toto je Joannes Bulla, manžel Márie, ktorí tiež žil v danom dome, preto má v zápise napísané “Fraňo” - ✞ 11 Jun 1870 Úmrtie. Jeho ani ju neviem zaradiť, možno šlo o súrodenca Františka alebo Joanny.

Uvedomujem si, že bez záznamov z archivu v BB sa nepohnem ďalej. Rátam s tým, že budem musieť navštíviť archív, problém je že žijem v Londýne a vzhľadom na danú situáciu, nepredpokladám že sa mi podarí v najbližšej dobe dostať sa na SR. Rád by som aspoň ujasnil, v akom postavení boli rodičia Márie Bullovej, či išlo nakoniec o Annu, alebo išlo o separátny pár. Vedel by mi prosím niekto pomôcť? Alternatívne poradiť, či mám požiadať archív o nejaké výpisy z matriky. Neviem či je to pravda, ale vraj má archív v BB hárky zo Sčítania z roku 1869, pochybujem však, že sa zachovali z tejto obce. Budem naozaj vďačný za každú pomoc, neviem už dlho s týmto pohnúť ďalej haha.

UPDATE: Z archívu v BB mi odpísali, že hárky zo Zvolenskej stolice sa dochovali, no nie zo Starých Hôr ani z Donovalov.

Vopred ďakujem!
S pozdravom,
Matej Uhrin
Prílohy
Mapa obce - čisla na tejto mape nezodpovedajú matrikám v 19. storočí lebo pár domov vyhorelo, pár sa pristavilo neskôr.
Mapa obce - čisla na tejto mape nezodpovedajú matrikám v 19. storočí lebo pár domov vyhorelo, pár sa pristavilo neskôr.
Druhá časť
Druhá časť
Prvá časť rodostromu
Prvá časť rodostromu
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 3818
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

To sčítanie 1869 fyzicky v BB je. Či je tam konkrétne táto obec/osada, treba sa spýtať, ale ak je rozhodne odporúčam si prejsť ho, teda zrejme všetky domy, vo Vašom prípade.
...a pozrite si Vašu emailovú schránku na emaili, ktorým ste sa tu registrovali...
Napísať odpoveď